Hodně sluníčka, v noci mráz

Hodnocení článku

Tento týden nás čeká hodně sluníčka, v noci mráz. Typické anticyklonální počasí na sklonku chladné části roku převážil u nás již v některých dnech týdne minulého. V pátek některé zaskočil březnový sníh i v nížinách a doprava podle toho mnohde také vypadala. Tento týden můžeme čekat suchý s častým slunečním svitem. Výjimku tvořilo hlavně pondělí, na východě území avšak čekejme zpočátku oblačnosti více. A vlivem vyjasnění musíme stále počítat ráno s mrazem, i když tento už nebude ve druhé polovině týdne tak významný. Přesto místy teplota klesne ještě i pod -5°C. Zejména půjde o místa, kde existují další vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Nepůjde tedy jen o vliv vyjasnění a utišení větru, ale i o vliv terénního uspořádání. Takže, kde je svažitost terénu údolní, určitě tam dokáže “stéci” více vzduchu vychladlého během stále dosti dlouhých nocí.

Sluneční svit téměř bez mlh

V tomto období se oproti konci října nebo dokonce listopadu, kdy už jsou dny kratší a sluneční svit podstatně slabší, nemusíme obávat, že nám mlhy pokazí slunečné počasí. Mlhy v tomto období vzniknou ojediněle a to spíše krátce brzy ráno. I tak v případě jejich výskytu pozor, budou i mrznoucí. Přesto ale oproti listopadu rozhodně půjde o ojedinělou záležitost, natož aby tyto setrvaly do odpoledních hodin. V dalších dnech tedy převáží jasno či skoro jasno, jen přechodně polojasno. Dnes a zítra na SV/V zůstane ještě oblaků o něco více. Ani na víkend nepřinese počasí změnu, alespoň nikoli co do synoptického vývoje a stavu oblohy a obecně průběhu počasí. Jen k nám začne pronikat více teplejší vzduch z východních až jihovýchodních směrů, což bude dobrou zprávou. Studeného proudění a typické zimy se tedy zbavíme.

Kdy lze čekat nejvíce slunečního svitu a tedy nejméně oblaků? Ve středu, na většině území pak i ve zbytku týdne. Na celém území opět o víkendu. V týdnu očekávejme přeci jen o něco více oblačnosti na východě země. Na zbytku území bude převážně jasno, tedy zcela bez oblačnosti.

Ráno mráz každý den

Ranní mráz očekávejme vlivem výše uvedených podmínek každý den a to i po polovině týdne, kdy se přes den už dokáže více oteplit. Mráz bude ale přeci jen slabší než doposud. Modely oteplování spíše oddalují a to hlavní přijde tedy příští týden, tj. po polovině měsíce. Tento týden se oteplí jen krátce, v závěru týdne by k nám měl opět pronikat o něco chladnější vzduch.

Očekávaná minima teploty vzduchu:

St 9.3.: -2 až -7°C

Čt 10.3.: 0 až -4°C, místy -7°C

Pá 11.3.: -1 až -6°C

So 12.3.: -1 až -6°C

Ne 13.3.: 0 až -5°C

Maxima teploty dosáhnou ve středu až 10°C, do pátku pak místy 13°C. Na víkend to vypadá na mírné a krátké ochlazení. Příští týden by teplota měla opravdu ale vystoupat na jarní hodnoty. Zatím to ponechme ohledně konkrétních čísel s otazníkem a tedy otevřené.

TIP: Sledujte předpověď teploty na nejbližší dny podle základních numerických modelů.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality