První listopadové dny teplotně rekordní

Hodnocení článku

Teplé počasí zejména v některých oblastech způsobilo přepisování některých naměřených teplotních rekordů. Začátek listopadu je v ČR velmi teplý, stejně jako byl konec měsíce uplynulého. Teploty stoupaly v prvních listopadových dnech i nad 20°C. Vyskytla se ale místa, kde bylo podstatně chladněji a těmto teplotám se tamním obyvatelům ani nechtělo věřit. Studenější byl v posledních dnech vlivem výskytu zvlněného frontálního rozhraní nad naším územím západ Čech. Toto rozhraní se zvýrazňovalo a neposouvalo se příliš rychle. Proto setrval nad naším územím teplotním rozdíl mezi chladným západem s 8-10°C a teplým východem a jihovýchodem, kam pronikal teplý vzduch, s teplotami i o více než 10°C vyššími. Níže nabízíme malé shrnutí teplých dnů v ČR, čímž teplé počasí jak můžeme dnes na většině míst vidět, neskončilo. A právě byly první listopadové dny teplotně rekordní.

Maximální teploty 4.11.2018

Nejvyšší teploty byly v neděli změřeny v oblasti Slovácka, tedy jihovýchodní Moravy. Velmi teplo bylo ale i na východě Čech, konkrétně na Rychnovsku a Královéhradecku, na severu Moravy a na Liberecku. Všude tam místy padly teplotní rekordy. V četných případech se přepisovaly rekordy staré 10 let, tedy z roku 2008 nebo 24 let, rekordy z roku 1994. Nejstarší, z roku 1945, padl na královéhradecké stanici Nový Hradec Králové. Rekordy padly i ve vyšších polohách jako je Pec pod Sněžkou či dokonce Lysá hora.

Nejvyšší teploty: 20.8°C Luhačovice, Kladná-Žilín, 20.7°C Vizovice, 20.6°C Štítná nad Vláří-Popov, 20.3°C Strážnice a Horní Bečva.

Maximální teploty 2.11.2018

Pátek, na kdy letos připadla Památka zesnulých či též „dušičky“, bylo ve Slezsku a na jihovýchodě Moravy také rekordně teplo. Ve stejný okamžik bylo na západě Čech o 10°C méně. Dušičkové tedy zejména na SV/V území ČR počasí rozhodně nebylo, ale bylo jarní. Překonáno bylo 18 rekordů na stanicích s délkou měření 30 a více let.

Nejvyšší teploty: 21.2°C Lučina.

Maximální teploty 1.11.2018

Velký rozdíl teploty vzduchu mezi západem a východe země byl již první listopadový den. To činil rozdíl i 12°C, kdy na západě bylo 9°C a na SV území 21°C. V noci způsobil vysoké teploty na východě země vůči západu silný vítr. Na západě a jihozápadě klesly ranní teploty i pod nulu vlivem intenzivního radiačního ochlazování, na jihovýchodě se ráno pohybovaly mezi 13 až 16°C.

O netradičním průběhu teploty vzduchu a velmi silném větru na konci října se dočtete v článku Velmi silný vítr a netradiční chod teploty.

Použité zdroje

ČHMÚ, www.infomet.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality