V bouřkách spadlo i 70mm srážek

()

V bouřkách spadlo i 70mm srážek. Řeč je o velmi silných bouřkách, které přecházely přes Čechy včera večer a na počátku noci na dnešek. Přinášely přívalové srážky, krupobití i silné nárazy větru. Lokální a slabší bouřky se přesunuly nad ránem a dopoledne přes Moravu. Jednalo se za poslední týdny o další významnou epizodu bouřkové činnost. A další bouřky, které budou opět i silné, se přes ČR přesunou opět dnes večer a na počátku noci na zítřek. Měly by přinášet přívalové srážky, nárazy větru a v menší míře krupobití. Neměly by být tak významné jako v úterý. Ale stále mohou krátce rozvodnit zejména menší vodní toky na SPA.

Srážkové úhrny dosáhly většinou 20 až 40mm

Bouřková činnost postupovala v úterý večer od jihozápadu až jihu. Přes jihozápadní Čechy se pás bouřkové činnosti přesunul ve večerních hodinách. Úhrny srážek v bouřkách zde byly významnější jen velmi lokálně. Bouřkový pás nabíral na síle při postupu nad střední a západní Čechy později večer. Tam už produkoval přívalové srážky s úhrny nad 30mm, ojediněle i nad 50mm za kratší čas. Rozvodnil některé menší toky na jihozápadě a západě nebo také v Praze. Pás postupoval dále k severu a současně slábnul. Vedle významných srážek se velmi lokálně objevily kroupy, bouřková činnost byla provázena nárazy větru.

V bouřkách spadlo i 70mm srážek. Úhrny srážek za 24h do 14.7.2021 8h.

Obr. 1 Denní úhrny srážek do 14.7.2021 8h v ČR, zdroj: hydro.chmi.cz

Nejvyšší úhrny srážek do 14.7.2021 7h:

76.4mm Hřivice

58.7mm Žatec

55.6mm Měděnec

46.3mm Aš

42.1mm Lány

37.5mm Strojetice

Významnější srážky spadly také na Ústecku, Děčínsku v Praze a v severní části středních Čech směrem od Prahy.

V dalších bouřkách spadne opět i hodně srážek

V bouřkách spadlo i 70mm srážek. Předpověď úhrnu srážek na 24h do 15.7.2021 8h.

Obr. 2 Očekávané denní úhrny srážek podle modelu Aladin do 15.7.2021 8h, zdroj: chmi.cz

Velmi podobná situace ohledně bouřek nás čeká ještě dnes. Významné srážky přinesou společně s dalšími nebezpečnými doprovodnými jevy bouřky v podvečer a večer. Postoupí opět od jihu až jihozápadu, intenzita projevů počasí v nich by měla být nižší než včera. Najdou se ale místa, kde budou srážky oproti včerejší situaci vyšší. Proto mohou srážky opět krátce rozvodnit zejména malé toky na SPA. Model Aladin se shoduje v posledních výstupech na tom, že významné srážky vypadnou v jižních a středních Čechách (obr. 2). I globální modely, které předpokládaly ještě včera srážek v jiných oblastech, se více méně přiklánějí k regionálnímu Aladinu. Samozřejmě globální modely nejsou z hlediska konkrétního území tak přesné a maximální úhrny často nevystihnou. Podle předpovědi lze určit dráhu postupu bouřkové činnosti.

Jak bylo uvedeno již v článku Významné bouřky hlavně na jihozápadě, příčinou výskytu bouřek je pozvolný postup zvlněného frontálního rozhraní. To ukončilo krátký příliv teplého vzduchu na naše území. V dalších dnech můžeme čekat nejčastěji letní teplotu kolem 25-26°C. K tomu denní bouřky, které budou ale více lokální a neměly by být v dohledné době silné.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
V bouřkách spadlo i 70mm srážek
Název
V bouřkách spadlo i 70mm srážek
Popis
V bouřkách spadlo i 70mm srážek. Shrnutí průběhu bouřkové činnosti 13. až 14.7.2021. Nejvyšší úhrny srážek. Stručná předpověď dalších bouřek.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Napsat komentář