Prognózy počasíTýdenní výhledy

Krátké tropické období

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Očekává se krátké tropické období s tím, že půjde zejména o Moravu. Od západu bude během druhé poloviny týdne opět pronikat nejprve do Čech a poté i na zbytek území chladnější vzduch. Srážková činnost se odehraje výhradně v bouřkové či přeháňkové formě. Na konci týdne se vrátí letní počasí.

Týden 5. až 11.7.2021

Předpověď

Velmi teplé počasí lze čekat v tomto týdnu kolem jeho poloviny. Velmi vysokou teplotu lze čekat krátce na Moravě. V Čechách by neměla být tak vysoká, na západě nepůjde pravděpodobně o vysokou teplotu vůbec. Více oblačnosti bude na frontách, jejichž přechod lze očekávat poměrně průběžný. Nemůžeme tedy čekat nijak stabilní počasí v podobě několikadenního působení vysokého tlaku vzduchu. A to tedy s výskytem slunečného počasí a stabilní teploty.

Kde spadne více srážek je obtížné předpovídat i na dva dny dopředu, natož pak na šest či sedm dní. Hlavní srážky spadnou v ČR při přechodu frontálního rozhraní. Tedy na konci pracovní části týdne, kdy dojde ke snížení teploty. Půjde většinou o bouřky, i silnější. Proto lokálně budou úhrny srážek vysoké, na druhé straně v jiných místech spíše nižší.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 16 až 12°C, uprostřed období 20 až 15°C
  • Nejvyšší teplota: 23 až 28°C, uprostřed období 27 až 33°C, na JV/V krátce až 36°C
  • Průměrná teplota: 18 až 21°C, shrnutí období: Nadprůměrné
  • Celkové srážky: 1030mm, lokálně 55mm, shrnutí období: Průměrné (lokální rozdíly)

Synoptická situace a závěr

V pondělí přejde přes ČR od západu okluzní fronta. Za ní bude postupovat nevýznamná tlaková výše, v níž se obnoví příliv teplého až velmi teplého vzduchu na naše území. Velmi teplý vzduch pronikne hlavně do východní části ČR. Jeho příliv od západu postupně ukončí přechod frontálního rozhraní.

Vlivem vysoké teploty a jen lokálních srážek lze určitě čekat spíše úbytek půdní vláhy. Vodní toky s klesající tendencí, vlivem prudších srážek ve druhé polovině týdne mohou zakolísat. Celkově se vodní bilance zhorší, hlavně na východě území. Sledujte náš třikrát týdně aktualizovaný Výhled na týden. Přehledové mapy průměrné teploty a celkových srážek s odchylkami od normálu jsou k dispozici na wxmaps.org.