Prognózy počasíTýdenní výhledy

Možná prvních 25°C, na konci týdne snad více srážek

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Možná prvních 25°C.

Týden 22. – 28.4.2019

Stručně: Možná prvních 25°C

Předpovědi podle přírody. Polojasno není slunečno a další nepřesnosti. Letní počasí, možná prvních 25°C.

Po velmi suchých týdnech bude následovat další. Riziko vzniku požárů bude vysoké, zejména v prvních dnech týdne ho umocní čerstvý až silný východní vítr. Důrazně je nutné vybídnout k opatrnosti při manipulaci s otevřenými ohni a zcela se vyvarovat rozdělávání ohňů v přírodě. Na východě území se kolem poloviny týdne objeví první lokální srážky. Teploty budou ale vysoké a možná se objeví v ČR letošní první letní den, tedy teplota 25°C či o něco vyšší, zejména ve čtvrtek. Více srážek konečně slibují modely na závěr týdne, ještě to ale nechme otevřené. Prognózu upřesní týdenní výhledy během týdne.

Předpověď

Teplé počasí bude krátce přerušeno v úterý, kdy se mírně ochladí. Současně bude foukat silný východní vítr. Srážky se objeví lokálně hlavně na východě území, dále budou zejména v Čechách hrozit požáry a vlivem silného větru bude riziko jejich vzniku až vysoké. Po ochlazení se opět ale za vlivu vysokého tlaku vzduchu významně oteplí a zejména ve čtvrtek to vypadá, že budou maximální teploty vystupovat až na letních 25°C. Ke konci týdne se významněji ochladí a modely slibují, že bude více srážek. Očekával lze spíše oblačný víkend a četnější srážky. Srážky budou zejména zpočátku i bouřkového charakteru.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 9 až 3°C, za přílivu teplého vzduchu a větší oblačnosti 14 až 9°C.

Nejvyšší teploty 14 až 20°C, během týdne krátce 20 až 25°C a v jeho závěru 11 až 17°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 5 až 20mm, na východě místy 35mm.

Shrnutí

Týden přinese přeci jen nějaké srážky a to zřejmě hlavně na konci týdne. Více jich spadne na východě země, kde je lze čekat místy už kolem poloviny týdne. Po významněji teplém počasí bude docházet ke kompenzaci a nastane citelné ochlazení. Možná nás ale před tím čeká prvních 25°C.

Týden bude:

teplotně nadprůměrný

srážkově průměrný, v Čechách podprůměrný

Synoptická situace

Vysoký tlak vzduchu zeslábne a přes naše území přejde v úterý studená fronta. Následně se opět nad střední Evropu nasune tlaková výše a kolem ní k nám pronikne od jihovýchodu opět teplý vzduch. Tento příliv ukončí v pátek zvlněné frontální rozhraní, které se bude zvolna přesouvat přes střední Evropu k východu.

Více informací o průběhu počasí den po dni najdete na naší stránce Výhled na týden. Modelové mapy jsou k dispozici například na stránce wxcharts.com.