Uplatní se chladný začátek července?

()

Začátek školních prázdnin a období letních dovolených, to je začátek července. Měsíce, kdy v ČR podle klimatologických charakteristik dosahuje průměrná teplota nejvyšších hodnot (Tolasz a kol., 2007). Současně jde tedy i o období, kdy maxima teploty vystupují na nejvyšší hodnoty. Absolutně nejvyšší teplotu v tomto měsíci ovšem každý rok rozhodně nenaměříme. Absolutní maximum teploty v ČR pochází ze srpna a to dokonce z jeho druhé poloviny (40.4°C z 20.8.2012). Přesto jde o období plného léta, podle denních průměrných hodnot teploty vzduchu máme tzv. vegetační léto. Průměrná teplota se pohybuje většinou kolem 15°C, touto hodnotou teploty je vegetační léto charakterizováno. V ČR se ale uplatňuje singularita, že začátek července bývá chladnější a také vlhčí. Prosadila se například loni, kdy teplota v nočních minimech i v nižších polohách klesala pod 5°C. Jak to vypadá podle předpovědi letos, uplatní se chladný začátek července?

Tropické počasí zatím jen velmi krátce, příští týden se skutečně ochladí

Obr. 1 Předpovědní synoptická situace na 27.6.2020 14 SELČ a patrná studená fronta na západě Německa, zdroj: chmi.cz

Tropické teploty se dočkáme zejména v sobotu, kdy nás čeká vrcholení přílivu teplého vzduchu před studenou frontou (obr. 1). Tato přinese během víkendu bouřkovou činnost, především do východní části země. A následně se ochladí. Tak teplé počasí se zatím nevrátí. Poslední červnové dny budou ve znamení letní teploty, maxima budou stoupat do 27-28°C. Chladnější počasí slibují numerické modely i během týdne, tzn. v prvních červencových dnech. Tam by maxima teploty měla dosahovat pouze maximálně letních hodnot, tj. 25°C. Při srážkách, kterých spadne podstatně více na východě a jihu země (obr. 2), bude teplota i nižší a to kolem 20°C. Srážky budou v bouřkách i prudké a na JV/V území mohou při vyšším nasycení působit vzestupy hladin toků na SPA.

Již zítra a o víkendu se předpokládají na SV/V země silné bouřky s možností vzestupů hladin zejména menší toků i na vyšší SPA. Upozorňuje na to ČHMÚ ve své oficiální výstraze.

Ochladilo se i loni, po velmi horkém přelomu června a července

Ani dále výhledově to nevypadá, že by se milovníci tropů tohoto počasí dočkali. Modely zachovávají maxima teploty do nebo kolem 25°C. Střídat se bude mírně teplejší počasí s mírně chladnějším. Vyloženě zima ale nebude, ani ranní minima nebudou klesat tak nízko jako tomu bylo loni. Přesvědčit se lze v článku Červenec začne chladnějším počasím, srážek bude stále málo. Na přelomu června a července bylo loni naopak rekordně teplo, viz článek Rekordně teplo na přelomu června a července, ale ne dosud nejtepleji. Při přílivech studeného vzduchu za studenými frontami a při malé oblačnosti bude ale teplota během druhé poloviny příštího týdne klesat pod 10°C. Takže určité ochlazení na počátku července se určitě projeví, jen bude patrně krátké. Před rokem se dostavilo o něco později. Viz článek Sušší, ale chladnější počasí.

Červenec slibuje klimatický výhled teplotně vyrovnaný. Neznamená to ovšem, že nemůže být chladné období kompenzováno třeba kratší významnější horkou vlnou.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Uplatní se chladný začátek července?
Název
Uplatní se chladný začátek července?
Popis
Uplatní se chladný začátek července? Předpověď teploty vzduchu v ČR na přelom června a července podle aktuální numerických předpovědí.
Autor