Předpověď teplotyPrognózy počasí

Hodně sluníčka, v noci mráz

Hodnocení článku

Tento týden nás čeká hodně sluníčka, v noci mráz. Typické anticyklonální počasí na sklonku chladné části roku převážil u nás již v některých dnech týdne minulého. V pátek některé zaskočil březnový sníh i v nížinách a doprava podle toho mnohde také vypadala. Tento týden můžeme čekat suchý s častým slunečním svitem. Výjimku tvořilo hlavně pondělí, na východě území avšak čekejme zpočátku oblačnosti více. A vlivem vyjasnění musíme stále počítat ráno s mrazem, i když tento už nebude ve druhé polovině týdne tak významný. Přesto místy teplota klesne ještě i pod -5°C. Zejména půjde o místa, kde existují další vhodné podmínky pro radiační ochlazování. Nepůjde tedy jen o vliv vyjasnění a utišení větru, ale i o vliv terénního uspořádání. Takže, kde je svažitost terénu údolní, určitě tam dokáže “stéci” více vzduchu vychladlého během stále dosti dlouhých nocí.

Hodně sluníčka téměř bez mlh

Hodně sluníčka, v noci mráz. Jarní počasí se vrátí po polovině týdne. Jasná obloha.

Hodně sluníčka v tomto období před začátkem pravého jara zintenzivňuje pocit jarního období.

V tomto období se oproti konci října nebo dokonce listopadu, kdy už jsou dny kratší a sluneční svit podstatně slabší, nemusíme obávat, že nám mlhy pokazí slunečné počasí. Mlhy v tomto období vzniknou ojediněle a to spíše krátce brzy ráno. I tak v případě jejich výskytu pozor, budou i mrznoucí. Přesto ale oproti listopadu rozhodně půjde o ojedinělou záležitost, natož aby tyto setrvaly do odpoledních hodin. V dalších dnech tedy převáží jasno či skoro jasno, jen přechodně polojasno. Dnes a zítra na SV/V zůstane ještě oblaků o něco více. Ani na víkend nepřinese počasí změnu, alespoň nikoli co do synoptického vývoje a stavu oblohy a obecně průběhu počasí. Jen k nám začne pronikat více teplejší vzduch z východních až jihovýchodních směrů, což bude dobrou zprávou. Studeného proudění a typické zimy se tedy zbavíme.

Kdy lze čekat nejvíce slunečního svitu a tedy nejméně oblaků? Ve středu, na většině území pak i ve zbytku týdne. Na celém území bude hodně sluníčka opět o víkendu. V týdnu očekávejme přeci jen o něco více oblačnosti na východě země. Na zbytku území bude převážně jasno, tedy zcela bez oblačnosti.

Ráno mráz každý den a hodně sluníčka

Ranní mráz očekávejme vlivem výše uvedených podmínek každý den a to i po polovině týdne, kdy se přes den už dokáže více oteplit. Mráz bude ale přeci jen slabší než doposud. Modely oteplování spíše oddalují a to hlavní přijde tedy příští týden, tj. po polovině měsíce. Tento týden se oteplí jen krátce, v závěru týdne by k nám měl opět pronikat o něco chladnější vzduch.

Očekávaná minima teploty vzduchu:

St 9.3.: -2 až -7°C

Čt 10.3.: 0 až -4°C, místy -7°C

Pá 11.3.: -1 až -6°C

So 12.3.: -1 až -6°C

Ne 13.3.: 0 až -5°C

Maxima teploty dosáhnou ve středu až 10°C, do pátku pak místy 13°C. Na víkend to vypadá na mírné a krátké ochlazení. Příští týden by teplota měla opravdu ale vystoupat na jarní hodnoty. Zatím to ponechme ohledně konkrétních čísel s otazníkem a tedy otevřené.

TIP: Sledujte předpověď teploty na nejbližší dny podle základních numerických modelů.