Hydrologická situace

Srážky zlepšily vlhkost v půdě v nížinách

Hodnocení článku

V posledních dnech se u nás vyskytly plošné a vydatnější srážky. Po takových srážkách nebylo celý podzim “vidu ani slechu”. A v létě se takto plošně v podobě mírných trvalejších srážek také neobjevily. Již v jarním období letos převažovala pouze lokální konvekční činnost vzhledem k vysokých teplotám. Velmi významně sucho prohloubilo teplé září a poté dlouhé srážkové pauzy v říjnu a na počátku listopadu. Současné srážky zlepšily vlhkost půdy a to hlavně v nížinách.

Více srážek se v ČR objevuje až od konce listopadu, kdy s nižšími teplotami a nevýrazným slunečním svitem dochází k doplňování deficitu srážek. Tím také vláhy v půdních vrstvách. Horské oblasti mají již delší dobu dostatečnou vodní kapacitu v půdě a nasycení území je tam vyšší. Proto se při nedávných srážkách spojených s krátkodobých táním sněhu objevily na horských tocích krátce nižší povodňové stavy. Srážky jsou u nás velice potřebné i nadále a to zejména podobně plošné a vydatnější i v nižších polohách, kde je neustále nižší nasycení půdy.

Srážky zlepšily vlhkost v půdě: Zmenšení rozdílu vodní kapacity mezi horami a nížinami

Srážky na denním pořádku. Standardizovaný srážkový index. Vznik a vývoj cyklony. Usazené stránky na jehličnatém stromu. Ochlazení a srážky, ještě ale horko bude.

V posledních dnech byly srážky nejvydatnější opět na horách a to na jihozápadě v oblasti Šumavy a Českého lesa a na severu v oblasti Krkonoš a Jizerských hor. V poslední době pak na východě, tedy v Beskydech. Spadlo tam v maximech většinou 20 až 50mm srážek během 24 hodinového období. I přesto se srážky objevily i v nižších polohách naší země a zlepšovaly zde v posledních zejména dnech vláhu v půdě. Tím se zmenšil velký rozdíl ve vodní kapacitě mezi těmito polohami naší země, který by na podzim a na počátku zimy značný.

Nejnižší podíl vláhy v půdním profilu do 20cm hloubky je na jižní Moravě. Tam tento stále představuje i méně než 30% využitelné vodní kapacity. Dále jde velice lokálně o severozápadní Čechy, zejména v oblasti Karlových Varů. Dále dolní Ohře a samotného údolí Labe v Ústí nad Labem a Děčíně. Jinde je využitelná vodní kapacita v půdě nad 30%, z hlediska poloh pod 500m je situace významně lepší na jihu Čech. Tam se vyskytovaly významnější srážky již dlouhodoběji v souvislosti s přechodem front od západu až jihozápadu.

Srážky zlepšily vlhkost v půdě a vodnosti toků

S vlhkostí půdy je to poněkud lepší, zejména ve vrstvě do 10cm, kam pronikly poslední srážky a tající sníh. Do hloubky 50cm je většinou hodnocena stupni 3-1 (dobrá až velmi vysoká). Lokálně je slabá až nízká (stupně 4 a 5) a velmi nízkou vlhkost zaznamenala na počátku tohoto týdne pouze stanice Ústí nad Labem. Naopak v profilu do 100cm je tato vysoká či velmi vysoká jen velmi lokálně a převážně jde o nízkou vlhkost půdy.

Vodnosti toků se významně zlepšily díky vydatným srážkám kapalné formě a odtávání sněhu na jihu a jihozápadě Čech. Jinde spíše lokálně a na menších nížinných tocích jen slabě.

Co se týče očekávaného vývoje situace, je možno předpokládat, že se střídáním počasí se bude občas dostávat voda ze sněhové pokrývky pod povrch. Dále též do podzemních vod a to v polohách od 500m, zejména pak od 800m. V polohách horských bude ale častěji mrznout. V nižších polohách zůstane stav více méně neměnný. V nejbližších dnech se objeví v ČR spíše nevýznamné nebo žádné srážky.

Zdroj dat

ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV (ČHMÚ), www.chmi.cz. www.hydro.chmi.cz.