Předpověď oblačnostiPředpověď teplotyPrognózy počasí

Rychle se vrátí teplo a slunečno

Hodnocení článku

Po dnešním ochlazení se rychle vrátí teplo a slunečno. Studená fronta snížila teplotu z vysoce nadnormálních hodnot, avšak tyto hodnoty se rychle vrátí. Hned zítra se začne oteplovat a v pátek teplota přesáhne 20°C. O víkendu se místy přiblíží letním 25°C, nemělo by však být tak teplo či spíše horko jako do včerejšího dne. To bylo v ČR naměřeno přes 28°C a v jihočeském Českém Krumlově, kolem Prahy a v Karviné. Opět padlo četné množství dosavadních teplotních rekordů. Studená fronta přinášela včera večer významné ochlazování v Čechách od západu. V Polabí bylo pozdě večer až 21°C, v Aši už jen 6°C. Ochlazení je znát zejména dnes, kdy maxima teploty dosáhnou v ČR nejvýše 15°C. Už zítra to bude ale většinou 19-20°C a v pátek zmíněných 22°C. O víkendu čekáme místy 24°C, od západu až severozápadu se však začne na konci víkendu počasí měnit.

Rychle se vrátí teplo a slunečno, díky tlakové výši

Rychlý nástup anticyklony od jihozápadu po přechodu zvlněné studené fronty způsobí vylepšení počasí. Fronta přešla rychle přes naše území, došlo k výměně vzduchových hmot. Nyní dle tohoto synoptického vývoje můžeme čekat do pozdního večera i vyjasňování. A zejména zítřejší den v centru přecházející výše slunečný, často zcela jasný. Od pátku už bude více oblačnosti, zatím však vysoké či střední bez výskytu srážkové činnosti. Teplé počasí se čeká opět zejména na víkend. Noční teplota krátce klesne až ke 2°C a to právě vlivem celonočního vyjasnění v noci na zítra. Poté se začne i v noci oteplovat, s přibýváním oblačnosti během víkendu pak i výrazněji.

Rychle se vrátí teplo a slunečno. Předpověď oblačnosti na 11.4.2024.

Obr. 1 Předpověď pokrytí oblohy všemi oblaky na čtvrtek 11.4.2024 odpoledne, kdy modrá ukazuje bezoblačné počasí, zdroj: wetter3.de

Málo oblačnosti bude i v pátek a zpočátku soboty, už ale přeci jen o něco více než zítra. V pátek se čeká více oblačnosti na severu, slunečního svitu bude ale ještě celkem hodně. Oblačnost i nižších pater začne více přibývat v neděli, kdy se projeví změna počasí v podobě studené fronty. Na Z/SZ Čech už teplota nevystoupí tak vysoko, na jihovýchodě naopak bude příliv teplého vzduchu vrcholit a v neděli by tam mělo být nejtepleji.