Leden 2018 byl na Zemi pátým nejteplejším

Hodnocení článku

Z hlediska globální teploty leden 2018 byl na Zemi pátým nejteplejším. Teplejší ovšem byl leden loňský a leden v roce 2016 i 2015. Dále byl teplejší leden v roce 2007. To vše a další zajímavé údaje zveřejnily ve svých zprávách NOAA (National Oceanic nad Atmospheric Administration) a NASA (National Aeronautics and Space Administration). Letošní odchylka teploty od dlouhodobého normálu let 1981 až 2010 činila +0.71°C. Leden nepřinesl vysoké teploty zdaleka na celé zemi, velmi teplo bylo vedle Evropy také na západě Severní Ameriky, v Oceánii nebo na severu Ruska. Ale například na východě Severní Ameriky, ve střední Africe, střední a východní Asii či jinde bylo neobvykle chladno. Přesto leden 2018 byl na Zemi pátým nejteplejším.

Co se týče Evropy byl zde leden 2018 druhým nejteplejším lednem od počátku pozorování a to hned po lednu 2007, který se stále řadí mezi nejteplejší.

Ohledně srážek najdeme na Zemi suchá místa, například jižní Asie, Afrika a Argentina, jih USA, severovýchod Brazílie a podobně. Ale také místa s velmi bohatými srážkami, například sever Argentiny, západ Austrálie a také většina Evropy. Extrémní srážky zasáhly Francii, kde vyústily ve velké povodně zejména v povodí Seiny. Velké množství srážek spadlo v lednu také v Rakousku.

Klimatická statistika v Praze

Údaje potvrzuje i naše měření počasí v Praze. Podle těchto hodnot patří leden také k nejteplejším. Průměrná teplota činila +4.33°C a odchylka od normálu počítaného od roku 2005 činila +3.48°C. Průměrná teploty ledna 2007 činila +5.65°C s odchylkou +4.8°C. Dalším velmi teplým byl leden 2008 s průměrnou teplotou +3.25°C. Ohledně srážek byl na naší stanici leden 2018 dle uvedeného normálu průměrný s odchylkou +0.24mm (při toleranci +/-0.3mm). Celkem spadlo 30.1mm srážek, průměrná hodnota činí 0.97mm. Nejméně srážek spadlo v roce 2008 (9mm) a nejvíce v roce 2010 (42.5mm) či 2011 (41.5mm). Teplotní a srážková řada je počítána na naší stanici od roku 2005.

Více na naší stránce klimatických dat Měsíční data.

Zdroj dat: noaa.gov, nasa.gov a chmi.cz

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality