Extrémní počasíHistorie počasíSpadlé srážky

I v březnu může v nížinách ležet sníh, jako před 14 lety

Hodnocení článku

V březnu se sice nestává zejména v posledních letech často, aby napadlo větší množství sněhu i v níže položených oblastech. Ale rozhodně to nelze vyloučit a platí zde rčení “březen, za kamna vlezem”. Teplota se významně střídá a občas dojde k významnému ochlazení. Pokud se spojí významně studený vzduch s přísunem vlhkosti a postupuje přes centrální Evropu ideálně cyklona od jihu nebo pomaleji postupující frontální vlna, pak může napadnout i hodně sněhu. I v březnu může v nížinách ležet sníh, jen na to nejsme z posledních let příliš zvyklí. V březnu roku 2006 se ovšem takováto událost odehrála a i v nížinách přesně touto dobou ležela vyšší sněhová pokrývka. Dne 12. března 2006 došlo k velmi citelnému ochlazení s výskytem významných trvalých srážek. Srážky byly podobně plošné a trvalé jako včera, jen za teploty vzduchu pod bodem mrazu.

Zima 2005/2006 byla bohatá na srážky a to i na ty sněhové v nížinách

Zimní sezóna 2005/2006 přinášela do oblasti střední Evropy velmi proměnlivé počasí. Avšak docházelo také k zimním situacím, kdy byla teplota vyloženě zimní. V souvislosti s častými srážkami se tvořila v takových případech často sněhová pokrývka. Na druhé straně zimní počasí příliš dlouho nikdy nevydrželo a brzo nastala obleva, mnohdy za doprovodu vydatného deště. Proto byly časté povodňové situace. A hlavní obleva byla v roce 2006 také doprovázená deštěm, včetně horských poloh. Tam bylo sněžení převažující a sníh se celou dobu akumuloval. Proto bylo jarní tání 2006 velmi významné a dosti rychlé. Roli hrál i sníh nižších a středních poloh, který napadl právě ještě 12. března. To vše bylo příčinou velké jarní povodně 2006 (vše o ni na uvedené stránce, viz odkaz).

Zpět ale k významnému sněžení dne 12. března tohoto roku. I když to vypadalo na začátku března již na jarní počasí, teplota stoupala podobně jako letos nad 10°C a i nad 12°C, tak nastalo toto zmíněné citelné ochlazení. Dne 10. března bylo až 12°C, o dva dny později nevystoupila maximální teplota ani v nížinách nad 0°C (obr. 2). Ve výšce se nad střední Evropou udržoval mrazivý vzduch (obr. 1), pronikající k nám od severu

I v březnu může ležet sníh. Teplota vzduchu v 850hPa na 12.3.2006.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa dne 12.3.2006, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Teplota vzduchu ve 2 metrech nad zemí dne 12.3.2006, zdroj: wetterzentrale.de

V Praze napadlo během noci a dne 12. března kolem 20cm sněhu. Sněžení bylo provázeno i čerstvým větrem, který tvořil sněhové jazyky a na horách závěje. Srážková činnost, která započala již 11. března k večeru, ustávala následující den během večera.

Synoptické příčiny výskytu ochlazení a sněžení

Obr. 3 Synoptická situace dne 12.3.2006 1 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de

Příčinou výskytu významných srážek bylo zvlněné frontální rozhraní nacházející jihovýchodně až východně od střední Evropy (obr. 3). Bylo spojeno s nepojmenovanou tlakovou níží. Nad východní Evropou se nacházela cyklona zvaná “Bente” se systémem front. Tyto byly propojeny s cyklonou “Diana” na jihovýchodě Evropy. Nad západní Evropou je vidět další systém front. Též je spojen s cyklonou “Diana”. Jeho teplá fronta ovlivnila následně počasí u nás a ukončila krátkou březnovou zimní idylku. I když vyšší sněhová pokrývka vyšší teplotě přeci jen nějaký čas ještě odolala.

Jedná se o jeden z několika důkazů, že i v březnu může v nížinách ležet sníh či případně celý den mrznout. O možnosti výskytu významně mrazivého počasí v přílivu mrazivého, ale suchého, vzduchu jsme se mohli přesvědčit i po polovině února. A to v roce 2013, kdy ještě kolem 25. března v nížinách celé dny mrzlo, byť tzv. na sucho. O tom více v jiném případném vzpomínkovém článku.

Další význačné počasí je zpracováno na naší stránce Významné události. Nejvýznamnější jsou rozebrány na dalších stránkách tohoto menu.

Seriózní informace k tématu

REGION PLZEŇ. Zpravodajství. Sníh uzavřel v Krušných horách silnice. Online, 2006. Dostupné na http://www.regionplzen.cz/zpravodajstvi/snih-uzavrel-v-krusnych-horach-silnice/.

Idnes.cz. Zprávy. Domácí. V březnu spadlo dvakrát víc sněhu a deště než obvykle. Online, 2006. Dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/v-breznu-spadlo-dvakrat-vic-snehu-a-deste-nez-obvykle.A060404_155846_domaci_cen.