Možná prvních 25°C, na konci týdne snad více srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Možná prvních 25°C.

Týden 22. – 28.4.2019

Stručně

Po velmi suchých týdnech bude následovat další. Riziko vzniku požárů bude vysoké, zejména v prvních dnech týdne ho umocní čerstvý až silný východní vítr. Důrazně je nutné vybídnout k opatrnosti při manipulaci s otevřenými ohni a zcela se vyvarovat rozdělávání ohňů v přírodě. Na východě území se kolem poloviny týdne objeví první lokální srážky. Teploty budou ale vysoké a možná se objeví v ČR letošní první letní den, tedy teplota 25°C či o něco vyšší, zejména ve čtvrtek. Více srážek konečně slibují modely na závěr týdne, ještě to ale nechme otevřené. Prognózu upřesní týdenní výhledy během týdne.

Předpověď

Teplé počasí bude krátce přerušeno v úterý, kdy se mírně ochladí. Současně bude foukat silný východní vítr. Srážky se objeví lokálně hlavně na východě území, dále budou zejména v Čechách hrozit požáry a vlivem silného větru bude riziko jejich vzniku až vysoké. Po ochlazení se opět ale za vlivu vysokého tlaku vzduchu významně oteplí a zejména ve čtvrtek to vypadá, že budou maximální teploty vystupovat až na letních 25°C. Ke konci týdne se významněji ochladí a modely slibují, že bude více srážek. Očekával lze spíše oblačný víkend a četnější srážky. Srážky budou zejména zpočátku i bouřkového charakteru.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 9 až 3°C, za přílivu teplého vzduchu a větší oblačnosti 14 až 9°C.

Nejvyšší teploty 14 až 20°C, během týdne krátce 20 až 25°C a v jeho závěru 11 až 17°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 5 až 20mm, na východě místy 35mm.

Shrnutí

Týden přinese přeci jen nějaké srážky a to zřejmě hlavně na konci týdne. Více jich spadne na východě země, kde je lze čekat místy už kolem poloviny týdne. Po významněji teplém počasí bude docházet ke kompenzaci a nastane citelné ochlazení.

Týden bude:

teplotně nadprůměrný

srážkově průměrný, v Čechách podprůměrný

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu zeslábne a přes naše území přejde v úterý studená fronta. Následně se opět nad střední Evropu nasune tlaková výše a kolem ní k nám pronikne od jihovýchodu opět teplý vzduch. Tento příliv ukončí v pátek zvlněné frontální rozhraní, které se bude zvolna přesouvat přes střední Evropu k východu.

Více informací o průběhu počasí den po dni najdete na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy jsou k dispozici například na stránce wxcharts.com.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality