I po Vánocích slabě nad nulou, pravá zima nepřijde

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne.

Týden 24. až 30.12.2018

Obecně

Na počátku týdne se bude mírně ochlazovat a přechodně zamíří sněžení i do nížin. Po svátcích to ovšem vypadá stále nad teploty v maximech slabě až mírně nad bodem mrazu a v noci při vyjasnění slabě pod bodem mrazu. Často tak bude vznikat zejména zpočátku týdne náledí. Příchod pravé zimy mimo hory nelze čekat minimálně do konce roku. Srážek spadne nejvíce hned v úvodu týdne.

Předpověď

Období s častějšími srážkami minulých dnů bude střídat v posledních dnech roku období bez významnějších srážek. Srážky budou od středních poloh většinou sněhové, níže pak střídavě dešťové, smíšené až krátce sněhové. Teploty mírně klesnou, ale stále se nebude jednat o čistě zimní ráz počasí. Sněhová pokrývka a trvalejší mráz se předpokládají od vyšších poloh. V úplném závěru týdne budou teploty i nadále stoupat.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +4 až -1°C, během týdne při vyjasnění +1 až -4°C.

Nejvyšší teploty 0 až 5°C, v závěru týdne místy až 8°C.

Průměrné teploty -1 až +3°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 8 až 20mm/cm, hory až 30cm a na JZ 40cm.

Shrnutí

Teplotně bude počasí i nadále slabě vybočovat z normálu pro konec prosince. Srážek by mělo spadnout více méně tolik, kolik v tuto dobu má. Více jich spadne od vyšších poloh.

Období bude teplotně nadprůměrné, srážkově průměrné.

Synoptická situace

Na počátku období se bude nad centrální Evropou vlnit studená fronta, za níž k nám bude proudit studený vzduch. V úterý přejde přes naše území jihozápadní okraj v tlakové výši slábnoucí okluzní fronty. Tlaková výše se bude rozšiřovat dále k východu, nad střední Evropou a bude určujícím tlakovým útvarem pro naše počasí. Do vyšších hladin atmosféry bude přechodně pronikat teplý vzduch. Při svém přesunu bude slábnout a ztrácet vliv na počasí u nás. Na konci týdne se z jihozápadní Evropy nad Evropu centrální pravděpodobně rozšíří další anticyklona.

Poslední články

0 0 hlasů
Article Rating

Meteo Aktuality

Od malička mě fascinuje voda, hydrologie, která je všude okolo a tedy i v atmosféře, kde za spolupůsobení dalších dějů přináší fascinující procesy a jevy. Mnohdy jde o extrémní a o to zajímavější jevy. Ne méně se zabývám klimatologií, která hodnotí dlouhodobý stav počasí - klima. Vazby a vzájemné ovlivňování těchto oborů studuji dnes a denně a rád přináším seriózní informace z oblasti těchto věd. Proto jsem v roce 2011 na internetu založil projekt Meteo Aktuality a nyní jsem majitel a hlavní správce tohoto webu. Ať se vám zde líbí a najdete tu to, co potřebujete a třeba klidně i něco navíc.

Odběry
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Vložené zpětné vazby
Zobrazit všechny komentáře
0
Líbí se vám text, máte názor nebo doplnění? Sdělte to nám i ostatním v komentáři!x
()
x
%d bloggers like this: