Historie počasíSpadlé srážky

Další přívalové srážky, byly poslední?

Hodnocení článku

Další přívalové srážky se vyskytly při významných bouřkách ve středu večer a v noci na čtvrtek v jižních, středních a následně severních Čechách. Způsobily lokální povodně, zatopení níže položených míst a sklepů buď přímo samotným spadem velkého množství srážek. Nebo případně rychle rozvodněnými menšími toky. Prudké srážky s vysokými úhrny za kratší čas v bouřkách převažovaly. Zejména na jihu se krátce objevilo i krupobití. V bouřkách samozřejmě přechodně zesiloval i vítr s nárazy. V posledních dnech bylo počasí na významné bouřky velmi bohaté. Od konce června působilo značné škody. Byly to zatím poslední významné bouřky? Nebo se máme v dalších dnech připravit na pokračování?

K rozvodněným vodním tokům se pokud možno nepřibližujte, břehy jsou podmáčené vodou a okolí toků též. Rozhodně se nevydávejte sjíždět takové toky (bohužel se tak nedávno stalo a výsledek byl tragický). Určitě se v tocích s vyšším průtokem nekoupejte, hrozí různé následky.

Další přívalové srážky: Přes 40mm spadlo na severu Čech

Nejvyšší úhrny srážek přinesl pás bouřkové činnosti směřující od jihu až jihozápadu do severních Čech. Tam úhrny srážek za kratší čas překročily 40mm. Kolem 20-30mm se pohybovaly v jižních i středních Čechách, tedy alespoň v maximech. V místech, kudy prošla přímo jádra bouřek.

Další přívalové srážky. Úhrny srážek za 24h do 15.7.2021 8h.

Obr. 1  Další přívalové srážky s úhrny přes 40mm. Denní úhrny srážek v ČR do 15.7.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek v ČR za den do 15.7.2021 8h:

48.0mm Jablonec nad Nisou

42.1mm Jičín

38.7mm Lomnice nad Popelkou

38.4mm Semily

38.1mm Holenice

34.6mm Dolní Dvůr – Rudolfov

34.2mm Vysoké nad Jizerou

34.0mm Husinec

Lokální bouřky o víkendu nebudou tak významné

Dnes a zítra se objeví přeháňky a bouřky velmi lokálně, zejména na horách. Přinesou tedy vyšší úhrny, ale velmi lokálně. Proto způsobí jen malé zakolísání toků v zasaženém povodí. Zejména jen v konkrétní oblasti. Více bouřek je možné čekat o víkendu, opět zejména na J/JZ Čech. Tam mohou bouřky přinést i vydatnější srážkovou činnost a způsobit krátké vzestupy hladin toků. Bouřky už by ale neměly být tak silné jako do dnešního dne. Modely předpokládají více srážek v jižní části republiky i příští týden. Celkově jich bude ale méně. Příčinou současných bouřek byl přechod zvlněného frontálního rozhraní. V případě těch víkendových se bude jednat o vliv okluzní a následně okraje studené fronty.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální srážky, kde najdete i spadlé srážky a další mapy.