Krátce pravé jaro, poté citelnější ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Přechodně nás čeká teplé až velmi teplé počasí. Nebude poté ale chybět ani významné ochlazení. Krátce tak zavládne pravé jaro.

Týden 9. až 15.3.2020

Předpověď

V dalších březnových dnech nás čeká typické brzké jarní střídání počasí. Ne že by se téměř celou zimu tento ráz počasí nevyskytoval, ale nyní půjde o mírně odlišný koncept. Přílivy teplého vzduchu budou významnější a delší a vpád studeného spíše kratší. Srážek bude více zpočátku týdne, poté se krátce objeví i slunečné a také velmi teplé počasí. Dost možná bude v ČR dosažena teplota 20°C a to zřejmě na jihu Moravy. Krátce nás čeká tedy pravé jaro a to na dva dny.

Více oblačnosti a srážek bude na systémech front v první polovině týdne. Teplá fronta s významným přílivem teplého vzduchu na naše území a to i do vyšších poloh přinese déšť i do nejvyšších poloh. Ty čeká tedy obleva a to o noci na středu do noci na pátek. Teplota bude vysoká i na horách právě ve středu a ve čtvrtek. Za studenou frontou k nám pronikne přechodně studený vzduch na přelomu pracovní části týdne a víkendu. Pak se pravděpodobně opět mírně oteplí.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teplota +4 až -1°C a na začátku týdne místy -3°C, v teplém období 9 až 3°C a místy kolem 8°C. Nejvyšší teplota 7 až 13°C, v teplém období 11 až 17°C a ojediněle více, poté naopak krátce kolem 7°C. Průměrná teplota 3 až 8°C. Jak vychází předpověď teploty sledujte na naší stránce Aktuální teplota.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 5 až 20mm, na horách mísy 30mm.

Shrnutí

Teplotně bude období jako celek lehce vybočovat z normálu a srážkově také, jen v opačném směru. Srážek lze čekat oproti minulým týdnům o něco méně. Období bude teplotně nadprůměrné a srážkově podprůměrné.

Synoptická situace

Od západu budou naše území přecházet jednotlivé frontální systémy spojené s tlakovými nížemi. V teplém sektoru systému ve druhé polovině týdne dojde na naše území krátce k významnému přílivu teplého vzduchu. Příliv teplého vzduchu se pravděpodobně začne vracet na konci týdne. Předpověď teploty dle numerických modelů lze sledovat například na stránce wetter3.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality