Konec srpna bude chladnější a vlhčí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Konec srpna bude chladnější a vlhčí. Týden lze rozdělit na vlhký začátek a konec. Dále na krátce zmenšenou oblačnost kolem poloviny týdne. Chladnější počasí můžeme čekat ve druhé polovině týdne. První ochlazení se odehraje hned na začátku týdne po krátce teplejším předchozím víkendu. Další ochlazení nastane po polovině týdne. Srážek místy spadne zejména v bouřkách na začátku týdne větší, nadprůměrné, množství. Teplota vzduchu se bude v maximech pohybovat nejčastěji kolem 20°C, na konci týdne pod 20°C. V noci bude o 10°C nižší, při vyjasnění klesne i mírně pod 10°C.

Týden 23. až 29.8.2021

Více oblaků a srážek se předpokládá na úvod a poté na závěr týdne. Počasí v týdnu ke koupání vhodné tedy spíše nebude. Pro otužilejší bude možné zejména v polovině týdne, kdy přechodně ustanou srážky a objeví se zmenšená oblačnost. Nyní už počasí připomíná tzv. přechodové období mezi létem a podzimem. Je tedy čas pomýšlet spíše na jiné aktivity. Třeba ba houbaření. Při vlhčím počasí začnou v nejbližších týdnech růst typické pozdně letní až podzimní houby.

Zatímco zpočátku týdne půjde o srážky druhu přeháněk a hlavně na východě i bouřek. Během týdne se častěji vyskytne déšť či přeháňky. Tyto srážky je možné považovat za prospěšné ve spojení s nižší teplotou pro vegetaci i hydrologickou situaci. Místy se vyskytující stavy sucha na tocích se po výskytu významnějších srážek během týdne odbourají.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 14 až 9°C, při malé oblačnosti 11 až 6°C
  • Nejvyšší teplota: 14 až 20°C, při slunečním svitu uprostřed týdne až 23°C
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, ojediněle 15°C, shrnutí období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 2050mm, místy vlivem bouřek a na návětří hor až 80mm, shrnutí období: průměrné až nadprůměrné

Synoptická situace a závěr

Po přechodu studené fronty na počátku týdne se otevře chladné a vlhké proudění západního až severozápadního směru. Toto převládne po většinu týdne. V polovině týdne ovlivní počasí ve střední Evropě výběžek tlakové výše. Další studená fronta přejde naše území na počátku druhé poloviny týdne. Opět pronikne na území ČR studený a vlhký vzduch a tato situace u nás setrvá do konce týdne. Výstupové mapy numerických modelů, grafy v podobě meteogramů jako předpovědi pro konkrétní místo a pravděpodobnostní předpovědi najdete na stránce wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality