Předpověď teplotyPrognózy počasí

Uplatní se chladný začátek července?

Hodnocení článku

Začátek školních prázdnin a období letních dovolených, to je začátek července. Měsíce, kdy v ČR podle klimatologických charakteristik dosahuje průměrná teplota nejvyšších hodnot (Tolasz a kol., 2007). Současně jde tedy i o období, kdy maxima teploty vystupují na nejvyšší hodnoty. Absolutně nejvyšší teplotu v tomto měsíci ovšem každý rok rozhodně nenaměříme. Absolutní maximum teploty v ČR pochází ze srpna a to dokonce z jeho druhé poloviny (40.4°C z 20.8.2012). Přesto jde o období plného léta, podle denních průměrných hodnot teploty vzduchu máme tzv. vegetační léto. Průměrná teplota se pohybuje většinou kolem 15°C, touto hodnotou teploty je vegetační léto charakterizováno. V ČR se ale uplatňuje singularita, že začátek července bývá chladnější a také vlhčí. Prosadila se například loni, kdy teplota v nočních minimech i v nižších polohách klesala pod 5°C. Jak to vypadá podle předpovědi letos, uplatní se chladný začátek července?

Tropické počasí zatím jen velmi krátce, příští týden se skutečně ochladí

Chladný začátek července? Synoptická situace na 27.6.2020.

Obr. 1 Chladný začátek července? Předpovědní synoptická situace na 27.6.2020 14 SELČ a patrná studená fronta na západě Německa, zdroj: chmi.cz

Tropické teploty se dočkáme zejména v sobotu, kdy nás čeká vrcholení přílivu teplého vzduchu před studenou frontou (obr. 1). Tato přinese během víkendu bouřkovou činnost, především do východní části země. A následně se ochladí. Tak teplé počasí se zatím nevrátí. Poslední červnové dny budou ve znamení letní teploty, maxima budou stoupat do 27-28°C. Chladnější počasí slibují numerické modely i během týdne, tzn. v prvních červencových dnech. Tam by maxima teploty měla dosahovat pouze maximálně letních hodnot, tj. 25°C. Při srážkách, kterých spadne podstatně více na východě a jihu země (obr. 2), bude teplota i nižší a to kolem 20°C. Srážky budou v bouřkách i prudké a na JV/V území mohou při vyšším nasycení působit vzestupy hladin toků na SPA.

Již zítra a o víkendu se předpokládají na SV/V země silné bouřky s možností vzestupů hladin zejména menší toků i na vyšší SPA. Upozorňuje na to ČHMÚ ve své oficiální výstraze.

Ochladilo se i loni, po velmi horkém přelomu června a července

Ani dále výhledově to nevypadá, že by se milovníci tropů tohoto počasí dočkali. Modely zachovávají maxima teploty do nebo kolem 25°C. Střídat se bude mírně teplejší počasí s mírně chladnějším. Vyloženě zima ale nebude, ani ranní minima nebudou klesat tak nízko jako tomu bylo loni. Přesvědčit se lze v článku Červenec začne chladnějším počasím, srážek bude stále málo. Na přelomu června a července bylo loni naopak rekordně teplo, viz článek Rekordně teplo na přelomu června a července, ale ne dosud nejtepleji. Při přílivech studeného vzduchu za studenými frontami a při malé oblačnosti bude ale teplota během druhé poloviny příštího týdne klesat pod 10°C. Takže určité ochlazení na počátku července se určitě projeví, jen bude patrně krátké. Před rokem se dostavilo o něco později. Viz článek Sušší, ale chladnější počasí.

Červenec slibuje klimatický výhled teplotně vyrovnaný. Neznamená to ovšem, že nemůže být chladné období kompenzováno třeba kratší významnější horkou vlnou.