Extrémní počasíHistorie počasíPočasíVýznamné cyklony

Níže Daisy, synoptická situace pro zimu v nížinách

Hodnocení článku

Letos že vydatně sněží? Přesně před devíti lety, kdy se psalo 8. ledna 2010, se ve střední Evropě vyskytla zajímavá meteorologická situace. Níže Daisy byla totiž beze sporu synoptická situace pro zimu v nížinách. Na tuto vzpomínají všichni milovníci zimního počasí, neboť zimní bylo počasí v tu dobu i v nejnižších polohách. Dnes slyšíme v médiích neustálé informace o tom, že “sníh zasypává Česko, komplikuje dopravu na celém území” a podobně. Nicméně dnes sněží pravda vydatně, ale jen od vyšších poloh a zejména v polohách horských. Nehledě na to, že zimní počasí není v lednu absolutně ničím výjimečným.

Stále bude ovšem řidiče a některá média překvapovat, že se vyskytují v lednu, nejchladnějším měsíci roku u nás, zimní meteorologické jev. A to jevy jako jsou zejména sněžení, náledí či zmrazky či případně silnější mrazy. Letos ovšem v nížinách a nižších polohách leží sníh pouze přechodně a je ho vždy málo. Před devíti lety sněžilo trvale a vydatně i v nejnižších polohách jako je Žatecko, střední Polabí nebo jižní Morava a i ve velkých městech a jejich tepelných ostrovech jako je centrum Prahy. Taková situace se nevyskytuje v nížinách často. Rozdíl ve výšce sněhu na horách a v nížinách byl malý. Připomeňme si synoptickou situaci a průběh počasí od 8. do 11. ledna 2010.

Recept na pravou zimu v nížinách: tlaková níže z jižní Evropy a příliv mrazivého vzduchu od severu

Současná situace nemůže přinést pravé zimní počasí do nižších poloh, trvaleji ani do poloh středních. Postup systémů front v západním proudění (od Atlantiku) občas střídaný přílivy o něco studenějšího vzduchu ze severu přináší typické středoevropské střídání počasí. Ze teplými frontami systémů dochází mnohdy i ke značnému oteplení, kdy obleva postihne částečně a krátce i hory. Zesiluje vítr, mívá i značné nárazy. Za studenou frontou se ochlazuje, někdy i významněji. Přicházejí i vydatnější srážky, tyto přecházejí ve sněhové s tvorbou sněhové pokrývky až ve chvíli. Kdy dochází k přílivu studeného vzduchu a rozšiřuje se k nám tlaková výše nebo její výběžek a srážky ustávají.

A sněží tak na konci oblačného systému a příliš sněhu nenapadne. Na horách nebo od vyšších poloh sněží podstatně déle nebo i po celou dobu přechodu systému, napadne tam tak podstatně více sněhu. To je situace současné doby. Systémy spojené s cyklonami postupujícími od západu přinášejí z Atlantiku hodně vlhkosti, o tom svědčí i současná situace, ale ve formě sněhu spadnou srážky převážně od vyšších poloh. Níže jde často pouze o déšť, jak bylo uvedeno v přílivech studeného vzduchu na konci srážkové činnosti dané studené fronty pak postupně o sněžení. A stejné to bude i v dalších dnech, kdy nás čekají přechodně i významnější oteplení.

Synoptické příčiny vydatného sněžení v lednu 2010

Zcela jiná situace nastala v roce 2010, který byl teplotně i srážkově od ostatních let zcela odlišný. Zima v ČR byla velmi chladná a bohatá na srážky. Tyto dva faktory se u nás příliš často nescházejí. Již v prosinci (rok 2009) této zimní sezóny se vyskytly i v nížinách arktické dny, kdy teplota vzduchu nevystoupila nad -10°C. Po přechodném oteplení v podobě typické Vánoční oblevy se na začátku nového roku (2010) ochladilo a nastalo trvale mrazivé počasí včetně nížin. Právě od 8. ledna začala ovlivňovat počasí u nás tlaková níže směřující ze Středomoří, odkud přinášela mnoho vlhkosti v podobě srážkově bohaté, rozsáhlé a mohutné oblačnosti. Synoptické mapy a popis situace připomenou příčiny výskytu vydatného sněžení včetně nížin.

Synoptická situace na 12.1.2010.

Obr. 1 Synoptická situace s ustupující tlakovou níží zvanou “Daisy” pro 12. ledna 2010, zdroj: dwd.de/wetterpate.de

Synoptická situace pro zimu v nížinách. Tlakové pole 8.1.2010.

Obr. 2 Rozložení tlaku vzduchu a tlakových útvarů nad Evropou, tlaková níže “Daisy” nad Středozemím před postupem k severu do centrální Evropy, zdroj: wetterzentrale.de

Obrázky výše (1 a 2) ukazují tlakové pole a synoptickou situaci kolem 8. až 12. ledna. První obrázek ukazuje přímo níži “Daisy” pojmenovanou německými meteorology, jak ustupuje dále do východní Evropy a ztrácí vliv na středoevropské počasí. Sněžení u nás ustalo během 11. ledna. Druhý obrázek zachycuje synoptickou situaci v noci na 8. ledna, kdy následně během dne začala tato významná cyklona ovlivňovat počasí u nás, kam pronikal již několikátý den mrazivý vzduch od severu až severovýchodu.

Průběh srážek a teploty

Nejvydatněji sněžilo v ČR během 8. ledna, dále 9. a zejména 10. ledna, kdy cyklona plně ovlivňovala naše území. Mrazivé proudění během postupu cyklony zesláblo, avšak teploty nevystoupily ani v nížinách po celé období nad bod mrazu. Nad východní části republiky se vyskytoval zpočátku ve výšce teplejší vzduch, což mělo za následek výskyt mrznoucích srážek a to zejména na SV/V Moravy. I po vlivu cyklony, tedy po 11. lednu, zůstalo v ČR mrazivé počasí. Po mírném oteplení od 17. do 20. ledna mrazy významně zesílily. Od severovýchodu k nám pronikal po několik dnů mrazivý vzduch.

Průběh počasí v období 8. až 11. ledna 2010

V noci na 8. ledna začalo na většině území ČR trvale a místy vydatně sněžit. V souvislosti s rychlejším větrem vznikaly během dne i v nížinách sněhové jazyky, na horách závěje. Na JV/V území se při mrznoucím dešti tvořila místy i ledovka. Velmi vydatně sněžilo v ČR i během 9. ledna a totéž lze konstatovat o 10. lednu. Za tyto dny napadlo místy v nižších polohách přes 30cm, ojediněle i přes 40cm nového sněhu. Na JV/V přetrvávaly i mrznoucí srážky s tvorbou ledovky.

Teplota v 850hPa na 10.1.2010.

Obr. 3 Teplota vzduchu v hladině 850hPa (cca 1 500m n.m.) dne 10. ledna 2010, zdroj: wetterzentrale.de

Na třetím obrázku je zobrazeno rozložení teploty vzduchu ve výšce cca 1 500m n.m. Na základě této mapy je vidět příliv teplého vzduchu do východní části naší republiky ve výšce. V přízemní vrstvě v oblasti většinou mrzlo, proto docházelo k výskytu kapalných srážek, které namrzaly a tvořily ledovku.

Použité zdroje

WETTERZENTRALE. Archiv. Model GFS, dostupné na www.wetterzentrale.de

INSTITUT FÜR METEOROLOGIE. Wetterpate, dostupné na http://www.wetterpate.de

DEUTSCHER WETTERDIENST. Národní meteorologická služba Německa, www.dwd.de.