Ledoví muži se blíží, citelné ochlazení přijde

()

I dnešní modely zachovávají v předpovědi razantní ochlazení mezi víkendem a počátkem příštího týdne. Citelné ochlazení přijde a to podle současné předpovědi se začátkem nového týdne. Změna se ovšem bude projevovat již během víkendu, zatím ovšem bude stále teplé počasí. Příčinou ochlazení bude přechod výrazného frontálního rozhraní, které se bude nad naším územím na počátku příštího týdne vlnit. Některé modely slibují na počátek týdne velký teplotní kontrast na našem území v podobě rozhraní značně odlišných vzduchových hmot. A zejména při vyjasnění ve studeném vzduchu bude v noci opět mrznout. Lze tedy již potvrdit, že zmrzlí se letos vyskytnou skutečně zcela přesně. Ochlazení přijde v noci na pondělí a mrazivá rána od úterý.

Aktuální prognóza citelného ochlazení a nočních mrazů

Vypadá to, že nejstudenější ráno bude příští týden opět ve středu. Po letním víkendu se ochladí velmi rychle, při významnější srážkové činnosti bude v pondělí odpoledne v ČR velký teplotní rozdíl. Ten bude způsoben polohou rozhraní a jeho pomalým posunem k jihovýchodu. Právě na jihovýchodě země bude by mělo být podle současných výpočtů ještě teplo. Pronikat tam bude teplý vzduch, jeho příliv bude před frontou vrcholit. V Čechách by mělo být rázem až zimní počasí. Na rozhraní spadne podle předpovědi hodně srážek, právě tyto vytrvalé srážky způsobí nízká denní maxima teploty zejména v pondělí vyjma jihovýchodu země.

O srážkách bude vydán v dalších dnech samostatný článek, ale krátce uveďme, že první se objeví během víkendu. Půjde spíše o lokální srážkovou činnost konvekčního charakteru v podobě přeháněk či případně bouřek. Tyto srážky se vyskytovaly v ČR též v prvních květnových dnech. Hydrologicky významnější budou srážky na samotném rozhraní, které přinese citelné ochlazení. Právě v oblastech s významnými rozdíly teploty vzduchu se odehrávají nejvýznačnější projevy počasí. Zejména jde o spad významnějších srážek. Pokud prognóza vyjde, jak ji předkládá nyní většina hlavních modelů, zmírní se současné značné sucho.

Ledoví muži přinesou větší mráz než tento týden

Zpět ale k vývoji teploty vzduchu po přechodu rozhraní, zejména nás bude zajímat noční minimum teploty. Noční teplota totiž opět potrápí zemědělce a zahrádkáře. Konat se budou ledoví muži a to v úterý, zejména ve středu a ještě hlavně v pátek – tedy v době zmrzlých a ještě poté. Při zemi bude patrně mrznout ještě v sobotu.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu v ČR v pondělí 11.5.2020, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná minima teploty vzduchu:

Po 11.5.: Na samotném západě teplota kolem 1°C a možnost mrazíků

Út 12.5.: +2 až -2°C, četné mrazíky

St 13.5.: +1 až -3°C

Čt 14.5.: +3 až -1°C a mrazíky, na JV kolem 5°C

Pá 15.5.: +2 až -2°C, četné mrazíky

So 16.5.: +3 až -1°C, mrazíky

Přes den maxima teploty vystoupí v úterý a ve čtvrtek spíše do 11°C, ve středu do 14-15°C. Chladné období bude o něco delší než tento týden, modely slibují jen pozvolné oteplování, dvaceti stupňů v maximech se dočkáme asi až úplně na konci týdne. Předpověď teploty vzduchu bude upřesňována, zejména co se týče dnů od čtvrtka. Sledujte například náš výhled na týden.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Ledoví muži se blíží, citelné ochlazení přijde
Název
Ledoví muži se blíží, citelné ochlazení přijde
Popis
Ledoví muži se blíží, citelné ochlazení přijde. Aktuální předpověď teploty vzduchu a stručně průběhu počasí kolem poloviny května.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.