Předpověď teplotyPrognózy počasí

Letní počasí se brzy vrátí

Hodnocení článku

Letní počasí se brzy vrátí, zatím opravdu nekončí. I když v těchto dnech vypadá počasí podzimně, tak jde pouze o přechodné větší ochlazení. To považujeme i během letního období za běžné a občas se s ním setkáváme. Současné snížení teploty způsobil přechod zvlněného frontálního rozhraní spojený s tlakovou níží. Specifické počasí pro tuto synoptickou situaci umocňuje snížení teploty a nemožnost prohřátí vzduchu. Plošně velká oblačnost s absencí slunečního svitu a k tomu ještě časté či přímo vytrvalé srážky. Při takovém počasí se teplota vzduchu udržuje přes den na podobných hodnotách jako v noci a z hlediska odpolední teploty jde o dosti nízké hodnoty. Takové počasí samozřejmě v tomto ročním období nepotrvá věčně a ani nijak dlouho. Vliv tlakové níže se zvlněným rozhraním bývá sice dlouhodobější záležitostí co do vlivu na počasí v dané oblasti, ale určitě ne tak výrazně. Zpravidla jde o vliv na počasí po dobu 2 až 4 dnů.

Letní počasí se vrátí a klimatologické léto skončí

Klimatologicky končí léto s koncem srpna, takže od pátku začne klimatologický podzim. Ale teplotně očekáváme právě návrat léta, tedy přesněji letního počasí. A avizovaly to už předchozí předpovědi počasí. Hlavní léto samozřejmě skončilo, ale nyní čekáme to tzv. rozumné a mírnější léto. Teplota vzduchu nevystoupí na vysoké hodnoty, které by mohly být pro někoho špatně snesitelné. Zároveň lze očekávat v noci pokles teploty na nižší hodnoty a nikoli jako tomu bylo do minulé soboty. Přes den můžeme čekat ale příjemně teplo, místy teplota přesáhne 26°C a vypadá to, že hlavně na jihovýchodě naší země.

Letní počasí se brzy vrátí. Maximální teplota vzduchu na 2.9.2023 podle modelu GFS.

Obr. 1 Maxima teploty vzduchu na sobotu 2.9.2023, na kdy mají modely už celkem “jasno”, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty vzduchu do konce týdne:

Čt 31.8.: 16 až 20°C

Pá 1.9.: 18 až 22°C, na JV 25°C

So 2.9.: 22 až 26°C

Ne 3.9.: 21 až 25°C, na JV 28°C

Poté vykazují numerické modely vyšší míru nejistoty v očekávaném vývoji teploty vzduchu. Některé varianty slibují pokračování teplejšího počasí s maximem teploty kolem letních 25°C. Jiné a zatím spíše ojedinělé varianty vývoje ukazují naopak snížení teploty na hodnoty kolem 18-20°C. Zatím uvažujme podle vývoje prognóz spíše teplejší variantu. Té odpovídá i dlouhodobý odhad počasí, který slibuje v prvním zářijovém týdnu vyšší teplotu v maximech blížící se 30°C. A tedy celkově v týdnu nadprůměrnou teplotu. Jak uvádíme, vývoj se jeví nejistě, avšak předpokládejme zatím, že se varianty vývoje přikloní k tzv. teplejší verzi.

TIP: Sledujte u nás Výhled teploty na další dny a pozorujte vývoj předpovědí základních numerických modelů.