Počasí

Léto se vrátí na konci týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Počátek týdne přinese ochlazení. Chladnější počasí bude znát přes den i v noci, dostávat se k nám bude studený vzduch od severozápadu až severu. Počasí bude v týdnu také srážkově chudší, zejména oproti týdnu předchozímu. Léto se vrátí na konci týdne, zejména na jihovýchodě území půjde až o tropické hodnot teploty. Poté to ale vypadá opět na ukončení přílivu teplého vzduchu a výskyt bouřkové činnosti. Alespoň podle stávajících předpovědních podkladů.

Týden 19. až 25.7.2021

Předpověď

Na jihovýchodě republiky leze i příští týden čekat o něco teplejší počasí. Tam teplota ke konci týdne mírně překročí 30°C, jinde ji lze čekat mezi letními 25°C a tropickými 30°C. Oblačnosti bude v tomto týdnu méně, často slunečno až polojasno. Srážková činnost se omezí na začátek a konec týdne, tedy do období přechodu studených front. I v noci v polovině týdne se předpokládá chladnější počasí s minimy teploty i slabě pod 10°C. Na konci týdne se vrátí zhruba stávající počasí. Ted letní, na JV/V až tropické s místními přeháňkami či často také bouřkami.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 17 až 12°C, uprostřed týdne 15 až 9°C
  • Nejvyšší teplota: 19 až 26°C, na konci týdne 24 až 30°C a na JV/V i 32°C
  • Průměrná teplota: 16 až 18°C, na JV místy kolem 20°C, shrnutí období: průměrné
  • Celkové srážky: 315mm, místy 25mm, shrnutí období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

V pondělí přejde naše území od severozápadu studená fronta. Za tou k nám pronikne v nasouvajícím se vysokém tlaku vzduchu studenější vzduch od severozápadu. Na konci pracovní části týdne v ustupující tlakové výši k východu se proudění změní na jihovýchodní. Pronikne k nám teplý vzduch. Tento příliv bude pravděpodobně zvolna na konci týdne ukončovat frontální rozhraní od západu.

Po srážkově místy i velmi bohatém týdnu v polovině měsíce nastane sušší počasí. Vlhkost půdy bude spíše klesat, totéž lze říci o podzemních vodách a vodnostech toků. Ty budou na počátku týdne místy i vysoké, ojediněle ještě povodňové. Díky velké zásobě vody nebude mít sušší a na konci týdne teplé počasí dopad na hydrologickou situaci. Sledujte denně naší stránku Předpověď na den. Modelové mapy je možné najít například na pivotalweather.com.