I v březnu může v nížinách ležet sníh, jako před 14 lety

Hodnocení článku

V březnu se sice nestává zejména v posledních letech často, aby napadlo větší množství sněhu i v níže položených oblastech. Ale rozhodně to nelze vyloučit a platí zde rčení “březen, za kamna vlezem”. Teplota se významně střídá a občas dojde k významnému ochlazení. Pokud se spojí významně studený vzduch s přísunem vlhkosti a postupuje přes centrální Evropu ideálně cyklona od jihu nebo pomaleji postupující frontální vlna, pak může napadnout i hodně sněhu. I v březnu může v nížinách ležet sníh, jen na to nejsme z posledních let příliš zvyklí. V březnu roku 2006 se ovšem takováto událost odehrála a i v nížinách přesně touto dobou ležela vyšší sněhová pokrývka. Dne 12. března 2006 došlo k velmi citelnému ochlazení s výskytem významných trvalých srážek. Srážky byly podobně plošné a trvalé jako včera, jen za teploty vzduchu pod bodem mrazu.

Zima 2005/2006 byla bohatá na srážky a to i na ty sněhové v nížinách

Zimní sezóna 2005/2006 přinášela do oblasti střední Evropy velmi proměnlivé počasí. Avšak docházelo také k zimním situacím, kdy byla teplota vyloženě zimní. V souvislosti s častými srážkami se tvořila v takových případech často sněhová pokrývka. Na druhé straně zimní počasí příliš dlouho nikdy nevydrželo a brzo nastala obleva, mnohdy za doprovodu vydatného deště. Proto byly časté povodňové situace. A hlavní obleva byla v roce 2006 také doprovázená deštěm, včetně horských poloh. Tam bylo sněžení převažující a sníh se celou dobu akumuloval. Proto bylo jarní tání 2006 velmi významné a dosti rychlé. Roli hrál i sníh nižších a středních poloh, který napadl právě ještě 12. března. To vše bylo příčinou velké jarní povodně 2006 (vše o ni na uvedené stránce, viz odkaz).

Zpět ale k významnému sněžení dne 12. března tohoto roku. I když to vypadalo na začátku března již na jarní počasí, teplota stoupala podobně jako letos nad 10°C a i nad 12°C, tak nastalo toto zmíněné citelné ochlazení. Dne 10. března bylo až 12°C, o dva dny později nevystoupila maximální teplota ani v nížinách nad 0°C (obr. 2). Ve výšce se nad střední Evropou udržoval mrazivý vzduch (obr. 1), pronikající k nám od severu

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa dne 12.3.2006, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Teplota vzduchu ve 2 metrech nad zemí dne 12.3.2006, zdroj: wetterzentrale.de

V Praze napadlo během noci a dne 12. března kolem 20cm sněhu. Sněžení bylo provázeno i čerstvým větrem, který tvořil sněhové jazyky a na horách závěje. Srážková činnost, která započala již 11. března k večeru, ustávala následující den během večera.

Synoptické příčiny výskytu ochlazení a sněžení

Obr. 3 Synoptická situace dne 12.3.2006 1 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de

Příčinou výskytu významných srážek bylo zvlněné frontální rozhraní nacházející jihovýchodně až východně od střední Evropy (obr. 3). Bylo spojeno s nepojmenovanou tlakovou níží. Nad východní Evropou se nacházela cyklona zvaná “Bente” se systémem front. Tyto byly propojeny s cyklonou “Diana” na jihovýchodě Evropy. Nad západní Evropou je vidět další systém front. Též je spojen s cyklonou “Diana”. Jeho teplá fronta ovlivnila následně počasí u nás a ukončila krátkou březnovou zimní idylku. I když vyšší sněhová pokrývka vyšší teplotě přeci jen nějaký čas ještě odolala.

Jedná se o jeden z několika důkazů, že i v březnu může v nížinách ležet sníh či případně celý den mrznout. O možnosti výskytu významně mrazivého počasí v přílivu mrazivého, ale suchého, vzduchu jsme se mohli přesvědčit i po polovině února. A to v roce 2013, kdy ještě kolem 25. března v nížinách celé dny mrzlo, byť tzv. na sucho. O tom více v jiném případném vzpomínkovém článku.

Další význačné počasí je zpracováno na naší stránce Významné události. Nejvýznamnější jsou rozebrány na dalších stránkách tohoto menu.

Seriózní informace k tématu

REGION PLZEŇ. Zpravodajství. Sníh uzavřel v Krušných horách silnice. Online, 2006. Dostupné na http://www.regionplzen.cz/zpravodajstvi/snih-uzavrel-v-krusnych-horach-silnice/.

Idnes.cz. Zprávy. Domácí. V březnu spadlo dvakrát víc sněhu a deště než obvykle. Online, 2006. Dostupné na https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/v-breznu-spadlo-dvakrat-vic-snehu-a-deste-nez-obvykle.A060404_155846_domaci_cen.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality