Předpověď srážekPrognózy počasí

Lokální srážky do soboty

Hodnocení článku

Lokální srážky do soboty. Typicky letní charakter počasí v podobě lokálních srážek nás čeká téměř po celý tento týden. Existují místa, kde už se vyskytlo více přeháněk nebo i bouřek a napršelo od neděle do včerejšího dne i několik málo desítek milimetrů. Například včera se objevily bouřky častěji opět v jižních Čechách kde spadlo lokálně 15-25mm srážek nejčastěji. Dále byla aktivní přeháňková či bouřková činnost v jihozápadní až západní části Čech. Vedle toho máme místa, kde nespadly žádné srážky a pokračuje v nich tedy i půdní sucho. Lokální srážky, s takovýmto počasím se setkáme i v dalších dnech a obecně i v dalších měsících roku. Letní období těmito lokálními srážkami bývá typické, zvláště za určité synoptické situace.

Lokální srážky denně do soboty

Lokální srážky do soboty. P5edpověď CAPE a Lifted indexu na 5.5.2022.

Obr. 1 Lokální srážky do soboty. Předpověď CAPE a Lifted indexu na 5.5.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Místy přeháňky nebo bouřky, zní předpověď. Z pohledu konkrétní lokality se bohužel nedozvíte přesnou informaci o tom, zda v ní bude pršet nebo nikoli. Proto se může zdát, že předpověď každý den slibuje srážky, ale jak se často říká “skutek utek”. Není to špatná předpověď, neboť předpovědět zda se vyskytne zrovna ve městě Kolín přeháňka a v obci vzdálené 5km od města nikoli není v silách numerických předpovědních modelů. V případě větších měst to může být i tak, že v části města bude sucho a v části spadnou desítky milimetrů srážek. Proto nutno brát předpověď lokálních srážek určitě obecněji, komplexněji z pohledu daného území a tedy s rezervou. Místní srážky musíme čekat i v dalších dnech, do začátku víkendu, poté se stanou méně častými až zcela ustanou.

Předpověď může říci, kde vznikne větší pravděpodobnost výskytu srážek. Tato bude stále v jižní až jihovýchodní oblasti republiky (obr. 1). Přesune se tedy z až jihozápadu spíše na východ jižní části republiky, kde se vyskytnou bouřky hlavně zítra. Takže můžeme čekat přeháňkovou a bouřkovou činnost častěji. Bouřková činnost se objeví častěji dnes a zítra, poté již spíše ojediněle. Více významnějších bouřek očekávejme zítra v jižní až východní oblasti naší země. O něco nižší hodnoty základních parametrů pro výskyt bouřek čekejme v pátek, to už půjde o ojedinělé bouřky. Vznikne tedy v předpovědi očekávaný nepoměr spadlých srážek mezi jednotlivými oblastmi. V noci a ráno se objeví srážky zpravidla ojediněle, přechodně čekejme i malou oblačnost. Přes den srážek typicky přibude, do soboty takovéto lokální srážky čekejme denně.

TIP: Sledujte u nás Předpověď srážek.

Synoptická situace lokálních srážek s malým pohybem

Na frontě se objeví v letním období přeháňky či bouřky četněji, zasáhnou tak větší území. Srážková činnost trvá krátce, avšak může být i dosti intenzivní. Při jiných situacích musejí být velmi vhodné podmínky pro tvorbu rozsáhlých bouřkových buněk s tendencí se spojovat a tvořit komplexnější bouřkové systémy. V případě vlivu nízkého tlaku vzduchu a tzv. uvnitř jedné vzduchové hmoty čekejme nahodilé lokální bouřky, které se budou pohybovat velmi pomalu ve směru většinou velmi slabého aktuálního proudění. Totéž můžeme čekat v nevýrazné tlakové oblasti (aktuální situace) vyplněné teplejším a vlhkým vzduchem. Bouřky či přeháňky vznikají neorganizovaně a nedoputují daleko. Nad územím, nad nímž vzniknou, také zpravidla zaniknou nebo maximálně zasáhnou vlivem postupu v závislosti na proudění jen tomuto místu blízké oblasti.

Tyto srážky z konvekční činnosti se projeví krátkým vlivem na hydrologickou situaci, byť v případě velkých intenzit a stacionarity (malého pohybu až setrvání nad shodným místem delší dobu) mohou způsobit významné vzestupy hladin hlavně malých toků. Spad významných srážek s větším vlivem na průtoky vodních toků se ani pro nejbližší dny ovšem neočekává. Během léta se stávají tyto situace ale častějšími a při této situaci mohou vznikat i silné bouřky s přívalovými lijáky, které delší dobu setrvají nad daným místem díky své delší životnosti a již zmíněné slabé cirkulaci. V případě výskytu centra cyklony poblíž daného území dochází k rotaci proudění a tím i vzniklé konvekční oblačnosti. Tato má poté nejednoznačný postup.