Předpověď teplotyPrognózy počasí

Mrznout bude stále častěji

Hodnocení článku

Začíná období, kdy je teplota vzduchu často na kritických hodnotách. Těmi jsou myšleny hodnoty kolem bodu mrazu. Přes den slabě nad bodem mrazu a v noci slabě pod ním. K tomu inverzní ráz počasí. To je nevhodná kombinace, která bohužel přeje šíření virových onemocnění i hromadění zejména prachových, ale i dalších částic v ovzduší v přízemní vrstvě. Takové počasí nás v tomto období dalších dnů tohoto týdne bohužel postupně čeká. Mrznout bude stále častěji, v nižších polohách zatím jen v noci. Mlhy budou také častým jevem a vzhledem k nízké noční teplotě budou často také mrznoucí. Již dnes se ráno objevily zejména v dopravě první problémy spojené s namrzlými vozovkami. Namrzají zajisté i chodníky, proto je nutná i při chůzi zvýšená opatrnost.

Snižování teploty bude pokračovat

Během týdne se bude stále zvolna ochlazovat. Proto mrznout bude stále častěji a to postupně i přes den. Vyplývá to z minulých i aktuálních prognóz numerických modelů. Nyní se bude odpolední teplota udržovat při počasí bez oblačnosti a mlhy mezi 2 až 7°C, při celodenní mlze může být na 0°C nebo i slabě pod ní. Od pátku a zejména o víkendu to budou maxima teploty již jen do 4-5°C. Teplotní inverze bude tento týden častým jevem, srážky se téměř neobjeví. O tom píšeme již v pravidelném nedělním přehledu počasí. V noci bude převážně mrznout. Nejnižší teplota se bude pohybovat slabě pod nulou, nejčastěji od 0 do -6°C, při oblačnosti bude stejně jako přes den oscilovat nejčastěji v těsném blízkosti nuly. Numerické modely odhadují, že na počátku nového týdne (a zároveň poté měsíce) se bude teplota pohybovat v těsné blízkosti bodu mrazu i přes den. Prosinec by tak měl začít zcela zimním počasím. Případné srážky, kterých bude tedy zatím minimum, budou jen sněhové.

Mrznout bude stále častěji. Teplota vzduchu ve výšce 1 500m na 25.11.2020.

Obr. 1 Očekávaná teplota vzduchu ve výšce (hladina 850hPa = cca 1.5km) na 25.11.2020 podle modelu GFS, zdroj: wxcharts.com

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 25.11.: -1 až -5°C, při mlze kolem -1°C

Čt 26.11.: 0 až -4°C, při oblačnosti kolem 0°C

Pá 27.11.: 0 až -4°C

So 28.11.: 0 až -5°C

Teplota se bude lišit při výskytu oblačnosti, mlhy a při situaci s delším nočním vyjasněním. Zatímco v nižších výškách bude v noci mrznout, totéž platí o údolích, tak ve výšce bude teplota až na 8-10°C (obr. 1). Nejvýznamnější bude inverze zítra a ještě ve čtvrtek. Během pátku od západu pronikne za studenou frontou na naše území studený vzduch a inverze skončí. V závěru týdne by mělo na horách již mrznout celé dny.