PočasíPředpověď teplotyPrognózy počasí

Léto na cestě, nejen to klimatologické

Hodnocení článku

V sobotu 1. června začíná klimatologicky léto a potrvá tři měsíce, do 31. srpna. Z astronomického hlediska si na léto musíme ještě několik dní počkat. Teplotně je nyní počasí spíše podprůměrné, častěji prší. Příroda takové počasí nesmírně vítá, zejména po suchém roce 2018 a suchém počátku letošního jara. Mnozí lidé se na takové počasí tváří poněkud jinak. Tyto pak potěší předpověď, neboť se počasí začne brzy vylepšovat. Méně oblačnosti bude kromě samotného východu země už zítra, ale teplotně si významně polepšíme právě o víkendu. Slunečné až polojasné počasí téměř bez srážek vydrží do konve týdne, s výjimkou pátku, kdy počasí u nás ovlivní okraj teplé fronty. Léto na cestě.

Léto na cestě: V neděli bude nad 25°C, příští týden až 30°C

O víkendu bude slunečné až polojasné počasí a oproti minulým dnům již také velmi teplé. Teploty budou dosahovat a postupně přesahovat letních 25°C. I příští týden to vypadá, že kromě mírných ochlazení lze čekat velmi teplé počasí. Teploty by měly v ČR poprvé dosáhnout i tropických 30°C. Tropické teploty lze čekat u našich německých sousedů místy již o víkendu. Příští týden se budou ale s různou četností vyskytovat přeháňky nebo bouřky. Poprvé se tak bude v teplém vzduchu dařit u nás pravým letním bouřkám. Lokální konvekční srážky ale nebudou schopny kompenzovat vysoký výpar vlivem vysokých teplot a intenzivního slunečního záření. Proto je třeba počítat též s tím, že bude docházet k poklesu půdní vláhy, poklesu hladin podzemních vod a průtoků vodních toků. jinými slovy se bude opět rozšiřovat sucho, při slunném počasí bude zvýšené riziko vzniku požárů. Sucho bude mírněno konvekčními srážkami, avšak spíše krátce a lokálně.

Léto na cestě. Maxima teploty na 2.6.2019.

Obr. 1 Předpověď maximálních teplot na neděli 2.6.2019 pro 17 SELČ dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Očekávané nejvyšší denní teploty od 1. června:

Sobota 1.6.: 22 až 26°C

Neděle 2.6.: 24 až 28°C

Pondělí 3.6.: 26 až 30°C

Úterý 4.6.: 26 až 30°C

Středa 5.6.: 27 až 31°C

Víte, že …? Očekávaný vývoj teplot dle numerických modelů v nejbližších hodinách a dnech můžete sledovat na naší stránce Předpověď teploty, na delší dobu dopředu pak na stránce Střednědobé předpovědi.