Letní počasí i příští týden

Informační hodnota
Úprava
Zvláštní přínos
Celkové hodnocení článku

Po chladném a vlhčím konci srpna máme na počátku září léto. Předpovědi slibují letní počasí i příští týden. žádné velké ochlazení se v dohledné době neodehraje. I příští týden můžeme počítat s často slunečným počasím a teplotou nad 20°C, místy na letních 25°C. Více oblačnosti a místy srážky přinese jen slabá studená fronta v úterý a poté ke konci týdne další studená fronta. Změna v podobě většího ochlazení zatím v dohledu není. Místní ranní mlhy spojené s tímto obdobím nás ale neminou. Stejně jako chladnější noci. Mlh bude ale zatím málo, omezí se na lokality s většími vodními plochami a na údolí. Z hlediska času se omezí zejména na brzké ranní hodiny. Kdy můžeme počítat se slunečným počasím po celý den? Kdy čekat nejteplejší počasí?

Chladná rána a teplé dny k září patří

Současné počasí i to očekávané v nejbližších dnech plně odpovídá klimatickému normálu našeho území právě v měsíci září. Počasí je doslova učebnicové. Často přichází touto dobou ustálenější suší a teplejší počasí. To zapříčí není vysoký tlak vzduchu. Ten k nám zasahuje od severozápadu Evropy, kde se nachází střed zpočátku poměrně mohutné anticyklony. Tato ovšem slábne. Po zeslabení vysokého tlaku vzduchu přejde slabá studená fronta. Tu můžeme čekat v úterý a tato se projeví jen slabým ochlazením. To poznáme zejména v nočních a ranních hodinách. Následně se obnoví vliv anticyklon i příliv teplého vzduchu z východních směrů. Teplot opět dosáhne i letních 25°C. Noční teplota klesne při malé oblačnosti i pod 10°C, ale při zvětšené oblačnosti (zejména v úterý) nás čeká mírně teplejší noc a ráno.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších sedmi dnech:

So 4.9.: 21 až 25°C

Ne 5.9.: 20 až 24°C

Po 6.9.: 21 až 25°C

Út 7.9.: 22 až 26°C

St 8.9.: 22 až 26°C

Čt 9.9.: 25 až 29°C

Pá 10.9.: 26 až 30°C

Letní počasí i příští týden. Předpověď maxima teploty na 10.9.2021.

Obr. 1 Maximum teploty na pátek 10.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Dojde i na tropické počasí? Příští týden to vypadá, že můžeme čekat velmi teplé počasí. Ale že by došlo k dosažení tropické hodnoty 30°C je nepravděpodobné. Model GFS to v současných výstupech sice připouští (viz mapa), ale skutečně berte výhled teploty na týden dopředu s rezervou. Do středy je ten vývoj teploty a počasí jistý, poté již nikoli. Viz šedá barva ve výpisu maximální teploty na další dny uvedeném výše, která má za úkol ukázat snižující se jistotu předpovědi.

V noci je třeba čekat spíše nižší teplotu. Většinou od 13 do 6°C, během příštího týdne v teplém vzduchu kolem 13°C.

Shrnutí článku
Letní počasí i příští týden
Název
Letní počasí i příští týden
Popis
Letní počasí i příští týden. Předpověď teploty a její aktuální znění. Očekávaná maxima teploty vzduchu na další týden den po dni.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal/a 826 příspěvků Zobrazit všechny články od Meteo Aktuality