Extrémy teplotyHistorie počasí

Rekordně teplé počasí, ale ne všude

Hodnocení článku

V úterý bylo v ČR rekordně teplé počasí, ale zdaleka ne všude. Mnozí v určitých lokalitách s tímto tvrzením totiž souhlasit nebudou. V mnohých lokalitách byla teplota celý den zimní. Ale skutečně byla v ČR místa, kde se oteplilo výrazně nad 15°C a přepsány byly i některé maximální teplotní rekordy pro tento den. Místy až rekordně teplé počasí a velké teplotní rozdíly na malém území panují v ČR od přelomu týdnů a bude tomu tak do pátku. Ostatně jak píšeme v minulém článku Do kdy bude velmi teplo? Teplota totiž silně závisí v těchto dnech na chování mlhy či nízké oblačnosti (dále jen mlha). Odhadnout chování mlhy v průběhu dne není jednoduché, proto i předpověď teploty pro konkrétní lokalitu v těchto dnes se nemusí vyplnit. Důkazem byl včerejší den, kdy se v mnohých lokalitách očekávalo rozpuštění mlh.

Rekordně teplé počasí: V jižních Čechách bylo dosaženo letos poprvé 20°C

Rekordně teplé počasí. Maxima teploty v ČR 23.2.2021.

Obr. 1 Teplota vzduchu v ČR 23.2.2021 14 SEČ a velké teplotní rozdíly, zdroj: chmi.cz/infomet.cz

Kde zůstaly v úterý mlhy nebo se rozpouštěly až odpoledne a jen částečně, je dobře vidět i na odpolední teplotě v ČR. Tu ukazuje mapka na obrázku a vidíme podle ní, že rekordně teplo v jižních a jihozápadních Čechách, ale i v jižní až jihozápadní části středních Čech. Dále bylo velmi teplo na horách, například na severu a to vlivem celodenního vyjasnění. Takové počasí máme v ČR již od neděle a zejména od pondělí. Naopak místa s celodenní mlhou včera jsou vidět v podobě nízkých hodnot teploty. Šlo o místa se silnou inverzí v podobě kompenzace významně teplých oblastí. Jednalo se o Prahu, celé Polabí a jižní či jihovýchodní Moravu. Na severozápadě Čech vybočuje teplotně stejně jako co se týče oblačnosti Milešovka. Stejné je to dnes.

Nejvyšší teplota 23.2.2021:

20.0°C Vyšší Brod

19.4°C Vimperk a Český Krumlov – Přísečná

19.3°C České Budějovice – Rožnov

19.2°C Křemže – Mříč a Kašperské Hory

19.1°C Hejnice a Husinec

Na stanicích byl také pokořen teplotní rekord pro tento den a to celkem na 14 ze 155 měřících 30 a více let. Teplotní inverze bude pokračovat do pátku, kdy přijde během dne již změna v podobě studené fronty. Mlhy by se měly ale rozpouštět častěji než v prvních dnech týdne. Většinou bude tedy teplý vzduch pronikat i do nižších poloh. Ale stále se najdou místa, kde mlha zůstane celý den nebo se rozpustí jen částečně. Území a vzduch se v takové lokalitě dostatečně neprohřejí. Místy až rekordně teplé počasí je třeba čekat tedy dnes a ještě zítra. poté se za studenou frontou ochladí a to krátce i poměrně výrazně. A to vůči současně velmi teplým oblastem.

Reference a doporučené informace

VALACHOVÁ, M. Dnes se přepisovaly extrémy pro únorová maxima. ČHMÚ INFOMET. Zpravodajský servis. Online, 23.2.2021. Postupné na Infomet.cz.