Předpověď teplotyPrognózy počasí

Bude častěji letní počasí, nebo i tropické?

Hodnocení článku

V dalších zářijových dnech nás čeká teplo, bude častěji letní počasí. Alespoň co se týče denní maximální teploty vzduchu zejména za slunečného počasí. Za malé nebo žádné oblačnosti bude odpoledne i velmi teplo, hlavně v přílivech teplého vzduchu. V nočních hodinách tomu ovšem bude zcela naopak, což je pro současné období typické. V noci a ráno bude i velmi chladno, minima teploty budou klesat pod 10°C. Odpoledne budou v některých dnech překračovat letních 25°C.

Bude častěji letní počasí, zítra i o víkendu

Velmi teplé počasí nás čeká zítra, kdy bude na naše území před studenou frontou vrcholit příliv teplého vzduchu. Maxima teploty vystoupí i nad letních 25°C, nejčastěji na 22 až 26°C ojediněle i výše. Ráno bude chladno, minima teploty kolem 11°C. To bude způsobeno celodenním vyjasněním, kdy dochází k výskytu vysoké denní amplitudy teploty vzduchu. Již dnes máme na obloze od rána jasnou oblohu, maximálně s trochou nevýznamné vysoké či drobné nízké kupovité oblačnosti. Shodné to bude zítra celý den. Slabá studená fronta přejde naše území ve čtvrtek, ale zásadní ochlazení ani srážky nepřinese. Přechodně dojde k přibývání oblačnosti, místy se objeví slabé srážky. Ochladí se ale mírně a krátce. Maxima budou stále dosahovat i 25°C.

O víkendu se opět oteplí a současné výpočty numerických modelů nevidí nijak výrazně ani další studenou frontu. Na konci minulého týdne se jevila tato ještě o něco výrazněji. Nyní to ale vypadá, že se po jejím přechodu rychle obnoví příliv teplého vzduchu. O víkendu budou maxima teploty dosahovat 22 až 27°C a ojediněle vyšších hodnot.

Ve Francii až 35°C, dorazí tropy v polovině září i k nám?

Bude častěji letní počasí. Maxima teploty na 14.9.2020.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR a okolí dle modelu GFS na pondělí 14.9.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Současné předpovědi potvrzují ty z minulých dnů, že na jihozápadě Evropy bude v polovině září pořádné teplo. Tedy spíše horko, ve Francii na počátku příštího týdne vystoupí teplota na 30 až 35°C a chladno nebude ani u nás. Právě v pondělí předpovědi nevylučují výskyt tropických 30°C na našem území (obr. 1). Velmi teplé počasí by mělo ve střední Evropě vydržet podle současných předpokladů (nutno brát zatím s rezervou) i v dalších dnech týdne. Ochlazení poté patrně přijde ke konci týdne. Po výskytu těchto hodnot teploty bude patrně významnější, ale to hodně předbíháme. Důležité je, že nyní bude počasí spíše velmi teplé. Naplňuje se tak očekáváme již z konce srpna, že nejtepleji bude na naše území právě kolem poloviny září. Připomeňte si článek V září 2020 bude spíše tepleji.