Svatá Anna, horko už od rána a na jihozápadě Evropy opět přes 40°C

Hodnocení článku

V ČR panuje horké počasí a to i v nočních hodinách. Bylo by možné říci, že platí “svatá Anna, horko už od rána”. I když známá pranostika,

“Svatá Anna, chladna z rána”

26. červenec

tvrdí něco jiného, často je na konci července v ČR teplý či dokonce horký vzduch. A ani noční minimální teploty nemají ještě podmínky klesat nějak nízko. Zejména letos by bylo možno pranostiku upravit na “Svatá Anna, horko už od rána”. V těchto dnech totiž v přílivu velmi teplého vzduchu je skutečně horko dlouho do noci a opět brzo ráno, zejména nějaký čas po východu sluníčka. Teploty byly v minulých dnech vysoké zejména přes den a padaly opět teplotní rekordy. Oproti jihozápadní Evropě není vlna vedra u nás ale tak významná. V této části Evropy, jak pravidly prognózy, padaly opět absolutní teplotní rekordy.

Více o pranostikách nabízí naše stránka Pranostiky.

U nás teploty až 37°C

Včera vystoupila teplota nejvýše v Ústí nad Labem – Vaňově a to na 36.9°C (vyšší byla zatím nepotvrzená hodnota 37.2°C v Mokošíně na Pardubicku). Dále bylo velmi horko kolem Prahy (Husinec – Řež 36.8°C, Praha-Komořany 36.5°C), ve středních Čechách (Dolní Bousov 36.8°C) a na severozápadě Čech (Teplice 36.5°C) či na jihozápadě Čech (Plzeň-Bolevec 36.3°C).

Na 101 stanicích z celkem 150 stanic měřících alespoň 30 let byl překonán rekordy maximální teploty pro tento den. Rekord padl i v pražském Klementinu.

Ve středu byly teploty o něco nižší, i tak se jednalo o vysoké až velmi vysoké teploty vystupující na 35°C.

V Německu přes 40°C, absolutní rekordy v Belgii i Nizozemsku

Ve středu 24.7.2019 padly absolutní teplotní rekordy na jihozápadě Evropy. V Německu bylo extrémně teplo v jihozápadní části, jak bylo předpovídáno. Absolutní rekord činí 40.5°C, oproti dřívějším 40.3°C (u nás máme stále platný rekord z roku 2012 40.4°C). Hodnotu 40°C překonala v Německu ještě jednat stanice s hodnotou 40.2°C (Saarbrücken-Burbach).

V Belgii padl absolutní rekord a činí 39.9°C (Kleine Brogel), nad 39.0°C vystoupila teplota ještě na dvou stanicích.

V Nizozemsku činí absolutní rekord 39.3°C (Eindhoven) a 39.2°C dosáhla teplota na dalších třech stanicích.

Obr. 1 Maximální teploty 25.7.2019 na západě Evropy, zdroj: meteorologix.com

Ve čtvrtek 25.7.2019 už výše uvedená absolutní maxima teplot neplatila. V Německu padl absolutní rekord 42.5°C (Lingen), v Belgii pak 40.7°C (Beitem) a nad 40°C bylo v této zemi na více stanicích. V Nizozemí vystoupila teplota také nad 40°C, též na 40.7°C a to na stanici Gilze-Rijen. Velmi teplo bylo i v Británii s maximem 38.5°C. Teploty pokořily prozatímní rekord i ve francouzské Paříži a ten činí po včerejším parném dni 41.7°C, absolutní rekordy Francie je ale poněkud vyšší (45.9°C) po velmi horkém konci letošního června.

Data: chmi.cz (infomet.cz), přes knmi.nl, dwd.de, metoffice.gov.uk, meteofrance.fr

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality