Velmi teplý závěr února

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Oteplení, které nastalo během minulého týdne a inverzní počasí bude pokračovat. Teplý vzduch bude zpočátku týdne pronikat do nižších poloh jen místy. Během dne týdne se budeme setkávat s velmi teplým počasím na četnějších místech. Často bude malá oblačnost, ráno míst mlhy a nízká oblačnost. Srážky se prakticky neočekávají. Ke konci týdne se bude ochlazovat. Celkově nás čeká ale velmi teplý závěr února.

Týden 22. až 28.2.2021

Předpověď

Spíše méně frontální oblačnosti, zpočátku týdne četněji oblačnost nízká inverzní a mlhy. Takové počasí vydrží po celý poslední týden února. Více oblačnosti bude jen krátce, v ČR převládne případná nízká oblačnost. Té by mělo být během týdne méně. Takže bude jasno až polojasno. Očekává se suché počasí prakticky bez srážek. Vláhu v půdě bude stále dotovat tající sníh, kromě nejnižších poloh. I tam bude ale půdní vláha zatím dostatečná. Počasí bude v týdnu teplotně krátce i významně nadprůměrné. Teplota bude v maximech překračovat 15°C a přiblíží se 20°C. Nejtepleji bude od úterý do čtvrtka.

Hodnoty prvků

Nejnižší teplota: +3 až -1°C, při celonočním vyjasnění -4°C a krátce kolem +3°C. Nejvyšší teplota: 8 až 13°C a krátce 18°C, při nízké oblačnosti hlavně zpočátku do 8°C. V závěru týdne kolem 8-9°C. Průměrná teplota: 4 až 9°C. Shrnutí období: Mírně nadprůměrné.

Celkové srážky: do 2mm. Shrnutí období: Extrémně podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu s nízkou pohyblivostí nad centrální Evropou bude určovat počasí ve střední Evropě. Od jihovýchodu k nám bude pronikat velmi teplý vzduch. Toto proudění by mělo ke konci týdne zvolna slábnout.

V týdnu nelze čekat žádnou větší změnu počasí. Teplotně bude počasí značně vybočovat z normálu pro konec února. Bude připomínat období minimálně o měsíc pozdější a počasí tak bude zcela jarní. Sníh roztaje ve středních polohách a začne odtávat i na horách. Toto tání bude dotovat a mírně rozkolísávat průtoky vodních toků pramenících v těchto oblastech.

Další informace o počasí na týden den po dni najdete na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů pak například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality