Předpověď teplotyPrognózy počasí

Letní počasí i příští týden

Hodnocení článku

Po chladném a vlhčím konci srpna máme na počátku září léto. Předpovědi slibují letní počasí i příští týden. žádné velké ochlazení se v dohledné době neodehraje. I příští týden můžeme počítat s často slunečným počasím a teplotou nad 20°C, místy na letních 25°C. Více oblačnosti a místy srážky přinese jen slabá studená fronta v úterý a poté ke konci týdne další studená fronta. Změna v podobě většího ochlazení zatím v dohledu není. Místní ranní mlhy spojené s tímto obdobím nás ale neminou. Stejně jako chladnější noci. Mlh bude ale zatím málo, omezí se na lokality s většími vodními plochami a na údolí. Z hlediska času se omezí zejména na brzké ranní hodiny. Kdy můžeme počítat se slunečným počasím po celý den? Kdy čekat nejteplejší počasí?

Chladná rána a teplé dny k září patří, letní počasí čekejme i příští týden

Současné počasí i to očekávané v nejbližších dnech plně odpovídá klimatickému normálu našeho území právě v měsíci září. Počasí je doslova učebnicové. Často přichází touto dobou ustálenější suší a teplejší počasí. To zapříčí není vysoký tlak vzduchu. Ten k nám zasahuje od severozápadu Evropy, kde se nachází střed zpočátku poměrně mohutné anticyklony. Tato ovšem slábne. Po zeslabení vysokého tlaku vzduchu přejde slabá studená fronta. Tu můžeme čekat v úterý a tato se projeví jen slabým ochlazením. To poznáme zejména v nočních a ranních hodinách. Následně se obnoví vliv anticyklon i příliv teplého vzduchu z východních směrů. Teplot opět dosáhne i letních 25°C. Noční teplota klesne při malé oblačnosti i pod 10°C, ale při zvětšené oblačnosti (zejména v úterý) nás čeká mírně teplejší noc a ráno.

Očekávaná maxima teploty vzduchu v dalších sedmi dnech:

So 4.9.: 21 až 25°C

Ne 5.9.: 20 až 24°C

Po 6.9.: 21 až 25°C

Út 7.9.: 22 až 26°C

St 8.9.: 22 až 26°C

Čt 9.9.: 25 až 29°C

Pá 10.9.: 26 až 30°C

Letní počasí i příští týden. Předpověď maxima teploty na 10.9.2021.

Obr. 1 Maximum teploty na pátek 10.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Dojde i na tropické počasí? Příští týden to vypadá, že můžeme čekat velmi teplé počasí. Ale že by došlo k dosažení tropické hodnoty 30°C je nepravděpodobné. Model GFS to v současných výstupech sice připouští (viz mapa), ale skutečně berte výhled teploty na týden dopředu s rezervou. Do středy je ten vývoj teploty a počasí jistý, poté již nikoli. Viz šedá barva ve výpisu maximální teploty na další dny uvedeném výše, která má za úkol ukázat snižující se jistotu předpovědi.

V noci je třeba čekat spíše nižší teplotu. Většinou od 13 do 6°C, během příštího týdne v teplém vzduchu kolem 13°C.