HydrometeorologieZměna klimatu

Jaké je ideální letní počasí?

Hodnocení článku

Existuje vůbec ideální počasí? Nebo naopak existuje počasí špatné, které by nebylo pro nic dobré? Lidstvo v poslední době řeší v běžné komunikaci počasí a zejména jeho netradiční projevy spojené se změnou klimatu. Na ulici, v dopravních prostředcích a podobně můžeme slyšet. Dnes ovšem častěji v internetových diskuzích a zejména na sociálních sítích můžeme číst mnohé komentáře různého typu týkající se počasí. Jaké je ideální letní počasí?

V některých se lidé podivují, jak rychle se počasí dokáže změnit. V jiných zas jak dokáže být na malém území rozdílné. A v dalších se dočtete že takové sucho u nich ještě nepamatují a v jiných zas, že by mohlo být stabilněji slunné a teplé či přímo horké počasí, že je léto a že už letní počasí není takové jaké bývalo. Jinými slovy si stěžujeme stále na špatné či jinými slovy na nepříznivé počasí. V čem je takové počasí ale nepříznivé? A lze v takovém pro něco negativním počasí najít pozitivní účinky? Určitě ano, neboť hodně záleží na tom, jak se na samotné počasí díváme.

Lidem se počasí nezavděčí, proto se o to nikdy nesnaží

Aby se počasí chovalo alespoň do jisté míry podle lidí? To je zcela jasné, že by fungovat nemohlo. V tomto textu se speciálně zaměříme na letní počasí. Kdy jsou vedle zimy počasí a jeho prognóza lidmi nejvíce sledovány, hodnoceny a také komentovány v diskuzích na internetu i v běžném hovoru. Lidé na počasí nadávají, podivují se nad jeho průběhem.

Z hlediska změny klimatu to lze částečně pochopit, ale pouze v případě, že toto podivování se nezabíhá příliš do detailů. A nejsou kritice podrobovány běžné projevy počasí, což je častým problémem mnohých komunikací. Jejímž tématem je počasí. Zaměřujeme se zajisté na české počasí a na jeho hodnocení v diskuzích. I na naší Facebook stránce se občas “rozhoří” diskuze na téma proč je takové počasí a jaké by ho kdo preferoval. I vlivem těchto diskuzí vznikl tento článek, který se pokusí mnohé objasnit.

Jaké je ideální letní počasí: Jen horko a sucho nebo i občas nevlídné počasí a vláhu?

Jaké je ideální letní počasí? Počasí na 25. týden 2023. Během týdne léto i tropy. Střední čočkovité oblaky na letní obloze.

Z názorů některých vyplývá, že nevědí jaké počasí chtějí. Když je hezké počasí hodně stabilní, začíná intenzivnět sucho a nastávají problémy na zahrádkách, na polích. Ale i na loukách či v lesích, také na potocích, ve studnách a podobně. Prostě se zvyšuje riziko požárů, plodiny nemají dostatek vláhy a následně při dlouhotrvajícím suchu ubývá i podzemních vod. A v mnohých oblastech jsou problémy s vodou ve studních. To není dobře, na tom se snad shodnou všichni. Je na jednu stranu sice krásné, že vám vyšla 14 denní dovolená u vody. A bylo většinou slunečno bez srážek s teplotami často nad 25°C a občas i nad 30°C, pokud vynecháme vyloženě extrémy. Nicméně poté také přicházejí na řadu stížnosti na počasí, jsou opodstatněné.

Sucho

Zaléváme trávu, ale ani to nepomáhá. Ve studni ubývá vody a brzo nebude ani čím zalévat.

Takto nějak mohou znít tzv. stížnostní komentáře na různých diskuzích nebo i například v běžném hovoru mezi lidmi. Na dovolené bylo sice krásně, ale doma zjišťujeme, že sucho je problém a že má mnoho negativních důsledků vedle tohoto jednoho pozitivního. Tedy že nám vyšla dovolená a že je venku stále hezky (například na další aktivity nebo na další práci). Ale takto by to věčně asi nešlo, to určitě také potvrdí každý i bez nutnosti rozebírat zde. A to jaké další důsledky by mělo nepřetržité sucho, které by šlo skutečně do extrému na větší části území.

Deštivo

Venku už druhý den prší, musíme být doma, nedá se nic dělat. Je chladno. To je tedy léto!

Takto mohou znít (držíme se zajisté rámce slušnosti) stížnostní komentáře na to, když se po nějaké době počasí změní a delší dobu prší. Chceme tedy mít krásnou zahradu, na polích svěží plodiny a hodně zeleniny. V sadech šťavnaté ovoce a přizpůsobit se počasí. Takzvaně překousnout to, že budeme nějaký čas muset přeplánovat i dovolenou a být prostě někde v budově. Anebo nemít z výše uvedeného nic a moci se celé dny opalovat? Někdy z názorů na diskuzích vyplývá, že lidé nevadí co z toho chtějí. To, že bude občas pršet je zcela běžné. I přestože se řeší v ČR sucho během vegetační sezóny dnes a denně (se změnou klimatu se bude řešit patrně stále více) a srážky. Ty se vyskytují na jeho zažehnání většinou vůbec nestačí, tak někteří jsou asi toho názoru, že je léto “divné”. A to ve smyslu, že často prší a je stále chladno a ošklivo.

Na sváteční středu chladno a vlhko. Vyhovuje vám letošní průběh léta. Chladno a oblačno, léto 2020.

Když není v létě stále přes 30°C a v noci kolem 20°C, neustále jasná obloha. Tak to pro někoho podle všeho znamená, že není pořádné léto. Takovéto klima, které se snažíme výše popsat, ale odpovídá spíše aridním nebo semiaridním oblastem. Jinými slovy pouštím a polopouštím. Pokud by čistě teoreticky takové počasí u nás trvale převládlo, tak by se z některých oblastí naší země začaly stávat pouště. Prvními adepty by byla jižní Morava a střední Polabí společně se severozápadními Čechami (nikoli pohraničními oblastmi). V těchto oblastech bude se suchem i dle prognóz a scénářů klimatické změny a jejích dopadů největší problém.

Klimatický standard není občas dodržen

Na našem území existuje určitý klimatický standard, ze kterého počasí v některých období občas i značně vybočuje. Tento standard zahrnuje průběh a stav zejména dvou základních klimatických prvků. Tedy teploty vzduchu a atmosférických srážek (jejich průměrné a maximální či minimální, tedy extrémní, hodnoty). Teploty v ČR mohou během léta i více překračovat 30°C. Ale rozhodně není zvykem, aby bylo trvale kolem 30°C nebo přes 30°C, neboť počasí u nás se často mění. Nacházíme se v oblasti, kde se střídají jednotlivé vzduchové hmoty. V létě se u nás střídá teplé až velmi teplé východní/jihovýchodní/jižní proudění s chladnějším jihozápadním/západním/severozápadním. Výjimečně významněji chladným severním (spíše ojediněle a krátce). S tím souvisí i proměnlivost počasí obecně a výskyt srážek, které by měly být v létě časté a také vydatné (i konvekční, avšak občas také plošné).

Počasí nemůže být stále vhodné pro každého

Toto v dnešní době už tolik neplatí. Srážky padají často po dlouhých epizodách sucha, naráz a také jsou hodně lokální. Jejich charakter i rozložení během týdnů a měsíců má poté významný vliv na hydrologii a další odvětví či obory. Tyto jsou pro nás a náš život velmi důležité a mnozí si ve snaze mít stále krásné a teplé počasí tento fakt neuvědomují. Ať už ve volném čase v rámci dne nebo na dovolené v podobě více volných dnů za sebou. Lze pochopit, že když má někdo 14 dní dovolené během léta a jinak má minimum volného času, že bude chtít mít v těchto dnech pěkné počasí.

Nicméně aby se to každému vždy splnilo, to skutečně nelze. Nesplní se to mnohým a často. Proto podle toho nelze posuzovat jaké je léto a vůbec ne prohlašovat, že letošní léto je “na nic”, “studené” a podobně. Nenechte se hlavně zmanipulovat některými dnešními médii. Ta líčí také téměř každou významnější změnu v počasí jako extrém. Podobné a často používané tvrzení je v poslední době následující: “Letošní průběh léta zdá se mi poněkud nešťastným”. A bylo by ho tedy možné aplikovat většinou na problém sucha a ne na to, že není léto jako léto.

Ideální počasí jako takové neexistuje

Závěrem tedy dodejme, že preference lidstva jsou různorodé a nesmíme zapomínat na preference či potřeby přírody. Proto ideální počasí má každý to své. Ideální počasí tedy de fakto neexistuje (nejen letní). Neboť pro každého je poněkud jiné. Ve svých volných chvílích každý uvítá teplé a pěkné (tedy i suché) počasí. Avšak ne třeba každý a ne pro každou činnost. Sjíždění vody například sucho významně brání. Lze tedy říci, že počasí je vždy pro něco dobré (resp. pro někoho při určitých aktivitách) a na druhou stranu vždy někomu při některé činnosti nevyhovuje.

Určitě budete rádi, když vám příroda ušetří peníze i čas a přinese srážky na vyschlé pole. Kde pěstujete důležité plodiny (popřípadě v menším rozsahu to platí u zahrádkaření). Nebudete ovšem rádi za prudké srážky při nečekané bouřce, které vám namočí již téměř suché seno – například. Aktivit a činností, při kterých je vhodné pěkné počasí a naopak je mnoho. Nejen u namočeného sena ovšem platí, že zejména během léto opět dosti brzy uschne. A pro něco jiného vám mohou být tyto srážky naopak prospěšné.

Odpovězte si popravdě na otázku jaké je ideální letní počasí? Proto nenadávejme zbytečně na počasí, když k tomu není pravý důvod. Neboť jednou jich může být hned několik a skutečných.