PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Jak to bude o víkendu se srážkami?

Hodnocení článku

Už několik dní slibuje předpověď po delší době opět srážky a tedy vláhu. Zároveň hrozí zhoršením počasí právě na víkend. Jak to tedy bude o víkendu se srážkami? Jak aktuálně vypadá předpověď numerických modelů co do srážek na nejbližší dny? Právě to je předmětem textu níže. Sledovat předpovědní mapy srážek lze na naší stránce Předpověď srážek, včetně akumulací na nejbližší dny. Navazujeme na náš první článek vydaný na toto téma: O víkendu přijdou srážky.

Zpočátku bouřky a prudší srážky, poté déšť

První srážky se objeví dnes později večer na severozápadě území ČR. Studená fronta začne ovlivňovat počasí u nás během soboty, přinese další (hlavní) srážky. První oblačnost přibývala na naše území již dnes ráno, šlo o oblaky vysokého či případně středního patra beze srážek, patřily teplé frontě systému. Během víkendu bude pršet na celém území, slibují aktuální výstupy numerických modelů včetně regionálního modelu Aladin pro ČR. I když se vždy objeví lokality, kde jsou srážky spíše slabé s celkovým úhrnem v řádu několika málo milimetrů, nyní to bude o něco lepší. Alespoň to vyplývá z předpovědí, jaká bude realita je otázkou. Při těchto situacích tomu tak bývá ale vždy. Ani několik hodin před výskytem srážek modely přesně neodhadnou z pohledu určitého území kolik jich kde spadne.

Obr. 1 Srážkové úhrny předpokládané modelem Aladin za období 24 hodin do neděle 24.5.2020 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Akumulace srážek do pondělí 2 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Déšť lze čekat od severozápadu během noci na zítřek. Příčinou bude přechod teplé fronty systému. Teplý vzduch k nám ale nebude pronikat nijak dlouho. Okluzní bod systému se bude zítra nacházet přímo nad naším územím (obr. 3). Při vyšší teplotě vzduchu se ale v Čechách, zejména v jižní části objeví zítra odpoledne zpočátku při přechodu fronty i bouřky. Ty přinesou prudší lokální srážky. Postupně přejdou konvekční srážky v déšť. A na závěr bude v neděli proměnlivé počasí, během dne s přeháňkami.

Studená fronta postoupí přes naše území v brázdě nízkého tlaku vzduchu, jeho střed bude postupovat kolem Británie. Na frontě či případně v oblasti přeháněk se objeví silný vítr s nárazy 15-20m/s, ojediněle 25m/s. Za frontou se rozšíří v neděli do centrální Evropě přechodný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Srážkové úhrny by se měly za sobotu a neděli pohybovat nejčastěji od 15 do 35mm, v oblasti bouřek může spadnout i více srážek.

Obr. 3 Synoptická situace na 23.5.2020 k 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Další srážky na počátku nového týdne

Další déšť nebo přeháňky lze čekat v pondělí a v úterý, kdy k nám bude pronikat chladnější a také vlhčí vzduch. Srážky nebudou tak vydatné jako na konci tohoto týdne, i přesto by měly úhrny dosáhnout 5 až 15mm. Počasí bude také chladnější, teplota na počátku týdne v maximech při častých srážkách nepřesáhne 15-16°C. Srážky budou následně ustávat a bude se oteplovat.