Předpověď teplotyPrognózy počasí

Ledoví muži se blíží, citelné ochlazení přijde

Hodnocení článku

I dnešní modely zachovávají v předpovědi razantní ochlazení mezi víkendem a počátkem příštího týdne. Citelné ochlazení přijde a to podle současné předpovědi se začátkem nového týdne. Změna se ovšem bude projevovat již během víkendu, zatím ovšem bude stále teplé počasí. Příčinou ochlazení bude přechod výrazného frontálního rozhraní, které se bude nad naším územím na počátku příštího týdne vlnit. Některé modely slibují na počátek týdne velký teplotní kontrast na našem území v podobě rozhraní značně odlišných vzduchových hmot. A zejména při vyjasnění ve studeném vzduchu bude v noci opět mrznout. Lze tedy již potvrdit, že zmrzlí se letos vyskytnou skutečně zcela přesně. Ochlazení přijde v noci na pondělí a mrazivá rána od úterý.

Aktuální prognóza citelného ochlazení a nočních mrazů

Vypadá to, že nejstudenější ráno bude příští týden opět ve středu. Po letním víkendu se ochladí velmi rychle, při významnější srážkové činnosti bude v pondělí odpoledne v ČR velký teplotní rozdíl. Ten bude způsoben polohou rozhraní a jeho pomalým posunem k jihovýchodu. Právě na jihovýchodě země bude by mělo být podle současných výpočtů ještě teplo. Pronikat tam bude teplý vzduch, jeho příliv bude před frontou vrcholit. V Čechách by mělo být rázem až zimní počasí. Na rozhraní spadne podle předpovědi hodně srážek, právě tyto vytrvalé srážky způsobí nízká denní maxima teploty zejména v pondělí vyjma jihovýchodu země.

O srážkách bude vydán v dalších dnech samostatný článek, ale krátce uveďme, že první se objeví během víkendu. Půjde spíše o lokální srážkovou činnost konvekčního charakteru v podobě přeháněk či případně bouřek. Tyto srážky se vyskytovaly v ČR též v prvních květnových dnech. Hydrologicky významnější budou srážky na samotném rozhraní, které přinese citelné ochlazení. Právě v oblastech s významnými rozdíly teploty vzduchu se odehrávají nejvýznačnější projevy počasí. Zejména jde o spad významnějších srážek. Pokud prognóza vyjde, jak ji předkládá nyní většina hlavních modelů, zmírní se současné značné sucho.

Ledoví muži přinesou větší mráz než tento týden

Zpět ale k vývoji teploty vzduchu po přechodu rozhraní, zejména nás bude zajímat noční minimum teploty. Noční teplota totiž opět potrápí zemědělce a zahrádkáře. Konat se budou ledoví muži a to v úterý, zejména ve středu a ještě hlavně v pátek – tedy v době zmrzlých a ještě poté. Při zemi bude patrně mrznout ještě v sobotu.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR v pondělí 11.5.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu:

Po 11.5.: Na samotném západě teplota kolem 1°C a možnost mrazíků

Út 12.5.: +2 až -2°C, četné mrazíky

St 13.5.: +1 až -3°C

Čt 14.5.: +3 až -1°C a mrazíky, na JV kolem 5°C

Pá 15.5.: +2 až -2°C, četné mrazíky

So 16.5.: +3 až -1°C, mrazíky

Přes den maxima teploty vystoupí v úterý a ve čtvrtek spíše do 11°C, ve středu do 14-15°C. Chladné období bude o něco delší než tento týden, modely slibují jen pozvolné oteplování, dvaceti stupňů v maximech se dočkáme asi až úplně na konci týdne. Předpověď teploty vzduchu bude upřesňována, zejména co se týče dnů od čtvrtka. Sledujte například náš výhled na týden.