Extrémy teplotyHistorie počasíPočasí

První listopadové dny teplotně rekordní

Hodnocení článku

Teplé počasí zejména v některých oblastech způsobilo přepisování některých naměřených teplotních rekordů. Začátek listopadu je v ČR velmi teplý, stejně jako byl konec měsíce uplynulého. Teploty stoupaly v prvních listopadových dnech i nad 20°C. Vyskytla se ale místa, kde bylo podstatně chladněji a těmto teplotám se tamním obyvatelům ani nechtělo věřit. Studenější byl v posledních dnech vlivem výskytu zvlněného frontálního rozhraní nad naším územím západ Čech. Toto rozhraní se zvýrazňovalo a neposouvalo se příliš rychle. Proto setrval nad naším územím teplotním rozdíl mezi chladným západem s 8-10°C a teplým východem a jihovýchodem, kam pronikal teplý vzduch, s teplotami i o více než 10°C vyššími. Níže nabízíme malé shrnutí teplých dnů v ČR, čímž teplé počasí jak můžeme dnes na většině míst vidět, neskončilo. A právě byly první listopadové dny teplotně rekordní.

První listopadové dny teplotně rekordní. V pátek se oteplí. Podzimní krajina, slunné počasí. Po polovině týdne bude i přes 20°C

První listopadové dny teplotně rekordní: Maximální teplota 4.11.2018

Nejvyšší teploty byly v neděli změřeny v oblasti Slovácka, tedy jihovýchodní Moravy. Velmi teplo bylo ale i na východě Čech, konkrétně na Rychnovsku a Královéhradecku, na severu Moravy a na Liberecku. Všude tam místy padly teplotní rekordy. V četných případech se přepisovaly rekordy staré 10 let, tedy z roku 2008 nebo 24 let, rekordy z roku 1994. Nejstarší, z roku 1945, padl na královéhradecké stanici Nový Hradec Králové. Rekordy padly i ve vyšších polohách jako je Pec pod Sněžkou či dokonce Lysá hora.

Nejvyšší teploty: 20.8°C Luhačovice, Kladná-Žilín, 20.7°C Vizovice, 20.6°C Štítná nad Vláří-Popov, 20.3°C Strážnice a Horní Bečva.

První listopadové dny teplotně rekordní: Maximální teplota 2.11.2018

Pátek, na kdy letos připadla Památka zesnulých či též “dušičky”, bylo ve Slezsku a na jihovýchodě Moravy také rekordně teplo. Ve stejný okamžik bylo na západě Čech o 10°C méně. Dušičkové tedy zejména na SV/V území ČR počasí rozhodně nebylo, ale bylo jarní. Překonáno bylo 18 rekordů na stanicích s délkou měření 30 a více let.

Nejvyšší teploty: 21.2°C Lučina.

První listopadové dny teplotně rekordní: Maximální teplota 1.11.2018

Velký rozdíl teploty vzduchu mezi západem a východe země byl již první listopadový den. To činil rozdíl i 12°C, kdy na západě bylo 9°C a na SV území 21°C. V noci způsobil vysoké teploty na východě země vůči západu silný vítr. Na západě a jihozápadě klesly ranní teploty i pod nulu vlivem intenzivního radiačního ochlazování, na jihovýchodě se ráno pohybovaly mezi 13 až 16°C.

O netradičním průběhu teploty vzduchu a velmi silném větru na konci října se dočtete v článku Velmi silný vítr a netradiční chod teploty.

Použité zdroje

ČHMÚ, www.infomet.cz