Další vydatné srážky, kolik jich kde spadne?

()

I v posledních květnových dnech v ČR více zaprší, jak bylo avizováno už v našich dřívějších předpovědích. Čekají nás další vydatné srážky. Co bude příčinou srážek z pohledu synoptického a kolik by jich kde mělo spadnout? Přesněji řečeno, kde lze čekat vydatný déšť? Kdy srážky ustanou? Jaká bude hydrologická odezva, hrozí povodně?

I v posledních květnových dnech v ČR více zaprší, jak bylo avizováno už v našich dřívějších předpovědích. Co bude příčinou srážek z pohledu synoptického a kolik by jich kde mělo spadnout? Přesněji řečeno, kde lze čekat vydatný déšť? Kdy srážky ustanou? Jaká bude hydrologická odezva, hrozí povodně?

Další vydatné srážky se objeví hlavně v Čechách

Při této situaci by mělo podle výpočtů numerických modelů spadnout více srážek v Čechách, kde budou místy tyto vydatné a trvalé. Ojediněle, na Moravě a ve Slezsku potom častěji, půjde o bouřky. Na východě území budou častější bouřky, které přinesou lokální srážky. V Čechách by měly být srážky plošnější. První srážky započnou během dnešního podvečera na východě území, odkud se budou rozšiřovat dále k západu a místy budou pozdě večer a poté hlavně v noci na zítřek trvalé a vydatnější. Totéž platí o zítřejším dni, kdy budou srážky nejvydatnější a to zejména v Čechách. Srážková činnost při převážně zatažené obloze bude pokračovat ještě ve středu, kdy by měly být srážky už slabší a jejich úhrny tedy nižší. Během čtvrtka bude počasí přechodně i s protrhanou oblačností a srážkami jen místy.

Celkem by mělo do středy spadnout v pásu jižní/jihozápadní Čechy až severní/severovýchodní Čechy, včetně západní Vysočiny. Srážkové úhrny se budou za období od dnešního večera do středečního večera (48 hodin) pohybovat od 20 do 50mm, místy může spadnout až kolem 70mm srážek. méně srážek by mělo spadnout na západě a severozápadě Čech a poté na jižní a střední Moravě, kde budou vyšší srážkové úhrny pouze lokální záležitostí vlivem výskytu konvekční činnosti.

Jak vidí modely aktuálně?

Lokalizace vydatných srážek je, jak bylo řečeno už minule v článcích vydaných v souvislosti s vydatným deštěm v minulém týdnu (viz dole poslední články), velmi obtížná i na den dopředu, natož pak na delší období. Modely se většinou na lokalizaci vydatného deště neshodnou. A přesně tak tomu je i v tomto případe.

Podíváme se na denní sumaci srážek modelů Aladin pro ČR (dle nového produktu předpovědi tohoto modelu pro ČR, srážky za 4 hodin, vždy k 8. hodině ranní) a GFS pro střední Evropu.

Další vydatné srážky, kolik jich kde spadne? Předpověď srážek za 24h do 28.5.2019.
Obr. 1 Akumulace srážek od 27. do 28.5.2019 8 SELČ dle modelu Aladin pro ČR, zdroj: chmi.cz

Model Aladin slibuje pro noc na zítřek vydatné srážky lokálně do Čech a dále zejména na sever Moravy (obr. 1). Dále pak model slibuje vydatný déšť i během úterý a zpočátku noci na středu. Poměrně plošně by měl v noci na zítřek déšť zasáhnout východní Čechy a také jižní Čechy. Za úterý a noc na středu ukazuje vysoké úhrny též pro Vysočinu a východní Čechy, ale též pro sever Moravy.

Předpověď srážek za 24h do 29.5.2019.
Obr. 2 Akumulace srážek za 24 hodin od 27.5. do 28.5.2019 8 SELČ pro Evropu dle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Model GFS vidí maxima srážek zejména pro Šumavu a Krkonoše či okolní oblasti (obr. 2). S jednotlivými výstupy modelů se lokalizace vydatných srážek typicky mění. Shodují se ale na pásu vydatnějších srážek táhnoucím se od jihozápadu (Šumava s maximem srážek) až po severovýchodní Čechy či severní Moravu (další maxima srážek). Srážky zeslábnou ve středu ráno, během středy budou mít již občasný a postupně místní charakter, byť to původně vypadalo na hlavní srážky právě přibližně o půl dne později.

Se vzestupy hladiny řek je nutné počítat

V místech s vyšším nasycením, zejména po srážkách v minulém týdnu, budou vodní toky významněji reagovat vzestupem hladin. Jedná se zejména na o horské a podhorské oblasti na severu a severovýchodě Čech (část Jizerských hor, Krkonoše a Orlické hory), jihovýchodní Čechy a Vysočinu (povodně jako minulý týden povodí Chrudimky, Novohradky a dalších)či jižní a jihozápadní Čechy (hlavně Novohradské hory a především Šumavu, kde spadne i nejvíce srážek (obr. 3).

Obr. 3 Nasycení území k 27.5.2019 na území ČR (červená = nejslabší, tmavě zelená = nejsilnější), zdroj: hydro.chmi.cz

V oblastech s nejvyšším nasycením a předpokladem nejvyšších srážek by mohlo opět dojít k vzestupům hladin řek s výskytem četnějších 2.SPA a též s výskytem 3.SPA. Pro jihovýchod Moravy a Slezsko, kde byla povodňová situace minulý týden nejvýznamnější, se tak vydatné srážky nepředpokládají.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Další vydatné srážky, kolik jich kde spadne
Název
Další vydatné srážky, kolik jich kde spadne
Popis
Další vydatné srážky, kolik jich kde spadne. Očekávané úhrny srážek v dalších dnech a jejich hydrologická odezva. Hydrologická předpověď.
Autor