Prognózy počasíTýdenní výhledy

Během týdne oteplování

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Čeká nás během týdne oteplování a konec současného déletrvajícího studeného počasí. Do středy musíme počítat s maximy teploty spíše kolem 5°C, na konci týdne se teplota zvýší a lze očekávat, že bude připomínat tzv. před jarní období. Suché počasí ale zůstane, mnohde se za celý týden nevyskytnou žádné srážky nebo půjde jen o zcela zanedbatelné srážky. I oblačnosti můžeme čekat zejména od úterý málo či dokonce velmi málo. To znamená, že převládne na většině území po celý den jasno nebo skoro jasno. A vypadá to, že až do konce týdne. Oblaků by nemělo výrazněji přibývat tedy ani o víkendu.

Týden 7. až 13.3.2022

Předpověď

Během týdne oteplování. Slunečné počasí na počátku jara.

Hodně málo oblačnosti bez srážek, se slabým nebo žádným větrem. Ustálené počasí očekáváme za vlivu tlakové výši i v dalším březnovém týdnu. Více oblačné místy se srážkami bude jen pondělí, poté můžeme počítat s jasnou až polojasnou oblohou. Zpočátku se mohou ojediněle vytvářet ranní mlhy. Zpočátku týdne též čekejme i větší ranní mráz, zejména vlivem vyjasnění a utišení větru. Během druhé poloviny týdne se poměrně rychle oteplí a to hlavně přes den. V noci bude i nadále působit vyjasnění a slabý ranní mráz musíme čekat i v nižších nadmořských výškách.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -2 až -8°C, po polovině týdne 0 až -6°C
  • Nejvyšší teplota: 2 až 8°C, po polovině týdne 7 až 13°C
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: podprůměrné
  • Celkové srážky: 0mm, na SV/V místy 16mm/cm, odchylka období: extrémně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Během týdne oteplování

Neustále se obnovující mohutná tlaková výše nad severní a střední Evropou určí počasí u nás i v dalším týdnu. Setrvá téměř na shodném místě a ovlivní počasí ve střední Evropě. Zpočátku k nám bude pronikat studený vzduch od severu. Ve druhé polovině týdne se změní cirkulace na teplejší východní až jihovýchodní, odkud k nám začne pronikat teplejší vzduch.

Týden přinese určitě vzhledem k období a hydrologické situaci či stavu počasí v posledních týdnech úbytek půdní vláhy a rozvoj povrchového sucha. Meteorologické sucho částečně tedy ovlivní i to půdní. Ve vyšších polohách začne ve druhé polovině týdne kromě nejvyšších výšek odtávat sněhová pokrývka a dotovat průtoky tamních toků. Žádné rychlejší tání ovšem zatím určitě nenastane. Opět můžeme čekat během týdne hodně slunečního svitu, který v únoru spíše chyběl. Vlivem malé oblačnosti nutno čekat celý týden ranní mráz ve všech nadmořských výškách, alespoň slabý. Kolik se očekává oblačnosti a další parametry lze sledovat dle základních modelů na webu wetter3.de.