Do kdy bude velmi teplo?

Hodnocení článku

Po skončení mrazivé epizody došlo během minulého týdne v ČR k dosti rychlému oteplení. Sněhová pokrývka z nižších poloh rychle zmizela. V těchto oblastech je však stále možné najít její zbytky ve stinných místech a v údolích nebo na hromadách. Ty jsou důsledkem odklízení sněhu. Tání sněhu v posledních dnech zpomalují studenější noci. Počasí v ČR je pod vlivem mohutné tlakové výše zvané “Ilonka”, která se rozkládá nad jižní, částečně střední až severovýchodní Evropou. Tlak vzduchu ve středu tohoto útvaru ve střední Evropě dosahuje či slabě přesahuje 1035hPa. Blokačně působí tato na cyklony a s nimi spojené frontální systémy, zejména nad severní a západní Evropou. Do ČR proniká teplý vzduch, avšak nerovnoměrně. Jak dlouho tato situace vydrží, tedy do kdy bude velmi teplo a často slunečno? A do kdy bude panovat místy silná inverze?

Počasí v ČR je teplé, ale inverzní

Teplý vzduch za takové situace zdaleka neproniká do všech oblastí. Udržuje se často ve výšce (obr. 1), proto je slunečno a tepleji zejména na horách. Do nižších výšek proniká teplý vzduch zatím spíše místy. A i když se řekne, že v ČR je velmi teplé počasí, mnohde to zatím opravdu neplatí. I v nižších výškách se totiž v některých oblastech pohybuje teplota odpoledne kolem nuly nebo slabě nad nulou. To zajisté za teplé počasí označit nemůžeme. Je tedy přesnější říci, že počasí je inverzní a místy až velmi teplé. Tak například dnes kolem poledne bylo na severu Prahy kolem 2°C při mlze, totéž ve středním Polabí či na jihu Moravy. A na vrcholech Šumavy téměř 14°C. V nížinách jižních Čech a i jižního okraje Čech středních je odpoledne až 19°C. Jde o typickou teplotní inverzi v pozdně zimním období.

Do kdy bude velmi teplo? Teplota vzduchu v 850hPa na 24.2.2021.

Obr. 1 Předpověď teploty vzduchu ve výškové hladině 850hPa (cca 1.5km) na 24.2.2021 dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Podmínky pro vznik inverze jsou totiž u nás nyní ideální. Stabilní teplotní zvrstvení se zde udržuje s mohutnou tlakovou výší bez významnějšího proudění. Vzduch se nepromíchává a studený stéká ze svahů do nižších výšek, kde se hromadí. Viditelná forma tohoto studeného vzduchu se při dostatečně vysoké vlhkosti objevuje v podobě mlhy. Vzhledem k období a délce nocí je ještě vlhkost vzduchu vysoká a dostatečná doba na značné ochlazení a následnou tvorbu mlhy. Mlhy jsou mohou být i mrznoucí, neboť se v noci teplota pohybuje na 0°C či slabě pod ní.

V pátek přeruší teplotní inverzi studená fronta

Teplotní inverze potrvá v ČR i v nejbližších dnech. Skončí během pátku, ale pouze krátce. Změna synoptické situace nebude tak výrazná, aby došlo k definitivní změně proudění a počasí. Mlhy budou ráno či dopoledne každodenní záležitostí, ale častěji se budou během dne a to nejpozději odpoledne rozpouštět. Odpoledne bude jasno až skoro jasno a v případě rozpouštění mlhy dostatečně včas i velmi teplo. Ojediněle se může mlhy i nadále udržovat dlouho do odpoledne či celý den. Pak bude v daných oblastech stále dosti chladno. Tam, kde bude jasno v noci i přes den, lze čekat vyšší výchylky teploty (amplitudy).

Očekávaná maxima teploty v dalších dnech:

St 24.2.: 12 až 17°C, při oblačnosti 8°C

Čt 25.2.: 13 až 17°C, při oblačnosti 8°C

Pá 26.2.: 7 až 12°C na Z/SZ kolem 5°C a na JV až 15°C

So 27.2.: 3 až 8°C

Ne 28.2.: 4 až 8°C

Během pátku vidíme změnu, která bude poměrně významná. A to hlavně proti situaci, kdy bude do daných oblastí pronikat teplý vzduch. Studená fronta nepřinese delší zvětšení oblačnosti a ani příliš srážek. Srážky budou slabé a místní. Na horách a o víkendu i od středních poloh sněhové. O víkendu to právě vypadá, že se ochladí poměrně citelně. Následně by měla teplota slabě stoupat. Výška hranice sněžení se mírně zvýší.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1099 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality