PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Vydatnější srážky, i mimo hory sněhové

Hodnocení článku

V návaznosti na článek Ledoví muži se blíží, citelné ochlazení přijde, vydáváme článek s očekávaným spadem srážek během přechodu výrazného frontálního rozhraní. Frontální rozhraní se bude při přechodu přes naše území vlnit a to vždy znamená nejistou prognózu nejen srážkové činnosti. Vydatnější srážky jsou jisté. Ale kde spadne více srážek a kde budou naopak spíše zanedbatelné je stále otázkou. vlivem citelného ochlazení lze čekat též sněhové srážky a to i jinde než na horách a ve vyšších polohách. Na naše území pronikne studený vzduch. Aktuální modelové výstupy týkající se předpovědi srážek na počátek nového týdne. Mapy můžete sledovat na nejbližší hodiny a dny na naší stránce Předpověď srážek.

Zpočátku bouřky, poté déšť a sněžení

Při změně rázu počasí z letního krátce až na zimní se prostřídají různé projevy počasí za dosti krátkou dobu. zítra nás čeká letos zatím nejteplejší den roku, maxima teploty se budou pohybovat kolem letních 25°C. To znamená, že mohou dosáhnout až 26-27°C. Vrcholit k nám bude před výrazným rozhraním příliv teplého vzduchu. Zpočátku dne bude i méně oblačnosti, během dne se začne ale projevovat příchod rozhraní. Před studenou frontou se mohou tvořit první lokální bouřky a to v neděli odpoledne a večer, zejména v Čechách. Ty mohou přinést lokální i vyšší úhrny srážek.

Během pondělí lze čekat přesun samotného rozhraní k jihovýchodu. Rozhraní bude oddělovat dvě teplotně významně odlišné vzduchové hmoty. Proto budou na rozhraní vázány významná oblačnost a s ní spojené srážky. Ty budou místy vydatnější, což bude při současném suchu velmi pozitivní vývoj. Pokud půjde ale o jedinou významnější srážkovou událost během delšího období, od sucha nám rozhodně tato nepomůže.

Obr. 1 Předpověď hranice sněžení a spadu nového sněhu na 11.5.2020 20 SELČ, zdroj: wetter3.de

Obr. 2 Předpověď hranice sněžení a spadu nového sněhu na 12.5.2020 2 SEČ, zdroj: wetter3.de

Ochlazení bude natolik významné, že se bude rychle snižovat hranice sněžení. Zatímco v pondělí večer budou srážky letního charakteru a sněžit nebude vůbec nikde, už v noci na pondělí se bude vyskytovat sněžení v Čechách a to zejména na severozápadě od středních poloh. V nočních hodinách může sněžit nebo se objevit smíšené srážky ojediněle i v polohách nižších (obr. 1 a 2). Přes den v úterý to budou sněhové srážky od středních poloh. Příčinou bude rychlý vpád mrazivého vzduchu ze severních směrů do střední Evropy. Teplota vzduchu ve výšce (hladina 850hPa) bude významněji záporná. V noci na úterý se bude pohybovat i kolem -8°C, přes den od -2 do -6°C.

Modely se zcela neshodnou, ale v průměru vydatnější srážky potvrzují

Některé modely slibují vydatnější srážky, které spadnout spíše za kratší dobu. Jiné vydatnější srážky nepředpokládají vůbec. Bude tedy nakonec vydatněji pršet? Ano, neboť většina modelů se shoduje na pásu vydatnějších srážek jihozápad až severovýchod země. A zaprší na celém území, opět se ovšem najdou místa kde bude pršet nevýznamně. Příklady předpovědi srážek do úterního rána dle tří základních modelů jsou na obrázcích níže. Jde o předpověď z termínu 9.5.2020 00 UTC, akumulace srážek do 12.5.2020 06 UTC.

Obr. 3 Předpověď akumulace srážek z 9.5.2020 00 UTC do 12.5.2020 06 UTC dle modelu GF

S, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 4 Předpověď akumulace srážek z 9.5.2020 00 UTC do 12.5.2020 06 UTC dle modelu GEM, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 5 Předpověď akumulace srážek z 9.5.2020 00 UTC do 12.5.2020 06 UTC dle modelu ICON, zdroj: wetterzentrale.de