Prognózy počasíTýdenní výhledy

Mráz během týdne skončí

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Ráz během týdne skončí a nastane opět oteplení. První dny nového týdne musíme čekat s prvky zimního počasí i v nížinách. Avšak tam převážně chybí sníh, půjde tedy o holomráz. Mráz umocní vyjasnění, které čekáme v těchto dnech často. Noční mráz bude tedy silnější, přes den se teplota dostane vždy na hodnoty kolem bodu mrazu. V závěru týdne ukazují současné předpovědní podklady oteplení, což už bylo naznačeno v minulé předpovědi. V úplném závěru týdne se oteplí nejen v nížinách nad bod mrazu, ale obleva čeká i střední a vyšší polohy. Týden čekáme co do srážek zcela opačný oproti prvnímu únorovému, tedy předchozímu. Mrazivý vzduch čekejme také značně suchý, jak bývá při těchto situacích zvykem.

Týden 6. až 12.2.2023

Předpověď

Počasí na Silvestra 2023. Mráz během týdne skončí. Stále teplé a suché počasí, pravá zima v nedohlednu.

Zejména první polovina týdne přinese jasno až polojasno, jen ráno místy mrznoucí mlhy. Vyjasnění a utišení větru se postará o silnější noční mráz i mimo horské polohy. Přes den čekejme také mrazivé počasí, během týdne se dostane v nížinách teplota v maximech slabě nad nulu. Oblačnosti převáží během týdne většinou málo, proto i v jeho druhé polovině musíme počítat s poklesem teploty vzduchu v noci níže pod nulu. Srážky se neobjeví, ve druhé polovině týdne je čekáme místy a slabší. Více jich spadne na horách na SV/V území, kde půjde o sněžení. V závěru týdne, tedy o víkendu, to vypadá na oteplení a teplota vzduchu s v nížinách dostane výše nad bod mrazu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -4 až -10°C, na sněhu -13°C a v závěru týdne 2 až -4°C
  • Nejvyšší teplota: -4 až 3°C, v závěru týdne 2 až 8°C
  • Průměrná teplota: -3 až 1°C, odchylka období: průměrné až podprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 5mm/cm, na SV/V hory 15cm, odchylka období: výrazně podprůměrné.

Synoptická situace

Mohutná tlaková výše se bude přesouvat přes střední Evropu zvolna k severovýchodu. Od severu k nám pronikne studený až mrazivý vzduch. Vysoký tlak vzduchu se udrží nad severovýchodem Evropy a i nadále bude určovat počasí v centru Evropy. Po jeho zadní straně k nám pronikne na konci období teplejší vzduch.

Závěr: Mráz během týdne skončí

Krátce zimní ráz počasí čekejme i v nížinách, ale mráz během týdne skončí. Mrznout zde bude však stále bez sněhu. Srážkově chudé období kompenzuje to velmi bohaté z úvodu měsíce, avšak toto bylo bohaté na srážky zejména od vyšších poloh. Tam se zvýšila sněhová pokrývka, byť její deficit vyrovnán není. Na konci období zimní počasí opět skončí a to pravděpodobně i na horách, kde započne obleva. Výhledově to vypadá na dosti teplý následující týden, takže případné oteplení nebude ani ve vyšších nadmořských výškách krátkodobou záležitostí.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete společně s dalšími informacemi například na webu wetteronline.de.