Další přívalové srážky, byly poslední?

()

Další přívalové srážky se vyskytly při významných bouřkách ve středu večer a v noci na čtvrtek v jižních, středních a následně severních Čechách. Způsobily lokální povodně, zatopení níže položených míst a sklepů buď přímo samotným spadem velkého množství srážek. Nebo případně rychle rozvodněnými menšími toky. Prudké srážky s vysokými úhrny za kratší čas v bouřkách převažovaly. Zejména na jihu se krátce objevilo i krupobití. V bouřkách samozřejmě přechodně zesiloval i vítr s nárazy. V posledních dnech bylo počasí na významné bouřky velmi bohaté. Od konce června působilo značné škody. Byly to zatím poslední významné bouřky? Nebo se máme v dalších dnech připravit na pokračování?

K rozvodněným vodním tokům se pokud možno nepřibližujte, břehy jsou podmáčené vodou a okolí toků též. Rozhodně se nevydávejte sjíždět takové toky (bohužel se tak nedávno stalo a výsledek byl tragický). Určitě se v tocích s vyšším průtokem nekoupejte, hrozí různé následky.

Přes 40mm spadlo na severu Čech

Nejvyšší úhrny srážek přinesl pás bouřkové činnosti směřující od jihu až jihozápadu do severních Čech. Tam úhrny srážek za kratší čas překročily 40mm. Kolem 20-30mm se pohybovaly v jižních i středních Čechách, tedy alespoň v maximech. V místech, kudy prošla přímo jádra bouřek.

Další přívalové srážky. Úhrny srážek za 24h do 15.7.2021 8h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek v ČR do 15.7.2021 8h, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek v ČR za den do 15.7.2021 8h:

48.0mm Jablonec nad Nisou

42.1mm Jičín

38.7mm Lomnice nad Popelkou

38.4mm Semily

38.1mm Holenice

34.6mm Dolní Dvůr – Rudolfov

34.2mm Vysoké nad Jizerou

34.0mm Husinec

Lokální bouřky o víkendu nebudou tak významné

Dnes a zítra se objeví přeháňky a bouřky velmi lokálně, zejména na horách. Přinesou tedy vyšší úhrny, ale velmi lokálně. Proto způsobí jen malé zakolísání toků v zasaženém povodí. Zejména jen v konkrétní oblasti. Více bouřek je možné čekat o víkendu, opět zejména na J/JZ Čech. Tam mohou bouřky přinést i vydatnější srážkovou činnost a způsobit krátké vzestupy hladin toků. Bouřky už by ale neměly být tak silné jako do dnešního dne. Modely předpokládají více srážek v jižní části republiky i příští týden. Celkově jich bude ale méně. Příčinou současných bouřek byl přechod zvlněného frontálního rozhraní. V případě těch víkendových se bude jednat o vliv okluzní a následně okraje studené fronty.

TIP: Sledujte naší stránku Aktuální srážky, kde najdete i spadlé srážky a další mapy.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Další přívalové srážky, byly poslední?
Název
Další přívalové srážky, byly poslední?
Popis
Další přívalové srážky, byly poslední? Shrnutí výskytu bouřkové činnosti ve středu 14.7.2021 a úhrny srážek. Předpověď dalších bouřek.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Napsat komentář