Extrémy teplotyPočasíPrognózy počasí

Mráz a ledovka, poté téměř jaro

Hodnocení článku

Na naše území proniká studený vzduch od severovýchodu. K němu se dnes v noci přidalo vyjasnění a teploty klesaly i v nížinách hlouběji pod bod mrazu. Nejvíce mrzlo ve vyhlášených horských údolích, zejména na Šumavě, kde teploty klesly i mírně pod -20°C, nejníže na Březníku, Horské Kvildě, Kvildě-Perle a Rokytské slati a to téměř -23°C. Mráz ještě pár dní potrvá, nicméně ke konci týdne se začne počasí u nás od západu pozvolna měnit. Do té doby nás čeká několik nepříznivých povětrnostních vlivů. Čekají nás mráz a ledovka.

Zimu umocní silný vítr, poté zahrozí mráz a ledovka

Mráz a ledovka. Hrozí náledí a zmrazky.

Na území ČR nebude počasí příliš příjemné, čeká nás mráz a ledovka. Dnes i zítra bude sice slunečné počasí téměř bez mlh a nízké oblačnosti, ale o to studenější. Přehled očekávaných nepříznivých projevů počasí, některé z nich budou znamenat extrémní jev:

  • Významnější noční mráz
  • Silný vítr s nárazy
  • Mrznoucí déšť a ledovka
  • Teplotní rozdíl

Aktuálně se setkáváme s významnějšími nočními mrazy i v nižších polohách. Jsou to první větší mrazy letošní chladné části roku. I čtvrteční noc bude mrazivá, neboť bude jasno a většinou i klidno. Minimální teploty klesnou na -5 až -10°C, ojediněle k -13°C. Ani čtvrteční den nepřinese teplé počasí, hlavně pocitově. Nejvyšší teploty vystoupí nejčastěji na +1°C, nejvýše na +2°C. Na některých místech bude mrznout celý den, zejména na SV/V země. 

K nízké teplotě vzduchu se přidá během čtvrtka čerstvý, na horách až silný vítr místy s nárazy. Ten významně sníží naši pocitovou teplotu. Foukat bude od jihovýchodu a kromě jihozápadě a západu Čech bude čerstvý 3-8m/s, na Českomoravské vrchovině a na horách však až silný 5-13m/s s nárazy 20-30m/s, ojediněle 35m/s. Nejvíce bude foukat ve čtvrtek večer, v noci na pátek a zpočátku pátečního dne. V důsledku silného větru bude noc na pátek méně mrazivá.

Příčina silného větru bude typicky spočívat ve velkém rozdílu v tlaku vzduchu, který vznikne nad střední Evropou po přiblížení se k sobě dvou odlišných tlakových útvarů. Půjde o mohutnou tlakovou výši (tlak ve středu cca 1045hPa) nad severovýchodem Evropy a hlubokou tlakovou níži (tlak ve středu cca 955hPa) u Británie. Rozdíl v tlaku vzduchu se bude vyrovnávat. Za předpokladu, že by se k sobě tyto útvary ještě více přiblížily, byly by poryvy větru značnější. Tlaková výše bude ale ustupovat k severovýchodu a tlaková níže zvolna k severu a bude se vyplňovat.

Mráz, ledovka a rozdíl v teplotě

V pátek večer a v noci na sobotu vítr sice již zeslábne, ale od západu až jihozápadu bude postupovat přes naše území frontální systém. Tento přinese srážky, které budou vlivem přílivu teplého vzduchu do vyšších hladin atmosféry dešťové a to postupně ve všech polohách. Zpočátku může ještě sněžit. U povrchu budou teploty ale ještě záporné a srážky budou namrzat a tvořit nebezpečnou ledovku. V noci na sobotu by měly srážky opět přecházet ve sněžení.

A konečně i rozdíl v teplotě, který nás čeká od víkendu. Příčinou bude právě přechod frontálního systému a velmi pozvolný příliv teplejšího vzduchu od západu. Tento bude zatím pronikat jen do Čech. Zatímco na východě země bude sobota ještě převážně ledovým dnem a vyskytne se mráz a ledovka, v Čechách může být 6-7°C. Rozdíl v teplotách mezi západem a východem ČR bude pokračovat a zvýrazní se v noci na pondělí. Na východě bude mrznout a na JZ/Z může být i kolem 8°C. V pondělí odpoledne to bude v Čechách až 12°C, na východě stále kolem 0°C. Takto to ukazuje několik posledních výstupů globálních modelů, předpovídajících na delší dobu dopředu. A během týdne pronikne teplý vzduch již na celé naše území, teploty budou oproti tomuto týdnu vysoké.