Moravu čekají extrémní srážky

Hodnocení článku

Je začátek týdne, na Moravě už od víkendu více prší než v ostatních částech ČR. Moravu čekají extrémní srážky a tím neopomíjíme Slezsko, které tím také myslíme. Tam spadne srážek podle výpočtů modelů pravděpodobně vůbec nejvíce a vyskytne se povodňová situace. Dnes vydatně prší na Moravě, ve Slezsku a v pohraničí severovýchodních Čech, tedy v Orlických horách. Na Moravě spadlo v neděli a v noci na pondělí 10 až 20mm, ojediněle kolem 30mm za 24 hodin. V pondělí ráno se objevily na některých tocích první stavy bdělosti. Území Moravy má dlouhodobě vyšší a na horách vysoké nasycení z předchozích srážkových událostí. Hrozí zde velká povodeň? Proč bude takto významně pršet a kde nejvíce?

Všechny toky budou kromě západní části území na významném vzestupu

Obr. 1 Předpověď srážek podle modelu Aladin (regionální předpověď) v podobě akumulace za 24 hodin do 14.10.2020 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Během týdne spadne více srážek kromě jihozápadní a západní části Čech na celém území. Především na návětří severních, severovýchodních a východních hor. Na Moravy a jihovýchodě Čech budou velmi vydatné srážky i záležitostí mimo horských poloh. V horských polohách bude často i sněžit. Numerické modely celý víkend potvrzují vydatnou srážkovou činnost pro S/SV/V země. Jinde budou srážky vydatnější, avšak nikoli extrémní. Nutno dodat, že takto plošné významné srážky se nevyskytly za celé léto. Tedy v měsících, které jsou u nás na srážky nejbohatší. V říjnu nejsou takto vydatné srážky tak časté, ale určitě nejsou výjimečné. Zatím se tedy potvrzuje to, že říjen bude vlhký a srážkově místy i více nadnormální.

Velmi vydatné srážky a silný vítr od severu

Obr. 2 Předpověď synoptické situace na 13.10.2020 14 SEL%C a tlaková níže “Foelke” na pomezí Francie a Británie, zdroj: met.fu-berlin.de

Srážek spadne velmi mnoho během úterý a ve středu, zejména zpočátku dne (obr. 1). To bude přes Polsko postupovat tlaková níže zvaná “Foelke” (obr. 2). Tato se bude při postupu k východu ještě prohlubovat. Mohutná oblačnost velmi bohatá na srážky se přesune přes pomezí Polska, našeho území a Slovenska. Stále není jisté, kde vypadnou nejvydatnější srážky. modely se shodují na postupu cyklony a na plošně vydatných srážkách určitě pro Moravu a Slezsko, zejména pro SV/V Moravy. Dále pro S/SV část Čech, zejména pro horké oblasti. Na návětří to mohou být i extrémní úhrny. Tyto srážky rozvodní veškeré toky na SV/V Moravy, ve Slezsku a na S/SV/V/JV Čech.

Vzhledem k tomu, že cyklona bude postupovat blízko našeho území, dojde přechodně ke zvýraznění tlakového rozdílu na našem území a v okolí. Proto bude současně při srážkách čerstvé a na horách až silné proudění. Vlivem silného větru budou srážky na návětří hor ještě zesilovány, uplatní se návětrný efekt. Krátce i od poloh 600m n.m. bude sněžit, sněžení lze čekat často od vyšších poloh. Počasí bude ve výše položených oblastech v dalších třech dnech velmi nepříznivé.

Nyní je nutné více sledovat prognózy počasí, zejména srážek. Budou se ještě upřesňovat. hodně srážek bude v ČR totiž s přestávkami do pátku. Ještě v pátek se může jednat o trvalejší a vydatnější srážky opět na SV/V země. Tam mohou i méně významné srážky následně hydrologickou situaci zhoršit. O dalším vývoji pojednáme v jiném článku.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality