PočasíPředpověď srážekPrognózy počasí

Moravu čekají extrémní srážky

Hodnocení článku

Je začátek týdne, na Moravě už od víkendu více prší než v ostatních částech ČR. Moravu čekají extrémní srážky a tím neopomíjíme Slezsko, které tím také myslíme. Tam spadne srážek podle výpočtů modelů pravděpodobně vůbec nejvíce a vyskytne se povodňová situace. Dnes vydatně prší na Moravě, ve Slezsku a v pohraničí severovýchodních Čech, tedy v Orlických horách. Na Moravě spadlo v neděli a v noci na pondělí 10 až 20mm, ojediněle kolem 30mm za 24 hodin. V pondělí ráno se objevily na některých tocích první stavy bdělosti. Území Moravy má dlouhodobě vyšší a na horách vysoké nasycení z předchozích srážkových událostí. Hrozí zde velká povodeň? Proč bude takto významně pršet a kde nejvíce?

Všechny toky budou kromě západní části území na významném vzestupu, Moravu čekají významné srážky

Moravu čekají extrémní srážky. Akumulace srážek na den do 14.10.2020 8h.

Obr. 1 Předpověď srážek podle modelu Aladin (regionální předpověď) v podobě akumulace za 24 hodin do 14.10.2020 8 SELČ, zdroj: chmi.cz

Během týdne spadne více srážek kromě jihozápadní a západní části Čech na celém území. Především na návětří severních, severovýchodních a východních hor. Na Moravy a jihovýchodě Čech budou velmi vydatné srážky i záležitostí mimo horských poloh. V horských polohách bude často i sněžit. Numerické modely celý víkend potvrzují vydatnou srážkovou činnost pro S/SV/V země. Jinde budou srážky vydatnější, avšak nikoli extrémní. Nutno dodat, že takto plošné významné srážky se nevyskytly za celé léto. Tedy v měsících, které jsou u nás na srážky nejbohatší. V říjnu nejsou takto vydatné srážky tak časté, ale určitě nejsou výjimečné. Zatím se tedy potvrzuje to, že říjen bude vlhký a srážkově místy i více nadnormální.

Velmi vydatné srážky a silný vítr od severu

Obr. 2 Předpověď synoptické situace na 13.10.2020 14 SEL%C a tlaková níže “Foelke” na pomezí Francie a Británie, zdroj: met.fu-berlin.de

Srážek spadne velmi mnoho během úterý a ve středu, zejména zpočátku dne (obr. 1). To bude přes Polsko postupovat tlaková níže zvaná “Foelke” (obr. 2). Tato se bude při postupu k východu ještě prohlubovat. Mohutná oblačnost velmi bohatá na srážky se přesune přes pomezí Polska, našeho území a Slovenska. Stále není jisté, kde vypadnou nejvydatnější srážky. modely se shodují na postupu cyklony a na plošně vydatných srážkách určitě pro Moravu a Slezsko, zejména pro SV/V Moravy. Dále pro S/SV část Čech, zejména pro horké oblasti. Na návětří to mohou být i extrémní úhrny. Tyto srážky rozvodní veškeré toky na SV/V Moravy, ve Slezsku a na S/SV/V/JV Čech.

Vzhledem k tomu, že cyklona bude postupovat blízko našeho území, dojde přechodně ke zvýraznění tlakového rozdílu na našem území a v okolí. Proto bude současně při srážkách čerstvé a na horách až silné proudění. Vlivem silného větru budou srážky na návětří hor ještě zesilovány, uplatní se návětrný efekt. Krátce i od poloh 600m n.m. bude sněžit, sněžení lze čekat často od vyšších poloh. Počasí bude ve výše položených oblastech v dalších třech dnech velmi nepříznivé.

Nyní je nutné více sledovat prognózy počasí, zejména srážek. Budou se ještě upřesňovat. hodně srážek bude v ČR totiž s přestávkami do pátku. Ještě v pátek se může jednat o trvalejší a vydatnější srážky opět na SV/V země. Tam mohou i méně významné srážky následně hydrologickou situaci zhoršit. O dalším vývoji pojednáme v jiném článku.