Předpověď teplotyPrognózy počasí

Srážky ustanou a přijde přízemní mráz

Hodnocení článku

Dnes přináší plošnější srážkovou činnost zvlněná studená fronta. Srážky mají od západu místy trvalý charakter a přinesou tedy i vyšší úhrny. O víkendu ovšem srážky ustanou a přijde přízemní mráz a to v neděli po vyjasnění. Současně nastanou opět vhodné podmínky pro vznik lokálních mlh. Zítřejší počasí očekáváme zpočátku zatažené a místy s deštěm či mrholením. Noční teplota se oproti denní nijak moc lišit nebude. Chladné počasí přetrvá celý víkend s tím, že nedělní minima klesnou podstatně níže než sobotní. Důvodem bude vyjasnění po přechodu zvlněného rozhraní, jehož příčinou bude vliv další tlakové výše na počasí u nás v okolí. Vlivem zmenšené oblačnosti můžeme očekávat studené ráno i v pondělí.

V neděli ráno až 0°C, přijde přízemní mráz

Srážky ustanou a přijde přízemní mráz. Minima teploty na 6.11.2022.

Obr. 1 Přijde přízemní mráz. Minima teploty vzduchu na neděli podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Vyjasnění a utišení větru povede za podpory přílivu studeného vzduchu za frontou k rychlému ochlazování. V noci na neděli vzniknou místy mlhy a teplota vzduchu klesne k nule. Mlhy pokles teploty příliš neovlivní. Při zemi očekává četný mráz, vzhledem k délce nocí v tomto období již tento přízemní mráz nebude krátkodobý. Vytvořit se tedy může námraza a to na trávníku i na površích, takže pozor nejen při cestách po silnicích, ale i při chůzi po chodníku. Vlhkost, která zůstane případně po srážkách na površích tedy během noci na neděli zmrzne. Minima teploty vzduchu se přiblíží nule i v pondělí, první den nového týdne. Nad centrem Evropy se udrží vyšší tlak vzduchu zasahující sem z jižní Evropy.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

  • So 5.11.: 9 až 5°C
  • Ne 6.11.: 4 až 0°C, četný přízemní mráz a na JV/V kolem 7°C
  • Po 7.11.: 5 až 1°C, četný přízemní mráz a na JV/V kolem 6°C
  • Út 8.11.: 6 až 2°C, místy přízemní mráz
  • St 9.11.: 9 až 4°C

Směrem k polovině příštího týdne by mělo opět přibývat oblačnosti a teplota se vrátí zhruba na sobotní hodnoty, kde též zapůsobí velká oblačnost. Podobný vývoj čekejme přes den, kdy teplota dosáhne o víkendu spíše maximálně 10-11°C, totéž bude platit na počátku dalšího týdne. Poté by se mělo mírně oteplit i v denních maximech a to s dosažením 15-16°C, podobně jako tomu bylo do včerejšího dne. Druhá polovina týdne, jak vyplývá z aktualizovaného výhledu, přinese tedy o něco teplejší počasí.