Letní počasí i příští týden

Hodnocení článku

Po chladném a vlhčím konci srpna máme na počátku září léto. Předpovědi slibují letní počasí i příští týden. žádné velké ochlazení se v dohledné době neodehraje. I příští týden můžeme počítat s často slunečným počasím a teplotou nad 20°C, místy na letních 25°C. Více oblačnosti a místy srážky přinese jen slabá studená fronta v úterý a poté ke konci týdne další studená fronta. Změna v podobě většího ochlazení zatím v dohledu není. Místní ranní mlhy spojené s tímto obdobím nás ale neminou. Stejně jako chladnější noci. Mlh bude ale zatím málo, omezí se na lokality s většími vodními plochami a na údolí. Z hlediska času se omezí zejména na brzké ranní hodiny. Kdy můžeme počítat se slunečným počasím po celý den? Kdy čekat nejteplejší počasí?

Chladná rána a teplé dny k září patří

Současné počasí i to očekávané v nejbližších dnech plně odpovídá klimatickému normálu našeho území právě v měsíci září. Počasí je doslova učebnicové. Často přichází touto dobou ustálenější suší a teplejší počasí. To zapříčí není vysoký tlak vzduchu. Ten k nám zasahuje od severozápadu Evropy, kde se nachází střed zpočátku poměrně mohutné anticyklony. Tato ovšem slábne. Po zeslabení vysokého tlaku vzduchu přejde slabá studená fronta. Tu můžeme čekat v úterý a tato se projeví jen slabým ochlazením. To poznáme zejména v nočních a ranních hodinách. Následně se obnoví vliv anticyklon i příliv teplého vzduchu z východních směrů. Teplot opět dosáhne i letních 25°C. Noční teplota klesne při malé oblačnosti i pod 10°C, ale při zvětšené oblačnosti (zejména v úterý) nás čeká mírně teplejší noc a ráno.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších sedmi dnech:

So 4.9.: 21 až 25°C

Ne 5.9.: 20 až 24°C

Po 6.9.: 21 až 25°C

Út 7.9.: 22 až 26°C

St 8.9.: 22 až 26°C

Čt 9.9.: 25 až 29°C

Pá 10.9.: 26 až 30°C

Letní počasí i příští týden. Předpověď maxima teploty na 10.9.2021.

Obr. 1 Maximum teploty na pátek 10.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Dojde i na tropické počasí? Příští týden to vypadá, že můžeme čekat velmi teplé počasí. Ale že by došlo k dosažení tropické hodnoty 30°C je nepravděpodobné. Model GFS to v současných výstupech sice připouští (viz mapa), ale skutečně berte výhled teploty na týden dopředu s rezervou. Do středy je ten vývoj teploty a počasí jistý, poté již nikoli. Viz šedá barva ve výpisu maximální teploty na další dny uvedeném výše, která má za úkol ukázat snižující se jistotu předpovědi.

V noci je třeba čekat spíše nižší teplotu. Většinou od 13 do 6°C, během příštího týdne v teplém vzduchu kolem 13°C.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality