Srážky ustanou a přijde přízemní mráz

Hodnocení článku

Dnes přináší plošnější srážkovou činnost zvlněná studená fronta. Srážky mají od západu místy trvalý charakter a přinesou tedy i vyšší úhrny. O víkendu ovšem srážky ustanou a přijde přízemní mráz a to v neděli po vyjasnění. Současně nastanou opět vhodné podmínky pro vznik lokálních mlh. Zítřejší počasí očekáváme zpočátku zatažené a místy s deštěm či mrholením. Noční teplota se oproti denní nijak moc lišit nebude. Chladné počasí přetrvá celý víkend s tím, že nedělní minima klesnou podstatně níže než sobotní. Důvodem bude vyjasnění po přechodu zvlněného rozhraní, jehož příčinou bude vliv další tlakové výše na počasí u nás v okolí. Vlivem zmenšené oblačnosti můžeme očekávat studené ráno i v pondělí.

V neděli ráno až 0°C

Srážky ustanou a přijde přízemní mráz. Minima teploty na 6.11.2022.

Obr. 1 Minima teploty vzduchu na neděli podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Vyjasnění a utišení větru povede za podpory přílivu studeného vzduchu za frontou k rychlému ochlazování. V noci na neděli vzniknou místy mlhy a teplota vzduchu klesne k nule. Mlhy pokles teploty příliš neovlivní. Při zemi očekává četný mráz, vzhledem k délce nocí v tomto období již tento přízemní mráz nebude krátkodobý. Vytvořit se tedy může námraza a to na trávníku i na površích, takže pozor nejen při cestách po silnicích, ale i při chůzi po chodníku. Vlhkost, která zůstane případně po srážkách na površích tedy během noci na neděli zmrzne. Minima teploty vzduchu se přiblíží nule i v pondělí, první den nového týdne. Nad centrem Evropy se udrží vyšší tlak vzduchu zasahující sem z jižní Evropy.

Očekávaná minima teploty vzduchu v dalších dnech:

  • So 5.11.: 9 až 5°C
  • Ne 6.11.: 4 až 0°C, četný přízemní mráz a na JV/V kolem 7°C
  • Po 7.11.: 5 až 1°C, četný přízemní mráz a na JV/V kolem 6°C
  • Út 8.11.: 6 až 2°C, místy přízemní mráz
  • St 9.11.: 9 až 4°C

Směrem k polovině příštího týdne by mělo opět přibývat oblačnosti a teplota se vrátí zhruba na sobotní hodnoty, kde též zapůsobí velká oblačnost. Podobný vývoj čekejme přes den, kdy teplota dosáhne o víkendu spíše maximálně 10-11°C, totéž bude platit na počátku dalšího týdne. Poté by se mělo mírně oteplit i v denních maximech a to s dosažením 15-16°C, podobně jako tomu bylo do včerejšího dne. Druhá polovina týdne, jak vyplývá z aktualizovaného výhledu, přinese tedy o něco teplejší počasí.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality