Extrémy teplotyHistorie počasí

Teplotní rekordy prodlouženého víkendu

Hodnocení článku

Článek shrnuje teplotní rekordy prodlouženého víkendu, které padly vlivem přílivu velmi teplého vzduchu od jihovýchodu na naše území. Počasí bylo v minulých dnech neobvykle teplé, avšak pouze místy. Například obyvatelé celé jižní Moravy a částečně též té střední by asi na toto tvrzení, že v ČR bylo velmi teplo řekli následující: “nevím tedy kde v ČR, ale u nás rozhodně ne”. Teplota vzduchu dosáhla zejména v posledních dnech hodnot výrazněji nad 20°C zejména od vyšších poloh. Více se tak projevila teplotní inverze. Dnes šlo o nejvýznamnější vliv teplotní inverze, kdy teplý vzduch do nižších výše pronikal méně často. Přibylo míst, kde zůstala celý den mlha. A i tam, kde se mlha případně rozpustila, inverze setrvala a vzduch se tolik neprohřál. V dalších dnech očekávejme změnu počasí, teplotní inverze a celkově velmi teplé skončí. Přinášíme teplotní rekordy prodlouženého víkendu.

Teplotní rekordy prodlouženého víkendu: V Pošumaví 26°C, na jihu Moravy téměř o 15°C méně

eplotní rekordy prodlouženého víkendu. Průběh teploty vzduchu v Lednici 30. a 31.10.2022.

Obr. 1 Průběh teploty vzduchu (červeně) na stanici Lednice 30. a 31.10.2022, zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Průběh teploty vzduchu na stanici Hliniště 30. a 31.10.2022, zdroj: chmi.cz

I když ráno oproti jižní Moravě v šumavských údolích i mrzlo, tak odpoledne tam bylo i léto. Tomu říká vysoká denní amplituda teploty vzduchu, která je na horách při inverzi typická. Naopak v nížinách při mlze se teplotě během noci a dne téměř nemění. Na jižní Moravě zůstávala teplota přes den i na 11-12°C. Křivka průběhu teploty vzduchu v uplynulých dnech byla v oblastech s mlhou či nízkou oblačností plochá. Příkladem může být jihomoravská Lednice (obr. 1). Amplituda teploty je zde minimální. Naopak velkou výchylku teploty během dne zaznamenávají horská údolí, kdy v noci přetrvává při jasné obloze intenzivní ochlazování a teplota značně klesá. Odpoledne při též jasné obloze se vzduch při přílivu teplého vzduchu významně ohřeje. Pěkným příkladem tohoto protikladu nechť je třeba šumavské Hliniště (obr. 2).

Teplotní rekordy prodlouženého víkendu a nejvyšší teplota zejména klasického víkendu:

  • 26.2°C Vimperk (30.10.)
  • 23.8°C Husinec, JC (29.10.)

Nejtepleji bylo v Pošumaví v neděli, kdy teplota ve Vimperku přesáhla 26°C. Teplotní rekordy padly nejen na této stanici, ale na většině stanic s délkou měření 30 a více let. Letní teploty dosáhla také stanice Kašperské Hory a stanice Hliniště (graf na obr. 2). V ostatních horských oblastech byla dosažena také vysoká teplota a letním 25°C se přiblížila, například v Hejnicích na severu Čech. V sobotu bylo maximum teploty o něco nižší, ale teplejší počasí bylo možné zaznamenat na více místech a to i v níže položených oblastech. Teplotní rekord tak padl i na stanici Praha-Karlov. Teplotní rekordy padly v sobotu na celkem 60 stanic měřících 30 a více let. K pokoření některých rekordů došlo již na sváteční pátek nebo ve čtvrtek.

Teplotní rekordy prodlouženého víkendu minulostí, velmi teplé počasí skončí aneb vývoj správným směrem

Takto teplé počasí považujeme na tuto dobu samozřejmě za nestandardní. Proto bude dobré, když během tohoto týdne skončí. Ochlazení očekáváme po polovině týdne. Ale ani v nejbližších dnech již nebude tak teplo jako do konce týdne. Teplota vzduchu se ještě více sníží na závěr týdne, tedy víkend, předpokládají numerické modely. Přibude oblačnosti frontálního charakteru produkující také srážky. Tyto lze očekávat ve studeném proudění o víkendu od vyšších poloh již smíšené nebo sněhové a na horách napadne sníh. Maxima teploty v nížinách lze na konci týdne čekat do 10°C, což avizuje již náš nedělní stručný výhled.

Mlhy v říjnu, sněhy v zimě

Více pranostik podobného znění máme na tento vývoj počasí. Těžko říci podle čeho byl v minulosti našimi předky tento vývoj odhadován a zda se pranostika zakládá na pravdě. Pokud by tomu tak skutečně bylo, tak letošní říjen byl u nás na mlhy dosti bohatý. Zejména jeho druhá polovina díky příhodné synoptické a tedy povětrnostní situaci. Ta spočívala na stabilitě teplotního zvrstvení atmosféry při vlivu anticyklony, vlivem čehož vznikají v tomto ročním období často významnější teplotní inverze během nočního ochlazování . Tím se tvoří při vysoké vlhkosti mlhy. Obecně se s touto situací pojí tedy absence frontální oblačnosti, zmíněné zvrstvení a bezvětří či jen slabý vítr. Letos v říjnu totiž převažovalo proudění od východu či jihovýchodu až jihu, bohaté na přílivy teplého a suššího vzduchu a bez rychlejšího proudění typu přenos západ-východ. Koneckonců zimní počasí podle toho ale odhadovat v dnešní době opravdu nemůžeme.