Svatá Anna, horko už od rána a na jihozápadě Evropy opět přes 40°C

I když známá pranostika,

“Svatá Anna, chladna z rána”

26. červenec

tvrdí něco jiného, často je na konci července v ČR teplý či dokonce horký vzduch. A ani noční minimální teploty nemají ještě podmínky klesat nějak nízko. Zejména letos by bylo možno pranostiku upravit na “Svatá Anna, horko už od rána”. V těchto dnech totiž v přílivu velmi teplého vzduchu je skutečně horko dlouho do noci a opět brzo ráno, zejména nějaký čas po východu sluníčka. Teploty byly v minulých dnech vysoké zejména přes den a padaly opět teplotní rekordy. Oproti jihozápadní Evropě není vlna vedra u nás ale tak významná. V této části Evropy, jak pravidly prognózy, padaly opět absolutní teplotní rekordy.

Více o pranostikách nabízí naše stránka Pranostiky.

U nás teploty až 37°C

Včera vystoupila teplota nejvýše v Ústí nad Labem – Vaňově a to na 36.9°C (vyšší byla zatím nepotvrzená hodnota 37.2°C v Mokošíně na Pardubicku). Dále bylo velmi horko kolem Prahy (Husinec – Řež 36.8°C, Praha-Komořany 36.5°C), ve středních Čechách (Dolní Bousov 36.8°C) a na severozápadě Čech (Teplice 36.5°C) či na jihozápadě Čech (Plzeň-Bolevec 36.3°C).

Na 101 stanicích z celkem 150 stanic měřících alespoň 30 let byl překonán rekordy maximální teploty pro tento den. Rekord padl i v pražském Klementinu.

Ve středu byly teploty o něco nižší, i tak se jednalo o vysoké až velmi vysoké teploty vystupující na 35°C.

V Německu přes 40°C, absolutní rekordy v Belgii i Nizozemsku

Ve středu 24.7.2019 padly absolutní teplotní rekordy na jihozápadě Evropy. V Německu bylo extrémně teplo v jihozápadní části, jak bylo předpovídáno. Absolutní rekord činí 40.5°C, oproti dřívějším 40.3°C (u nás máme stále platný rekord z roku 2012 40.4°C). Hodnotu 40°C překonala v Německu ještě jednat stanice s hodnotou 40.2°C (Saarbrücken-Burbach).

V Belgii padl absolutní rekord a činí 39.9°C (Kleine Brogel), nad 39.0°C vystoupila teplota ještě na dvou stanicích.

V Nizozemsku činí absolutní rekord 39.3°C (Eindhoven) a 39.2°C dosáhla teplota na dalších třech stanicích.

Obr. 1 Maximální teploty 25.7.2019 na západě Evropy, zdroj: meteorologix.com

Ve čtvrtek 25.7.2019 už výše uvedená absolutní maxima teplot neplatila. V Německu padl absolutní rekord 42.5°C (Lingen), v Belgii pak 40.7°C (Beitem) a nad 40°C bylo v této zemi na více stanicích. V Nizozemí vystoupila teplota také nad 40°C, též na 40.7°C a to na stanici Gilze-Rijen. Velmi teplo bylo i v Británii s maximem 38.5°C. Teploty pokořily prozatímní rekord i ve francouzské Paříži a ten činí po včerejším parném dni 41.7°C, absolutní rekordy Francie je ale poněkud vyšší (45.9°C) po velmi horkém konci letošního června.

Data: chmi.cz (infomet.cz), přes knmi.nl, dwd.de, metoffice.gov.uk, meteofrance.fr

Poslední články

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.