PočasíPředpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Kdy sprchne a kdy se ochladí?

Hodnocení článku

Teplé a opět převážně sušší počasí jen s velmi lokálními přeháňkami a bouřkami. Takový je na našem území konec srpna. Tyto srážky v souvislosti s vysokými teplotami, které dosahují a místy mírně přesahují tropických 30°C, nejsou schopny doplňovat vláhu a už vůbec ne podzemní vody a dotovat tak průtoky vodních toků. Hladina podzemních vod tak stále klesá. Vodní toky dotují jen prudší srážky po svém rychlém odtoku z území. Avšak jen velmi přechodně a dle zasaženého území, takže velmi lokálně. Tudy cesta z letošního sucha nevede, stejně jako před rokem. A pokud nedojde k zásadnější dlouhodobější změně, sucho bude pokračovat a prohlubovat se. A dojde už ke změně? Kdy sprchne a kdy se ochladí?

Se začátkem září přijde razantní změna počasí a ochlazení

Do konce srpna musíme počítat s velmi teplým počasím a to přes den i v noci. Počasí nebude stále zcela suché, ale srážky se objeví pouze v podobě lokálních přeháněk a bouřek z tepla. Nebo v oblasti slabé fronty, což bude případ čtvrtka a noci na pátek. Na naše území proniká teplý a vlhčí vzduchu od jihozápadu po zadní straně tlakové výše nad severovýchodní Evropou. Proto máme teplé a teplotně stabilní počasí s typicky letním denním chodem oblačnosti a srážek. Tlak vzduchu též zaznamenává minimální změny. Během víkendu se k nám po slabém ochlazení ale opět rychle vrátí příliv teplého vzduchu od jihovýchodu. Definitivní konec teplého počasí nastane na počátku nového týdne, slibují to nejnovější výstupy numerických modelů.

Tropické teploty budou v pondělí ještě zejména na východě území, od úterý lze čekat denní maxima o 8-10°C nižší než do neděle. Příčinou změny počasí bude přechod výrazného zvlněného rozhraní. Na toto rozhraní bude vázána srážkově významná oblačnost. Ta se bude jen zvolna přesouvat přes střední Evropu a postupně bude ukončován příliv teplého vzduchu na naše území, který potrvá celkem přes týden. Také významně zaprší, jen je ještě otázkou jak moc významně. Též kde nejvíce a od kdy do kdy se budou vyskytovat srážky. Zpočátku půjde převážně o bouřky, které budou vznikat nejdříve na západě Čech, poté obecně v Čechách a mohou být i silné.

Bouřky hlavně na východě

Bouřky budou četnější na východě území až následně, kdy budou srážky v Čechách přecházet v přílivu chladného vzduchu v déšť. V pondělí to tedy vypadá na značný teplotní rozdíl v rámci naší malé země. V Čechách budou teploty už nižší, na západě zůstanou většinou mezi 15 až 20°C. A to proto, že zde bude rozhraní přecházet již během neděle a projeví se prvními bouřkami. Východ Čech bude mít o něco teplejší počasí. Na Moravě a ve Slezsku ještě o změně nebudou vědět v tu dobu vůbec, maxima tam budou stoupat na jihovýchodě až k 32°C. Hodnoty teploty a jejich rozložení v ČR na takto dopředu je zatím orientační. Bude se měnit v závislosti na rychlosti postupu rozhraní, což je zatím též přibližné. Záležet bude jako vždy na rychlosti postupu rozhraní, což je při jeho zvlnění ještě obtížnější předpovědět než obvykle.

Uplatní se medardovské počasí? Žádné babí léto. Konec srpna bude chladnější, kdy se ochladí? Chladný a vlhký začátek srpna. Na konci měsíce výrazná změna počasí. Usazené srážky, kapky na rostlině

Fakta počasí na přelomu týdnů, kdy sprchne a kdy se ochladí?

Co nás na přelomu týdnů a vlastně i měsíců čeká a zřejmě nemine? Kdy sprchne a kdy se ochladí

  • Větší teplotní změna v podobě citelného ochlazení z tropických teplot na teploty pro začátek září obvyklejší
  • V souvislosti s pozvolným přesunem zvlněné studené fronty větší teplotní rozdíl mezi západem a východem naší republiky
  • Zpočátku v teplém vzduchu bouřky, místy silné s nebezpečnými doprovodnými jevy
  • Později lokálně trvalejší déšť a celkově tedy po delší době větší srážkový příděl na většině území
  • V přílivu studeného vzduchu a po zmenšení oblačnosti se prosadí oproti tomuto týdnu studená rána, minima mohou klesat k 5°C (tento týden zůstávají ojediněle i nad 20°C)

Bude to definitivní konec alespoň tropických teplot? I když jsme se setkali s předpověďmi, které na začátku srpna „věštili“ chladný konec prázdnin a studené září. Nyní to vypadá, že se tropické teploty jen tak nevrátí. V počasí ovšem platí asi trojnásobně „nikdy neříkej nikdy“. A proto uveďme prozatím se tropické teploty nevrátí a další zářijové dny budou chladnější. Tropická teplota ale může být zejména do poloviny měsíce krátce někdy v ČR dosažena, bývá tomu tak zejména v posledních letech často. Během dalšího týdne to tedy vypadá na maximální teploty kolem 20°C a noční teploty budou hlavně za jasného počasí klesat více pod 10°C. Dále zatím ale nemá cenu předpovídat a ani na toto období mnoho modelů z dnešního pohledu nepředpovídá. Bude tak zatím otázkou, zda bude následně chladnější období opět střídáno teplejším. Či zda se skutečně udrží teploty bez větších výkyvů spíše na nižších hodnotách, pro září typičtějších.

Výhled na týden na našem webu aktualizujeme podle dostupných předpovědních materiálů v podobě souhrnných grafů s komentářem a synoptickou příčinou vývoje počasí na uvedené stránce, viz odkaz na začátku věty.