Hurikán Ida pokořil Katrinu

()

Hurikán Ida pokořil Katrinu, která zpustošila New Orleans v USA v roce 2005. Hurikán Ida dorazil na pobřeží Louisiany včera. Odborníci na hurikány a meteorologové označují tento za mimořádně nebezpečný, přiřazena mu byla intenzita 4. stupně podle Saffir-Simpsonovy stupnice. Jde o před poslední stupeň této klasifikace. Rychlost větru v hurikánu dosahuje až 240km/h. Meteorology byl označen jako nejrazantnější za posledních 170 let. Extrémy počasí v poslední době na území USA a Mexika rozhodně nešetří. Před několika dny zasáhly území hurikány Grace a Henri, viz informace v článku Hurikán Grace v USA. Tyto nebyl ovšem tak silné jako tento. Desítky kilometrů od New Orleans udeřil hurikán včera večer našeho času.

V hurikánu Ida bude foukat vítr rychlostí až 250km/h

Meteorologové předpovídají zvýšení síly větru na 250km/h, což je opravdu extrémní síla větru. Jde o horní hranici 4. kategorie podle uvedené stupnice. Od síly větru 250km/h jde již o 5., nejvyšší kategorii. V oblastech kolem Louisiany proběhly četné evakuace obyvatel. Situace v oblasti je velmi vážná. Jeden z meteorologů prohlásil, že nezná správná slova, kterými by dal najevo jak moc je situace vážná. Šestnáct let po řádění „pověstné“ Katriny zasáhla oblast další významná bouře. Ta bude podle odborníků určitě silnější než Katrina. Škody po bouři mohou být enormní. Panuje obava o poničení jaderné elektrárny a petrochemické infrastruktury. Podle odborníků na hurikány jde o krajně nebezpečný hurikán.

Hurikánů se vyskytuje v oblasti více. Na západě Mexika se vyskytuje bouře Nora, v níž fouká vítr rychlostí 120km/h. Bouře je sice „slabým odvarem“ hurikánu Ida, ale i tato působí a bude působit nebezpečné jevy a škody. Očekávají se povodně a sesuvy půdy. Hurikán zeslábne na tropickou bouři. V důsledku silného větru se musí čekat vyvracení stromů a výpadky elektřiny. Výpadky elektrického proudu postihly již včera asi 300 000 odběratelů. Srážkové úhrny se mohou na jihovýchodě Louisiany pohybovat kolem 50cm. Vzdutí hladin moře se očekává až o 5m, vyskytovat se budou vysoké vlny.

Co je to tropická cyklona a jak správně interpretovat její názvosloví? Odpovídáme v článku Cyklona, cyklón, tajfun či hurikán.

Hurikán Katrina významně zabíjel, existuje v oblasti po 16 letech lepší připravenost?

V roce 2005 si jeden z nejsilnějších hurikánů v USA vyžádal minimálně 1880 lidských životů. Řádění této bouře bylo velmi smutné. Zasáhl oblast Louisiany, kde za sebou zanechal také velké materiální škody. Meteorologové hodnotili hurikán Katrina jako hurikán 3. kategorie podle uvedené stupnice. Od doby jeho řádění proběhlo mnoho opatření před řáděním podobně velkých bouří. Zejména se dle tamní vlády investovalo do protipovodňových opatření. Samozřejmě zkušenosti a obecně technický vývoj za ty roky přispěly k lepší ochraně lidí a jejich majetku před těmito přírodními živly. Které navíc nejsou v této oblasti nijak výjimečné. Proto čekají v oblasti menší škody než před 16 lety.

Věřme, že bude připravenost na tento živel v oblasti skutečně podstatně větší než v roce 2005. A že se tamním obyvatelům podaří uchránit zejména sebe sami. Držme jim palce.

Reference a doporučené informace

ČTK. Zprávy. Pobřeží Louisiany zasáhl mimořádně nebezpečný hurikán Ida. Online 29.8.2021. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Hurikán Ida pokořil Katrinu
Název
Hurikán Ida pokořil Katrinu
Popis
Hurikán Ida pokořil Katrinu. Aktuální informace o extrémním počasí v hurikánu Ida v oblasti Louisiany. Srovnání s hurikánem Katrina.
Autor

Napsat komentář