Další tropické období, ve Francii asi opět výheň

Hodnocení článku

Po zhruba týdnu chladnějšího a o něco vlhčího počasí, které neznamenalo vzhledem k převaze lokálních konvekčních srážek žádné trvalejší a plošnější zlepšení hydrologické situace, nastává období s častějším slunečním svitem a o poznání vyššími teplotami. Tyto budou přechodně opět vysoké a příští týden se mohou dostávat i k 35°C. Čeká nás další tropické období. Během chladného období si mnozí stěžovali na to, že v červenci má být teplo či přímo horko a že není normální, když musí mít na sobě zejména ráno a večer svetr.

V horských údolích v minulých dnech ráno často krátce také mrzlo, což je pro tyto oblasti celkem běžné i takto uprostřed léta a to právě za předpokladu výskytu vhodných podmínek k tomu, tedy za předpokladu studeného proudění, které je doprovázeno jasným a bezvětrným počasím. Nyní nastane období horkých dnů a velmi teplých nocí, takže jsou hojně očekávány opět stížnosti na moc horké a také suché počasí. Převážně od milovníků chladnějšího počasí a dost možná i od shodných jedinců, kteří si před tím stěžovali na studené počasí. Nyní už ale blíže o tom, jaké teploty nás nyní čekají podle současné předpovědi počasí.

U nás bude horko, ale ve Francii opět extrémní

I když už v červnu padl ve Francii absolutní teplotní rekord a u nás bylo naměřeno 38.9°C a několikrát teplota vystoupila nad 35°C, nyní bude situace zřejmě obdobná. Teploty budou příští týden v ČR opět vysoké. Okusíme je krátce už zítra, ale v novém týdnu se příliv velmi teplého vzduchu rychle obnoví. Některé numerické modely slibují pro území Francie maximální teploty opět nad 40°C.

Předpokládané maximální teploty v ČR v dalších dnech:

So 20.7.: 28 až 32°C

Ne 21.7.: 25 až 29°C, na JV 31°C

Po 22.7.: 27 až 31°C

Út 23.7.: 26 až 30°C

St 24.7.: 26 až 30°C

Čt 25.7.: 27 až 31°C

Pá 26.7.: 29 až 33°C

Předpokládané maximální teploty ve Francii příští týden:

Po 22.7.: 28 až 32°C, na J/JZ 31 až 38°C

Út 23.7.: 31 až 35°C, v jižní a střední části 37 až 43°C

St 24.7.: 39 až 43°C, na S/SV kolem 35°C

Čt 25.7.: 40 až 44°C, na S/SV 32 až 37°C

Pá 26.7.: 38 až 42°C, na S/SV kolem 34°C

“Svatá Anna, chladna z rána”

26. červenec

U nás se s největší pravděpodobností příští pátek “Svatá Anna, chladna z rána” neuplatní, neboť k nám bude pronikat velmi teplý vzduch z jižních směrů. Čeká nás další tropické období. Do oblasti Francie bude pronikat přímo tropický vzduch. Na naše území se zatím nepředpokládají tak vysoké teploty jako tomu bylo na konci června, ale horké počasí by mělo podle současných odhadů pokračovat i dále.

Další pranostiky měsíc po měsíci najdete na naší stránce Pranostiky.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality