Mrznout bude stále častěji

Hodnocení článku

Začíná období, kdy je teplota vzduchu často na kritických hodnotách. Těmi jsou myšleny hodnoty kolem bodu mrazu. Přes den slabě nad bodem mrazu a v noci slabě pod ním. K tomu inverzní ráz počasí. To je nevhodná kombinace, která bohužel přeje šíření virových onemocnění i hromadění zejména prachových, ale i dalších částic v ovzduší v přízemní vrstvě. Takové počasí nás v tomto období dalších dnů tohoto týdne bohužel postupně čeká. Mrznout bude stále častěji, v nižších polohách zatím jen v noci. Mlhy budou také častým jevem a vzhledem k nízké noční teplotě budou často také mrznoucí. Již dnes se ráno objevily zejména v dopravě první problémy spojené s namrzlými vozovkami. Namrzají zajisté i chodníky, proto je nutná i při chůzi zvýšená opatrnost.

Snižování teploty bude pokračovat

Během týdne se bude stále zvolna ochlazovat. Proto mrznout bude stále častěji a to postupně i přes den. Vyplývá to z minulých i aktuálních prognóz numerických modelů. Nyní se bude odpolední teplota udržovat při počasí bez oblačnosti a mlhy mezi 2 až 7°C, při celodenní mlze může být na 0°C nebo i slabě pod ní. Od pátku a zejména o víkendu to budou maxima teploty již jen do 4-5°C. Teplotní inverze bude tento týden častým jevem, srážky se téměř neobjeví. O tom píšeme již v pravidelném nedělním přehledu počasí. V noci bude převážně mrznout. Nejnižší teplota se bude pohybovat slabě pod nulou, nejčastěji od 0 do -6°C, při oblačnosti bude stejně jako přes den oscilovat nejčastěji v těsném blízkosti nuly. Numerické modely odhadují, že na počátku nového týdne (a zároveň poté měsíce) se bude teplota pohybovat v těsné blízkosti bodu mrazu i přes den. Prosinec by tak měl začít zcela zimním počasím. Případné srážky, kterých bude tedy zatím minimum, budou jen sněhové.

Teplota vzduchu ve výšce 1 500m na 25.11.2020

Obr. 1 Očekávaná teplota vzduchu ve výšce (hladina 850hPa = cca 1.5km) na 25.11.2020 podle modelu GFS, zdroj: wxcharts.com

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

St 25.11.: -1 až -5°C, při mlze kolem -1°C

Čt 26.11.: 0 až -4°C, při oblačnosti kolem 0°C

Pá 27.11.: 0 až -4°C

So 28.11.: 0 až -5°C

Teplota se bude lišit při výskytu oblačnosti, mlhy a při situaci s delším nočním vyjasněním. Zatímco v nižších výškách bude v noci mrznout, totéž platí o údolích, tak ve výšce bude teplota až na 8-10°C (obr. 1). Nejvýznamnější bude inverze zítra a ještě ve čtvrtek. Během pátku od západu pronikne za studenou frontou na naše území studený vzduch a inverze skončí. V závěru týdne by mělo na horách již mrznout celé dny.