Prognózy počasíTýdenní výhledy

Mráz poleví po polovině týdne

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Mráz poleví po polovině týdne. První dny dalšího prosincového týdne očekáváme ve znamení celodenního mrazu i v nížinách. V noci při vyjasnění a na sněhové pokrývce čekejme mráz i silný. Během druhé poloviny týdne se mráz zmírní a následně očekáváme opětovné oteplení na teplotu v maximech mírně nad bodem mrazu. Půjde tedy zhruba o hodnoty teploty, které se vyskytovaly před týdnem. Srážky čekejme především na horách, v polohách ne horských a zejména nižších budou zanedbatelné. Kolem poloviny týdne srážky ustanou a ubude oblačnosti.

Týden 12. až 18.12.2022

Předpověď

Na střeše Evropy a rozhraní vzduchů. Mráz poleví po polovině týdne. Počasí v zimě. Vydatně sněžilo v ČR i na severu Evropy. Mokrý sníh na keři.

Týden před Vánocemi čekáme studený s tím, že na jeho konci zimní ráz počasí mimo horské polohy skončí. Počasí se vrátí do rázu, který panoval v polovině týdne předchozího. Tedy do teplejšího rázu s mrazem přes den pouze od vyšších poloh. V nočních hodinách se teplota dostane i v nížinách v první půlce týdne místy pod -10°C, na konci týdne ji čekáme kolem 0°C nebo slabě pod nulou. Oteplení se krátce nevyhne ani horským oblastem, o víkendu musíme počítat s teplotní inverzí. Teplota vzduchu se v hladině 850hPa očekává krátce na 5-6°C. Ještě vyšší teplotu na horách očekávají modely na počátek dalšího týdne. Půjde o typickou předvánoční oblevu či předvánoční oteplení. V nížinách by mělo být vlivem teplotní inverze ale i o poznání chladněji.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: -3 až -9°C, na sněhu při delším vyjasnění -13°C, na koci týdne 2 až -3°C.
  • Nejvyšší teplota: -6 až 0°C, po polovině týdne -3 až 2°C a v závěru týdne místy 6°C.
  • Průměrná teplota: -4 až 0°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 315mm/cm, na horách zejména na SV/V místy 35cm, odchylka období: podprůměrné až průměrné.

Synoptická situace

Tlaková níže spojená s frontálním systémem se odsune do severní Evropy. Středoevropské počasí ovlivní vysoký tlak vzduchu. Od severu k nám pronikne mrazivý vzduch. po polovině týdne začnou postupovat do střední Evropy do západu frontální systémy. Dojde k mírnění mrazu a přílivu teplejšího oceánského vzduchu. V závěru týdne začne ovlivňovat počasí u nás další tlaková výše a počasí začne mít inverzí ráz, kdy zejména do vyšších poloh pronikne teplý vzduch.

Závěr: Mráz poleví po polovině týdne

Týden přinese převážně zimní počasí, zpočátku týdne se vyskytne i silnější noční mráz. Vyšší sněhová pokrývka se utvoří zpočátku týdne od vyšších poloh hlavně na severovýchodě a východě. V závěru týdne začnou srážky mimo hory, postupně i na horách přecházet ve smíšené a dešťové. Očekává se typická obleva po kratším mrazivém období. Mnohde bude při mrazu ležet nedostatečná sněhová pokrývka nebo žádný sníh.

TIP: Sledujte naši Předpověď na den a denní aktualizací a stručný náhledem na hlavní stránce webu. Mapy modelů najdete například na webu pivotalweather.com.