Léto se vrátí na konci týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Počátek týdne přinese ochlazení. Chladnější počasí bude znát přes den i v noci, dostávat se k nám bude studený vzduch od severozápadu až severu. Počasí bude v týdnu také srážkově chudší, zejména oproti týdnu předchozímu. Léto se vrátí na konci týdne, zejména na jihovýchodě území půjde až o tropické hodnot teploty. Poté to ale vypadá opět na ukončení přílivu teplého vzduchu a výskyt bouřkové činnosti. Alespoň podle stávajících předpovědních podkladů.

Týden 19. až 25.7.2021

Předpověď

Na jihovýchodě republiky leze i příští týden čekat o něco teplejší počasí. Tam teplota ke konci týdne mírně překročí 30°C, jinde ji lze čekat mezi letními 25°C a tropickými 30°C. Oblačnosti bude v tomto týdnu méně, často slunečno až polojasno. Srážková činnost se omezí na začátek a konec týdne, tedy do období přechodu studených front. I v noci v polovině týdne se předpokládá chladnější počasí s minimy teploty i slabě pod 10°C. Na konci týdne se vrátí zhruba stávající počasí. Ted letní, na JV/V až tropické s místními přeháňkami či často také bouřkami.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 12°C, uprostřed týdne 15 až 9°C
  • Nejvyšší teplota: 19 až 26°C, na konci týdne 24 až 30°C a na JV/V i 32°C
  • Průměrná teplota: 16 až 18°C, na JV místy kolem 20°C, shrnutí období: průměrné
  • Celkové srážky: 315mm, místy 25mm, shrnutí období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

V pondělí přejde naše území od severozápadu studená fronta. Za tou k nám pronikne v nasouvajícím se vysokém tlaku vzduchu studenější vzduch od severozápadu. Na konci pracovní části týdne v ustupující tlakové výši k východu se proudění změní na jihovýchodní. Pronikne k nám teplý vzduch. Tento příliv bude pravděpodobně zvolna na konci týdne ukončovat frontální rozhraní od západu.

Po srážkově místy i velmi bohatém týdnu v polovině měsíce nastane sušší počasí. Vlhkost půdy bude spíše klesat, totéž lze říci o podzemních vodách a vodnostech toků. Ty budou na počátku týdne místy i vysoké, ojediněle ještě povodňové. Díky velké zásobě vody nebude mít sušší a na konci týdne teplé počasí dopad na hydrologickou situaci. Sledujte denně naší stránku Předpověď na den. Modelové mapy je možné najít například na pivotalweather.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality