Rekordně teplé počasí, ale ne všude

Hodnocení článku

V úterý bylo v ČR rekordně teplé počasí, ale zdaleka ne všude. Mnozí v určitých lokalitách s tímto tvrzením totiž souhlasit nebudou. V mnohých lokalitách byla teplota celý den zimní. Ale skutečně byla v ČR místa, kde se oteplilo výrazně nad 15°C a přepsány byly i některé maximální teplotní rekordy pro tento den. Místy až rekordně teplé počasí a velké teplotní rozdíly na malém území panují v ČR od přelomu týdnů a bude tomu tak do pátku. Ostatně jak píšeme v minulém článku Do kdy bude velmi teplo? Teplota totiž silně závisí v těchto dnech na chování mlhy či nízké oblačnosti (dále jen mlha). Odhadnout chování mlhy v průběhu dne není jednoduché, proto i předpověď teploty pro konkrétní lokalitu v těchto dnes se nemusí vyplnit. Důkazem byl včerejší den, kdy se v mnohých lokalitách očekávalo rozpuštění mlh.

V jižních Čechách bylo dosaženo letos poprvé 20°C

Obr. 1 Teplota vzduchu v ČR 23.2.2021 14 SEČ a velké teplotní rozdíly, zdroj: chmi.cz/infomet.cz

Kde zůstaly v úterý mlhy nebo se rozpouštěly až odpoledne a jen částečně, je dobře vidět i na odpolední teplotě v ČR. Tu ukazuje mapka na obrázku a vidíme podle ní, že rekordně teplo v jižních a jihozápadních Čechách, ale i v jižní až jihozápadní části středních Čech. Dále bylo velmi teplo na horách, například na severu a to vlivem celodenního vyjasnění. Takové počasí máme v ČR již od neděle a zejména od pondělí. Naopak místa s celodenní mlhou včera jsou vidět v podobě nízkých hodnot teploty. Šlo o místa se silnou inverzí v podobě kompenzace významně teplých oblastí. Jednalo se o Prahu, celé Polabí a jižní či jihovýchodní Moravu. Na severozápadě Čech vybočuje teplotně stejně jako co se týče oblačnosti Milešovka. Stejné je to dnes.

Nejvyšší teplota 23.2.2021:

20.0°C Vyšší Brod

19.4°C Vimperk a Český Krumlov – Přísečná

19.3°C České Budějovice – Rožnov

19.2°C Křemže – Mříč a Kašperské Hory

19.1°C Hejnice a Husinec

Na stanicích byl také pokořen teplotní rekord pro tento den a to celkem na 14 ze 155 měřících 30 a více let. Teplotní inverze bude pokračovat do pátku, kdy přijde během dne již změna v podobě studené fronty. Mlhy by se měly ale rozpouštět častěji než v prvních dnech týdne. Většinou bude tedy teplý vzduch pronikat i do nižších poloh. Ale stále se najdou místa, kde mlha zůstane celý den nebo se rozpustí jen částečně. Území a vzduch se v takové lokalitě dostatečně neprohřejí. Místy až rekordně teplé počasí je třeba čekat tedy dnes a ještě zítra. poté se za studenou frontou ochladí a to krátce i poměrně výrazně. A to vůči současně velmi teplým oblastem.

Reference a doporučené informace

VALACHOVÁ, M. Dnes se přepisovaly extrémy pro únorová maxima. ČHMÚ INFOMET. Zpravodajský servis. Online, 23.2.2021. Postupné na Infomet.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality