Předpověď teplotyPrognózy počasí

Léto (ne)skončilo

Hodnocení článku

V současné době je možné říci doslova, že léto (ne) skončilo. Klimatologicky je léto pryč se začátkem září. Astronomicky začíná podzim právě dnes. Teplotně tomu počasí nyní odpovídá, je tu nyní to “ale”. V dalších dnech nás čeká totiž pro změnu velmi teplé počasí. A teplota dosáhne i letních 25°C, proto nutno říci, že léto neskončilo ve smyslu letního průběhu počasí. Nyní už ale půjde o to pravé babí léto. Více o této singularitě se dočtete v článku Co je to babí léto?

O víkendu stoupne teplota místy nad 25°C, léto (ne)skončilo

Mírné oteplení nás čeká již zítra. Po delší době je nutné ale očekávat čerstvý vítr, místy s nárazy. Ten k nám přinese teplý vzduch od jihozápadu. Vítr od západu až jihozápadu zafouká ve čtvrtek a v pátek, místy s náraz 15-20m/. Pocitově se může zdát tedy chladněji než v prvních dnech tohoto týdne. V noci žádné velké teplo nečekejte, přeci jen nepůjde o léto v pravém slova smyslu. Pro toto nejsou v současné roční době již podmínky. V tlakové výši, která určí počasí u nás minimálně do konce týdne, se mohou tvořit lokálně ranní mlhy. Stále půjde ale o brzké ranní či maximálně dopolední mlhy, kdy se mlha během dopoledne rozpustí. O víkendu se dostaví další oteplení, příliv teplého vzduchu zesílí. Převládne slunečné až polojasné počasí, včetně zmíněných místních ranních mlh. A teplota vystoupí vysoko nad 20°C. Vyrazit na výlet nebo nějakou jinou venkovní akci se o víkendu vyplatí.

Léto (ne)skončilo. Maxima teploty na 26.9.2021.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty na neděli 26.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Očekávaná maxima teploty v dalších dnech:

Čt 23.9.: 17 až 21°C

Pá 24.9.: 16 až 20°C

So 25.9.: 20 až 24°C

Ne 26.9.: 22 až 26°C

Po 27.9.: 20 až 24°C, na JZ kolem 18°C

Jak vyplývá z přehledu, tak mírné ochlazení nás čeká v pondělí. Numerické předpovědní modely potvrzují přechod studené fronty. Střednědobý výhled ale ukazuje, že příští týden bude ještě mírně teplejší než činí normál pro roční dobu konce září. To potvrzuje i dlouhodobý odhad počasí. Slunečné počasí přeruší tedy oblačnost studené fronty a objeví se po několika dnech i srážky. Ty budou ale spíše místní a nevýznamné.

V teplém vzduchu můžeme čekat postupně i vyšší teplotu v noci. Lépe řečeno noci nebudou tak studené jako na počátku tohoto týdne. Minima klesnou na 15 až 9°C s tím, že při velké oblačnosti se poté udrží dokonce kolem těch 14-15°C. To znamená, že postupně pod 10°C většinou klesat nebudou.