Jak dlouho vydrží teplo a sucho?

Hodnocení článku

Tento týden je v ČR velmi suchý, často je na obloze málo oblačnosti. Počasí je současně teplejší než by mělo v tuto dobu být. A v nejbližších dnech bude ještě o něco tepleji. Jak dlouho vydrží teplo a sucho? Odpověď přinese další text tohoto článku. V posledních letech se teplé a ustálené počasí v září významně uplatňuje. Teplé počasí se prodlužuje a kompenzuje chladnější začátky teplé části roku. Jedná se v těchto dnech o babí léto?

Pravé babí léto přichází až v pozdějším období

Synopticky by současné počasí této singularitě odpovídalo, ale časově nikoli. Tlaková výše se nachází nad střední Evropou, proniká k nám teplý vzduch od jihovýchodu. Panují větší rozdíly (amplitudy) teploty vzduchu mezi nocí a dnem. Noci a rána jsou chladné, vznikají i mlhy (byť zatím méně často). Odpoledne je i velmi teplo. Definice babího léta ovšem zmiňuje další charakteristický rys. A to výskyt na přelomu září a října, nejpozději do 8. až 10. října. O babím létě tedy nyní před polovinou září hovořit nelze. Počasí je v ČR letní, tzv. pozdně letní. Stále máme astronomické léto. Neznamená to ovšem, že na počátku října se nemůže tato situace opakovat. Poté by již bylo možné hovořit o babím létě. I znak výskytu ranních mlh by byl více splněn, neboť v tomto období již dochází k jejich četnějšímu vzniku.

Velmi teplé počasí v ČR potrvá do příštího pátku

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR na úterý 15. září 2020 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Ještě teplejší počasí než doposud a o tomto víkendu nás čeká na počátku příštího týdne. Teplota vzduchu může dosáhnout i tropických 30°C. I noci budou teplejší, proto zde již nebude splněn ohledně babího léta ani znak chladných nocí. I mlhy budou vznikat méně často. Teplota vzduchu se bude snižovat ve druhé polovině týdne, zatím to vypadá na zásadnější ochlazení v podobě přechodu studené fronty až o víkendu. Numerické modely změnu oddalují, též tedy prodlužují období bez srážek. I příští týden bude dosti suchý, často slunečný. Každý den ovšem nebude málo oblačný. Zejména během týdne bude přibývat oblačnosti vyšších pater bez výskytu srážkové činnosti.

Očekávaná maxima teploty vzduchu příští týden:

Po 14.9.: 25 až 29°C

Út 15.9.: 26 až 30°C

St 16.9.: 26 až 30°C

Čt a Pá 17. a 18.9.: 23 až 28°C

Horké počasí čeká, jak bylo zmíněno již v článku Bude častěji letní počasí, nebo i tropické?, jihozápad Evropy. Ve Francii příští týden naměří ojediněle i více než 35°C. Očekávané hodnoty teploty můžete sledovat dle základních modelů na nejbližší dny na naší stránce Předpověď teploty.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality