PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Vlna veder do pátku, poté i silné bouřky

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Vlna veder do pátku, poté i silné bouřky.

Týden 22. až 28.7.2019

Náš komentář

Současné sucho se v novém týdnu opět prohloubí, přispějí k tomu hlavně vysoké teploty. Na konci týdne nás sucha prudké srážky z bouřek rozhodně nijak nezbaví.

METEO AKTUALITY

Předpověď: Vlna veder do pátku

Často slunečno (zejména od úterý) a opět horké dny i noci. Takové počasí nás čeká v pracovní části dalšího červencového týdne. V pondělí lze čekat hodně vysoké či případně střední oblačnosti. Srážky se objeví jen na severovýchodě a východě země a to krátce. Jinak nás čeká počasí bez srážek. Veškeré srážky týdne tak spadnou naráz o víkendu, kdy dojde ke změně počasí. Nastane oproti pracovnímu týdnu poměrně významné ochlazení a přibude oblačnosti i srážek, které budou opět výhradně konvekční. Vlna veder tak potrvá do pátku.

Přelom července a srpna bude suchý. Horké počasí a sucho u řeky. Vlna veder.

Vlna veder, typické počasí s celodenním slunečním svitem, lehkým vánkem a přílivem horkého suchého vzduchu v našich podmínkách uprostřed léta.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 18 až 12°C, během týdne 21 až 15°C a v jeho závěru od západu ochlazování, hlavně na západě až k 11°C

Nejvyšší teploty 24 až 30°C, během pracovního týdne 29 až 35°C a ojediněle více.

Průměrné teploty 18 až 22°C

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 20 až 50mm, v Čechách lokálně 80mm a na JV/V Moravy a ve Slezsku naopak do 20mm, ojediněle až 35mm.

Rozložení srážek v týdnu bude velmi nerovnoměrné. Zatímco do pátku se nevyskytnou žádné srážky, od noci na sobotu do neděle jich spadne naprostá většina z celkového úhrnu srážek pro tento týden.

Shrnutí

Opět se bude vyskytovat horké a po krátké přestávce suché počasí. Na konci tohoto předpovědního období vystřídá horkou a suchou epizodu opět vlhčí a o něco chladnější. Období bude ovšem teplejší než by mělo ke konci července být.

Období bude:

teplotně nadprůměrné,

srážkově průměrné.

Synoptická situace

Východ našeho území bude zpočátku období ovlivňovat studená fronta. Do Čech se rozšíří vysoký tlak vzduchu. Přes ČR bude tento během týdne putovat. Kolem tlakové výše k nám od jihu pronikne až tropický vzduch. Jeho příliv ukončí o víkendu přecházející studená fronta. Modelové mapy najdete například na stránce wetteronline.de.