Vlhčí a chladnější srpen 2021

Hodnocení článku

Pravděpodobně nás čeká vlhčí a chladnější srpen 2021, ukazuje to dlouhodobý výhled průběhu základních klimatických prvků. První den měsíce prezentuje tento vývoj zcela názorně. Samozřejmě se při odhadu průběhu počasí v měsíci jako celku nemůžeme řídit počasím v první den měsíce. Ale prognózy skutečně ukazují, že srážek bude i v srpnu stále dostatek. A teplota nebude často nijak vysoká. Pokračovat bude převážně mírně letní počasí. První dny měsíce budou, jak potvrzují střednědobé předpovědi, srážkově bohatší a také nejchladnější. Během měsíce možno očekávat spíše vyrovnané počasí a to teplotně, více méně pak i srážkově. Stále se budou střídat vlhčí období s těmi o něco suššími.

Dostatek srážek i ve zbytku léta je podstatný

Vlhčí a chladnější srpen 2021. Srážkové odchylky na srpen 2021 podle modelu CFS.

Obr. 1 Očekávané odchylky srážek od normálu podle modelu CFS na srpen 2021, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

To, že není pravděpodobný výskyt delšího suchého období je důležité. I když je zásoba vody dostatečná, určitě nebude škodit dostatečný přísun vláhy i v dalších letních týdnech. To samé lze říci o teplotě vzduchu. Ta by se měla udržovat nejčastěji kolem letních hodnot co do maxim dne. Na vyšší hodnoty stoupnou jen přechodně. A potvrzuje to též střednědobý výhled. V nejbližších dnech bude počasí převážně letní, ale krátce zakolísá do tropických hodnot. Půjde skutečně o velmi krátkodobé oteplení. Podle výhledu přetrvá tento trend do konce léta, tedy alespoň toho klimatologického končícího se srpnem.

O něco méně srážek bude směrem k polovině měsíce. Současně se mírně oteplí. Srážky dosáhnou vždy průměrných hodnot v jednotlivých týdnech. V závěru měsíce bude teplota častěji vyšší, rozdíly ve srážkách tak budou větší. To z důvodu častějšího výskytu lokálních bouřek, které mohou být srážkově i významnější. Můžeme tak očekávat, že i zbytek léta se ponese ve znamení dobré hydrologické situace. Kratší sušší a mírně teplejší období by měl kompenzovat dostatečné srážky. Pokud půjde po delší srážkové pauze o významnější spad srážek, doplní se případný deficit. Pokračovat by měl tedy dosavadní trend.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality