Uplatní se chladný začátek července?

Hodnocení článku

Začátek školních prázdnin a období letních dovolených, to je začátek července. Měsíce, kdy v ČR podle klimatologických charakteristik dosahuje průměrná teplota nejvyšších hodnot (Tolasz a kol., 2007). Současně jde tedy i o období, kdy maxima teploty vystupují na nejvyšší hodnoty. Absolutně nejvyšší teplotu v tomto měsíci ovšem každý rok rozhodně nenaměříme. Absolutní maximum teploty v ČR pochází ze srpna a to dokonce z jeho druhé poloviny (40.4°C z 20.8.2012). Přesto jde o období plného léta, podle denních průměrných hodnot teploty vzduchu máme tzv. vegetační léto. Průměrná teplota se pohybuje většinou kolem 15°C, touto hodnotou teploty je vegetační léto charakterizováno. V ČR se ale uplatňuje singularita, že začátek července bývá chladnější a také vlhčí. Prosadila se například loni, kdy teplota v nočních minimech i v nižších polohách klesala pod 5°C. Jak to vypadá podle předpovědi letos, uplatní se chladný začátek července?

Tropické počasí zatím jen velmi krátce, příští týden se skutečně ochladí

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na 27.6.2020 14 SELČ a patrná studená fronta na západě Německa, zdroj: chmi.cz

Tropické teploty se dočkáme zejména v sobotu, kdy nás čeká vrcholení přílivu teplého vzduchu před studenou frontou (obr. 1). Tato přinese během víkendu bouřkovou činnost, především do východní části země. A následně se ochladí. Tak teplé počasí se zatím nevrátí. Poslední červnové dny budou ve znamení letní teploty, maxima budou stoupat do 27-28°C. Chladnější počasí slibují numerické modely i během týdne, tzn. v prvních červencových dnech. Tam by maxima teploty měla dosahovat pouze maximálně letních hodnot, tj. 25°C. Při srážkách, kterých spadne podstatně více na východě a jihu země (obr. 2), bude teplota i nižší a to kolem 20°C. Srážky budou v bouřkách i prudké a na JV/V území mohou při vyšším nasycení působit vzestupy hladin toků na SPA.

Již zítra a o víkendu se předpokládají na SV/V země silné bouřky s možností vzestupů hladin zejména menší toků i na vyšší SPA. Upozorňuje na to ČHMÚ ve své oficiální výstraze.

Ochladilo se i loni, po velmi horkém přelomu června a července

Ani dále výhledově to nevypadá, že by se milovníci tropů tohoto počasí dočkali. Modely zachovávají maxima teploty do nebo kolem 25°C. Střídat se bude mírně teplejší počasí s mírně chladnějším. Vyloženě zima ale nebude, ani ranní minima nebudou klesat tak nízko jako tomu bylo loni. Přesvědčit se lze v článku Červenec začne chladnějším počasím, srážek bude stále málo. Na přelomu června a července bylo loni naopak rekordně teplo, viz článek Rekordně teplo na přelomu června a července, ale ne dosud nejtepleji. Při přílivech studeného vzduchu za studenými frontami a při malé oblačnosti bude ale teplota během druhé poloviny příštího týdne klesat pod 10°C. Takže určité ochlazení na počátku července se určitě projeví, jen bude patrně krátké. Před rokem se dostavilo o něco později. Viz článek Sušší, ale chladnější počasí.

Červenec slibuje klimatický výhled teplotně vyrovnaný. Neznamená to ovšem, že nemůže být chladné období kompenzováno třeba kratší významnější horkou vlnou.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality