Prognózy počasíSezónní výhledy

Listopad 2022 bude teplý a sušší

Hodnocení článku

Listopad 2022 bude teplý a sušší, tak zní prognóza numerických klimatických modelů. Předpokládá se pokračování teplotně zpočátku nadprůměrného a postupně průměrného počasí. Teplota vzduchu se bude snižovat pomaleji než by měla a spíše setrvá na horní hranici normálu. Srážek spadne méně než by v tomto měsíci mělo, více srážek se očekává ve východní části území a většina jich spadne na počátku měsíce. Relativně nejvíce srážek se předpokládá před polovinou měsíce. Teplotně nadprůměrnou čekají modely téměř celou Evropu, takže nepůjde jen o naše území a okolí. Jistota předpovědi teploty podle modelu CFS vykazuje ale dosti nízkou hodnotu, tentokrát oproti srážkám. Listopad 2022 předpokládá model teplý a sušší.

Teplotní nadprůměr neznamená stále 20 stupňů, listopad bude teplý a sušší

Listopad 2022 bude teplý a sušší. Odchylky teploty vzduchu na listopad 2022.

Obr. 1 Listopad 2022 bude teplý a sušší. Předpoklad teplotních odchylek na listopad 2022 dle modelu CFS, který si předpovědí není jist, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Samozřejmě teplota klesne a první pokles nastane už tento týden, jak ukazuje střednědobý výhled. První ochlazení a zlom počasí nastane tedy v prvních dnech listopadu. Teplota vzduchu klesne co do průměru, avšak v rámci několikadenních období se mohou vyskytovat určité výchylky teploty. Takže se po ochlazení může opět krátce mírně oteplit a to se předpokládá ve druhém týdnu měsíce. I ve druhé polovině období se čeká ale pozvolný pokles teploty vzduchu co do jejího průměru. Už budeme z hlediska průměrné teploty samozřejmě “někde jinde”. Průměr teploty vzduchu za týden se pohyboval na konci října kolem 11-12°C, ve druhém listopadovém týdnu klesne na 6°C. Teplé počasí z konce října bylo doslova nadstandardní. Takže i očekávané vyšší odchylky teploty od normálu neznamenají, že bude stále tak teplo jak bylo v posledních dnech předchozího měsíce.

Srážek spadne spíše méně nebo průměrné množství než má. Více srážek se očekává ve východní části země, tam spadne průměrné množství. A více srážek tam spadne už v rámci střednědobého horizontu, tedy v prvních několika dnech měsíce. To dorazí změna počasí spojená s hlavním ochlazením z vysoce nadnormální teploty. V Čechách modely čekají spíše o něco sušší až normální počasí. Více srážek spadne v ČR kolem poloviny měsíce, byť nutno čekat určité regionální rozdíly. Ty ovšem už nebudou tak velké jako byly vlivem časté konvekce v teplé části roku.

Z předpovědi spíše vyplývá, že ochlazování bude na konci podzimu pokračovat velmi pozvolna. Dřívějšího nástupu zimního počasí se zřejmě nedočkáme. Poslední měsíc podzimu se čeká teplý a sušší. I na horách se čeká sněžení zatím spíše krátkodobě. Nijak se nezlepší ani deficit půdní vláhy přetrvávající v nížinách.