Předpověď oblačnostiPředpověď teplotyPrognózy počasí

Do kdy bude celodenní jasno?

Hodnocení článku

Asi se ptáte, jak dlouho může zvláště nyní současné počasí v ČR vydržet? Aneb do kdy bude celodenní jasno? Tento týden, jak bylo avizováno ve stručném přehledu v neděli, se obejde bez srážek a často bude celý den na celém území jasno. to platí a do konce týdne takové počasí očekáváme. Čím déle trvá pěkné, klidné a teplé počasí, tím větší a razantnější změny poté nastane? Většinou to tak platí, můžeme očekávat velkou změnu počasí i po tomto dlouhotrvajícím pěkném počasí? A co přesně způsobuje takovou stabilitu počasí v jinak poměrně proměnlivém období? A do kdy bude celodenní jasno?

Tento týden slunečno a teplo zůstane, příští nastane změna. Do kdy bude celodenní jasno?

Do konce týdne můžeme čekat počasí prakticky beze změn, téměř jasno. Každý den převáží na obloze slunečno, často tedy zcela jasno. Maximálně ke konci týdne přibude místy oblačnosti, srážkově ovšem nevýznamné a ani nijak kompaktní. I víkend by měl být ve znamení jasného až polojasného a také teplého počasí. Velmi teplé počasí čekáme vedle dneška také zítra a následně v neděli. Neznamená to ovšem, že by se v pátek a v sobotu nijak moc ochladilo. Teplota se v maximech očekáváme stále kolem 15°C. Ráno vlivem celonočního vyjasnění klesne místy k 0°C či slabě pod ní. Avšak tak komplexně už mrznout nebude. Místy se teplota udrží i celou noc více nad bodem mrazu. Toto společně se slabým nebo žádným větrem vydrží do konce týdne. Změnu v počasí můžeme čekat v prvních dnech týdne následujícího.

Od severozápadu až severu přibude oblačnosti v souvislosti s přechodem studené fronty. Půjde o první frontální vlnu po dlouhé době, která přinese zásadnější výměnu vzduchových hmot. Během prvních dnů týdne se z velmi teplého počasí stane podle stávajících odhadů numerických modelů spíše studené. Oblačnosti musíme čekat již podstatně více a místy se přidá déšť. Ten se ve studeném proudění změní od středních poloh ve sněžení. Během týdne by měly padat tuhé srážky v podobě sněžení či častěji v přeháňkách sněhových krupek i v polohách nižších. Vzduch ve výšce musíme očekávat studený.

Synoptická příčina stabilního počasí

Do kdy bude celodenní jasno? Synoptická situace na 24.3.2022.

Obr. 1 Do kdy bude celodenní jasno? Synoptická situace na 24.3.2022, zdroj: dwd.de

Mohutná a rozsáhlá tlaková výše pokrývající většinu Evropy, která svoji poloh téměř nemění a neslábne nebo slábne jen velmi pomalu. Taková situace přinese opravdu stabilně neměnné počasí, v zimě, na jaře, v létě i na podzim. Počasí bude mít ale odlišné rysy. Na podzim a v zimě by mimo hory bylo zataženo a mlhavo, k tomu pořádná zima, avšak obdobná teplota v noci i přes den a to spíše nižší, v závislosti na přesném období i na cirkulaci. Nicméně nyní na jaře v létě převažuje na celém území celé dny jasno, případně malá oblačnost. V centru anticyklony máme zcela jasnou oblohu. A ještě nám nějaký den vydrží, ke konci týdne očekáváme místy polojasno až oblačno. Zatím bez srážek. Celodenní jasno tak vydrží po celou pracovní část týdne.

Anticyklona nad centrální až severovýchodní Evropou jen zvolna slábne a téměř se nepřesouvá (obr. 1). Ustupovat začne až ke konci týdne. Na počátku dalšího týdne se dostane od severu do prostoru centrální Evropy a ČR studená fronta. Tato ukončí stabilní a teplé počasí u nás.

Závěr: Do kdy bude celodenní jasno?

Do kdy bude celodenní jasno? Odchylka teploty vzduchu od normálu na 24.3.2022.

Obr. 2 Do kdy bude celodenní jasno a teplo? Odchylka teploty vzduchu od normálu na 24.3.2022, zdroj: pivotalweather.com

Rychlé otázky a odpovědi, aneb fakta současného a očekávaného počasí a stavu:

Stabilita počasí a jeho očekávaná změna, do kdy bude celodenní jasno?

Bývá v tuto dobu obecně považovanou za období proměnlivého počasí taková situace častá? Během března je určitě typičtější rychlé střídání počasí. Tedy postup frontálních systémů či vln od západu v rychlém sledu, střídaných jen krátkými výběžky tlakové výše. Avšak stabilnější anticyklonální situace se vyskytnout může, i když většinou netrvá takto dlouho. Tyto situace jsou typičtější pro zimní období s mrazivým vzduchem nebo pro letní se vzduchem i původem tropickým.

Není současná teplota pro změnu na březen moc vysoká? Samozřejmě že je nadprůměrná a to i vysoce. Odchylka od dlouhodobého normálu v těchto dnech činí většinou 8 až 12°C. V dalších dnech se mírně sníží. Vyšší odchylky čekáme opět v neděli, kdy teplota nebude daleko 20°C v odpoledních maximech. Noční a ranní teplota je průměrná, v nejbližších dnech bude místy slabě nadprůměrná.

A neochladí se jak bývá zvykem po takto teplém počasí zas příliš? Ochlazení musíme podle současných prognóz očekávat citelnější a to zejména vlivem ochlazení z vysoce nadprůměrných hodnot teploty. Příští týden se doslova vrátíme “nohama na zem”, přesněji do konce března. Nyní jsme spíše na konci dubna. Během příštího týdne se bude pohybovat teplota kolem normálu a pravda až slabě pod ním. Jednoduše není podivné, když se vykompenzuje toto velmi teplé počasí naopak studenějším. bývá to dosti časté a v dubnu se nám počasí pravděpodobně ještě několikrát prostřídá, nejen co se teploty týče. Počasí v tomto období dokáže být ryze jarní, ale i silně připomenout včetně nížin zimu. To, že nyní vydrželo být stabilní a dosti teplé delší dobu nebývá příliš časté, viz výše.

Vliv počasí na hydrologickou situaci

Srážky v březnu obecně vlivem slunného počasí chybí, znamená to problém? Jak kde a do budoucna může a nemusí. Současné období ještě není tak významné co se výparu týče. To jednak, dále máme přeci jen nějakou zásobu půdní vláhy a podzemní vody. V nížinách panuje povrchové sucho a zásoba vody je tam podstatně nižší. Od vyšších poloh problémem toto počasí dlouhodoběji není. V nižších výškách může být, pokud se další týdne a měsíce již vegetačního období ponesou také ve znamení častých epizod bez srážek či s nedostatečnými srážkami. Plus se k tomuto přidá často vysoká teplota. Pakliže to počasí “srovná” a skutečně začne průběžně pršet, na horách odtávat sníh, pak problém se suchem nenastane.

TIP: Přečtěte si náš nedávný článek Je na území ČR sucho?