I po Vánocích slabě nad nulou, pravá zima nepřijde

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. I po Vánocích slabě nad nulou, pravá zima zatím nepřijde.

Týden 24. až 30.12.2018

Obecně

Na počátku týdne se bude mírně ochlazovat a přechodně zamíří sněžení i do nížin. Po svátcích to ovšem vypadá stále nad teploty v maximech slabě až mírně nad bodem mrazu a v noci při vyjasnění slabě pod bodem mrazu. Často tak bude vznikat zejména zpočátku týdne náledí. Příchod pravé zimy mimo hory nelze čekat minimálně do konce roku. Srážek spadne nejvíce hned v úvodu týdne.

Předpověď

Období s častějšími srážkami minulých dnů bude střídat v posledních dnech roku období bez významnějších srážek. Srážky budou od středních poloh většinou sněhové, níže pak střídavě dešťové, smíšené až krátce sněhové. Teploty mírně klesnou, ale stále se nebude jednat o čistě zimní ráz počasí. Sněhová pokrývka a trvalejší mráz se předpokládají od vyšších poloh. V úplném závěru týdne budou teploty i nadále stoupat.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +4 až -1°C, během týdne při vyjasnění +1 až -4°C.

Nejvyšší teploty 0 až 5°C, v závěru týdne místy až 8°C.

Průměrné teploty -1 až +3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 8 až 20mm/cm, hory až 30cm a na JZ 40cm.

Shrnutí

Teplotně bude počasí i nadále slabě vybočovat z normálu pro konec prosince. Srážek by mělo spadnout více méně tolik, kolik v tuto dobu má. Více jich spadne od vyšších poloh.

Období bude teplotně nadprůměrné, srážkově průměrné.

Synoptická situace

Na počátku období se bude nad centrální Evropou vlnit studená fronta, za níž k nám bude proudit studený vzduch. V úterý přejde přes naše území jihozápadní okraj v tlakové výši slábnoucí okluzní fronty. Tlaková výše se bude rozšiřovat dále k východu, nad střední Evropou a bude určujícím tlakovým útvarem pro naše počasí. Do vyšších hladin atmosféry bude přechodně pronikat teplý vzduch. Při svém přesunu bude slábnout a ztrácet vliv na počasí u nás. Na konci týdne se z jihozápadní Evropy nad Evropu centrální pravděpodobně rozšíří další anticyklona.

Sledujte náš Výhled na týden. Sledujte též naše informace na stránce Facebook každý den.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality