Extrémní počasíExtrémy teplotyHistorie počasíPočasí

Svatá Anna, horko už od rána a na jihozápadě Evropy opět přes 40°C

Hodnocení článku

V ČR panuje horké počasí a to i v nočních hodinách. Bylo by možné říci, že platí “svatá Anna, horko už od rána”. I když známá pranostika,

Svatá Anna, chladna z rána

26. červenec

tvrdí něco jiného, často je na konci července v ČR teplý či dokonce horký vzduch. A ani noční minimální teploty nemají ještě podmínky klesat nějak nízko. Zejména letos by bylo možno pranostiku upravit na “Svatá Anna, horko už od rána”. V těchto dnech totiž v přílivu velmi teplého vzduchu je skutečně horko dlouho do noci a opět brzo ráno, zejména nějaký čas po východu sluníčka. Teploty byly v minulých dnech vysoké zejména přes den a padaly opět teplotní rekordy. Oproti jihozápadní Evropě není vlna vedra u nás ale tak významná. V této části Evropy, jak pravidly prognózy, padaly opět absolutní teplotní rekordy.

Více o pranostikách nabízí naše stránka Pranostiky.

Tropické počasí v závěru týdne. Jasné letní počasí. Vrátí se slunečné a teplé počasí. Svatá Anna, horko už od rána.

Svatá Anna, horko už od rána. U nás teplota až 37°C

Včera vystoupila teplota nejvýše v Ústí nad Labem – Vaňově a to na 36.9°C (vyšší byla zatím nepotvrzená hodnota 37.2°C v Mokošíně na Pardubicku). Dále bylo velmi horko kolem Prahy (Husinec – Řež 36.8°C, Praha-Komořany 36.5°C), ve středních Čechách (Dolní Bousov 36.8°C) a na severozápadě Čech (Teplice 36.5°C) či na jihozápadě Čech (Plzeň-Bolevec 36.3°C).

Na 101 stanicích z celkem 150 stanic měřících alespoň 30 let byl překonán rekordy maximální teploty pro tento den. Rekord padl i v pražském Klementinu.

Ve středu byly hodnoty teploty o něco nižší, i tak se jednalo o vysoké až velmi vysoké teploty vystupující na 35°C. I když v tomto období dochází často k ochlazení, které pocítíme zejména ráno, tak v některých letech platí tedy opačné pořekadlo. Svatá Anna, horko už od rána.

V Německu přes 40°C, absolutní rekordy v Belgii i Nizozemsku

Ve středu 24.7.2019 padly absolutní teplotní rekordy na jihozápadě Evropy. V Německu bylo extrémně teplo v jihozápadní části, jak bylo předpovídáno. Absolutní rekord činí 40.5°C, oproti dřívějším 40.3°C (u nás máme stále platný rekord z roku 2012 40.4°C). Hodnotu 40°C překonala v Německu ještě jednat stanice s hodnotou 40.2°C (Saarbrücken-Burbach).

V Belgii padl absolutní rekord a činí 39.9°C (Kleine Brogel), nad 39.0°C vystoupila teplota ještě na dvou stanicích.

V Nizozemsku činí absolutní rekord 39.3°C (Eindhoven) a 39.2°C dosáhla teplota na dalších třech stanicích.

Ve čtvrtek 25.7.2019 už výše uvedená absolutní maxima teploty neplatila. V Německu padl absolutní rekord 42.5°C (Lingen), v Belgii pak 40.7°C (Beitem) a nad 40°C bylo v této zemi na více stanicích. V Nizozemí vystoupila teplota také nad 40°C, též na 40.7°C a to na stanici Gilze-Rijen. Velmi teplo bylo i v Británii s maximem 38.5°C. Teploty pokořily prozatímní rekord i ve francouzské Paříži a ten činí po včerejším parném dni 41.7°C, absolutní rekordy Francie je ale poněkud vyšší (45.9°C) po velmi horkém konci letošního června.

Data: chmi.cz (infomet.cz), přes knmi.nl, dwd.de, metoffice.gov.uk, meteofrance.fr