Vlhčí a chladnější srpen 2021

()

Pravděpodobně nás čeká vlhčí a chladnější srpen 2021, ukazuje to dlouhodobý výhled průběhu základních klimatických prvků. První den měsíce prezentuje tento vývoj zcela názorně. Samozřejmě se při odhadu průběhu počasí v měsíci jako celku nemůžeme řídit počasím v první den měsíce. Ale prognózy skutečně ukazují, že srážek bude i v srpnu stále dostatek. A teplota nebude často nijak vysoká. Pokračovat bude převážně mírně letní počasí. První dny měsíce budou, jak potvrzují střednědobé předpovědi, srážkově bohatší a také nejchladnější. Během měsíce možno očekávat spíše vyrovnané počasí a to teplotně, více méně pak i srážkově. Stále se budou střídat vlhčí období s těmi o něco suššími.

Dostatek srážek i ve zbytku léta je podstatný

Vlhčí a chladnější srpen 2021. Srážkové odchylky na srpen 2021 podle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané odchylky srážek od normálu podle modelu CFS na srpen 2021, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

To, že není pravděpodobný výskyt delšího suchého období je důležité. I když je zásoba vody dostatečná, určitě nebude škodit dostatečný přísun vláhy i v dalších letních týdnech. To samé lze říci o teplotě vzduchu. Ta by se měla udržovat nejčastěji kolem letních hodnot co do maxim dne. Na vyšší hodnoty stoupnou jen přechodně. A potvrzuje to též střednědobý výhled. V nejbližších dnech bude počasí převážně letní, ale krátce zakolísá do tropických hodnot. Půjde skutečně o velmi krátkodobé oteplení. Podle výhledu přetrvá tento trend do konce léta, tedy alespoň toho klimatologického končícího se srpnem.

O něco méně srážek bude směrem k polovině měsíce. Současně se mírně oteplí. Srážky dosáhnou vždy průměrných hodnot v jednotlivých týdnech. V závěru měsíce bude teplota častěji vyšší, rozdíly ve srážkách tak budou větší. To z důvodu častějšího výskytu lokálních bouřek, které mohou být srážkově i významnější. Můžeme tak očekávat, že i zbytek léta se ponese ve znamení dobré hydrologické situace. Kratší sušší a mírně teplejší období by měl kompenzovat dostatečné srážky. Pokud půjde po delší srážkové pauze o významnější spad srážek, doplní se případný deficit. Pokračovat by měl tedy dosavadní trend.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Vlhčí a chladnější srpen 2021
Název
Vlhčí a chladnější srpen 2021
Popis
Vlhčí a chladnější srpen 2021. Sezónní výhled průběhu počasí a odchylek základních klimatických prvků. Měsíc srpen 2021 bude vlhčí.
Autor