Jak dlouho vydrží teplo a sucho?

()

Tento týden je v ČR velmi suchý, často je na obloze málo oblačnosti. Počasí je současně teplejší než by mělo v tuto dobu být. A v nejbližších dnech bude ještě o něco tepleji. Jak dlouho vydrží teplo a sucho? Odpověď přinese další text tohoto článku. V posledních letech se teplé a ustálené počasí v září významně uplatňuje. Teplé počasí se prodlužuje a kompenzuje chladnější začátky teplé části roku. Jedná se v těchto dnech o babí léto?

Pravé babí léto přichází až v pozdějším období

Synopticky by současné počasí této singularitě odpovídalo, ale časově nikoli. Tlaková výše se nachází nad střední Evropou, proniká k nám teplý vzduch od jihovýchodu. Panují větší rozdíly (amplitudy) teploty vzduchu mezi nocí a dnem. Noci a rána jsou chladné, vznikají i mlhy (byť zatím méně často). Odpoledne je i velmi teplo. Definice babího léta ovšem zmiňuje další charakteristický rys. A to výskyt na přelomu září a října, nejpozději do 8. až 10. října. O babím létě tedy nyní před polovinou září hovořit nelze. Počasí je v ČR letní, tzv. pozdně letní. Stále máme astronomické léto. Neznamená to ovšem, že na počátku října se nemůže tato situace opakovat. Poté by již bylo možné hovořit o babím létě. I znak výskytu ranních mlh by byl více splněn, neboť v tomto období již dochází k jejich četnějšímu vzniku.

Velmi teplé počasí v ČR potrvá do příštího pátku

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR na úterý 15. září 2020 dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Ještě teplejší počasí než doposud a o tomto víkendu nás čeká na počátku příštího týdne. Teplota vzduchu může dosáhnout i tropických 30°C. I noci budou teplejší, proto zde již nebude splněn ohledně babího léta ani znak chladných nocí. I mlhy budou vznikat méně často. Teplota vzduchu se bude snižovat ve druhé polovině týdne, zatím to vypadá na zásadnější ochlazení v podobě přechodu studené fronty až o víkendu. Numerické modely změnu oddalují, též tedy prodlužují období bez srážek. I příští týden bude dosti suchý, často slunečný. Každý den ovšem nebude málo oblačný. Zejména během týdne bude přibývat oblačnosti vyšších pater bez výskytu srážkové činnosti.

Očekávaná maxima teploty vzduchu příští týden:

Po 14.9.: 25 až 29°C

Út 15.9.: 26 až 30°C

St 16.9.: 26 až 30°C

Čt a Pá 17. a 18.9.: 23 až 28°C

Horké počasí čeká, jak bylo zmíněno již v článku Bude častěji letní počasí, nebo i tropické?, jihozápad Evropy. Ve Francii příští týden naměří ojediněle i více než 35°C. Očekávané hodnoty teploty můžete sledovat dle základních modelů na nejbližší dny na naší stránce Předpověď teploty.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Jak dlouho vydrží teplo a sucho?
Název
Jak dlouho vydrží teplo a sucho?
Popis
Jak dlouho vydrží teplo a sucho? Předpověď teploty vzduchu pro ČR na další zářijové dny. Počasí bude nadprůměrně teplé po většinu týdne.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.