Extrémní počasíPočasíPrognózy počasí

Kdy tento týden čekat tropické teploty?

Hodnocení článku

Jak bylo řečeno už ve stručné vyhlídce počasí pro tento týden, čeká nás převážně horké počasí. S tím budou spojeny typicky tropické teploty. Ve kterých dnech je čekat, na to se pojďme podívat podrobněji v tomto článku. Stručně se zde budeme věnovat také tomu, kdy čekat naopak bouřkovou činnost a kde bude tato pravděpodobnější, byť je to na několik dní téměř nemožné určit.

Vysoké teploty do středy a poté na počátku víkendu

Velmi teplé počasí nás čeká v nejbližších dnech, Dnes už teploty budou dosahovat místy 30°C a v některých případech tuto hodnotu i slabě překročí. Zítra a ve středu bude ale nejtepleji. Kromě západu území je nutné čekat maximální teploty v rozmezí 28 až 33°C, takže lze čekat vysoké teploty. Ve středu bude na naše území vrcholit od jihovýchodu příliv velmi teplého vzduchu. Na kterých místech se mohou teploty dostat slabě i nad 33°C, zejména při trvalém slunečním svitu bez větší oblačnosti. Po čtvrteční přestávce (na západě se bude ochlazovat již během středy) nás čekají tropické teploty opět na přelomu pracovního týdne a víkendu, zejména v sobotu. To bude pravděpodobně úplně nejteplejší den na celém území ČR. V neděli nás čeká ve vztahu k sobotním teplotám docela prudké ochlazení. I noci budou teplejší, minimální teploty mohou zejména ve středu a poté v sobotu zůstávat i kolem 20°C.

Tento týden ani nekrápne. Velmi teplý zářijový týden. Slunečné počasí v září u rybníka. Tropické teploty.

Očekávané odpolední maximální teploty v dalších dnech v ČR:

Út 11.6.: 28 až 32°C

St 12.6.: 29 až 33°C

Čt 13.6.: 21 až 25°C, na JV 28°C

Pá 14.6.: 26 až 30°C, na JV 32°C

So 15.6.: 29 až 33°C, ojediněle 35°C

Ne 16.6.: 20 až 24°C

Prognózy více méně potvrzují včerejší, které jsou zpracovány v našem týdenním výhledu. Budou se však, zejména teploty na konci týdne před a po ochlazení, ještě upřesňovat.

Kdy čekat naopak bouřky?

Jednoznačně nejčastěji v oblasti studených front. První se bude nad naším územím (zejména nad západní částí) vlnit na počátku týdne a v polovině týdne překlene naše území, za ní k nám právě pronikne avizovaný chladnější vzduch a to bude příčinou čtvrtečního ochlazení. Bouřky mohou být silné, zejména na JZ/Z Čech či obecně v západní části Čech. V Čechách budou do středy četnější než na ostatním území. Přinesou hlavně přívalové srážky, ale také krupobití či nárazy větru. Rozhodně to ale nevypadá na nějaké extrémní bouřky, které tu dlouho nebyly. V ČR se vyskytly v minulých letech extrémnější bouřkové situace než bude tato.

Další bouřky se objeví s přechodem další studené fronty během soboty a noci na neděli. Ve vrcholícím přílivu velmi teplého vzduchu se opět mohou tvořit bouřky, které budou silné.

O bouřkách bude pojednávat ale samotný článek či lépe řečeno články (situace na konci týdne je zatím s otazníkem). Pro sledování očekávaného stavu parametrů důležitých pro předpověď bouřek doporučujeme využít stránku meteomodel.pl.