Předpověď srážekPrognózy počasí

Pravé zimní počasí s přívaly sněhu?

Hodnocení článku

Pravé zimní počasí s přívaly sněhu. Meteorologové varují, víkendu bude krušný! Na Česko se valí silné sněžení, hrozí závěje. Počasí, které může způsobit kalamitu. O víkendu se očekávají přívaly sněhu. Přívaly sněhu mohou o víkendu ochromit část Česka. Než se začnete rozčilovat co to zase publikujeme za “předpovědi”, tak stop. Toto jsou nadpisy článků na různých převážně vyloženě bulvárních serverech, které dnes vyšly před víkendem, o kterém se očekává v ČR sněžení. Články mají na první pohled upoutat pozornost před velkými extrémy zimního typu ohledně počasí u nás. I když Vám třeba nevyhovují ani naše prognózy  prognózy obecně, přesto nám dovolte napsat jaké počasí o víkendu skutečně čekat a kde se případně opravdu mohou objevit zimní nebezpečné jevy. Trochu tím zmírníme oblíbenou frázi, že “Česko zasype sníh” či že se “čekají přívaly sněhu”. Čeká se pravé zimní počasí?

Po očištění je nutné najít jádro pravdy

Když si na internetu přečtete nadpisy těchto článků, které uvádíme v prvních větách úvodního odstavce tohoto článku, asi příliš neuvěříte že se tak stane. Na na představivosti každého, co si vyloží pod pojmem “přívaly sněhu” nebo pod pojmem “zasype sníh”. Asi známe pojem a to opět těmito médii oblíbený “sněhová kalamita”. Ta samozřejmě zejména v dopravě, pokud pod ní rozumíme obecně komplikace v provozu tj. nehody na kluzké vozovce, kolony a podobně, nastává u nás celkem často. Postačí, když se utvoří i slabá sněhová pokrývka. Komplikace přináší i namrzlá vozovka. Zde je důležité očistit informace od těchto frází, po přečtení daného článku a též odstranění frází, které mají informace zveličit a učinit je zajímavými a extrémními, zjistíte skutečnou pravdu.

V tomto případě je faktem, že o víkendu se čeká převážně zimní ráz počasí i v nížinách. Během víkendu napadne sníh na většině území, avšak jen lokálně ho bude více. Typické problémy v dopravě a případně energetice očekávat lze.

V citaci výše uvádíme fakt, ze kterého uvedené informace vycházejí. To je ta pravda, která je obalena různými fázemi a napsána tak, aby vypadala informace naléhavě v podobě extrémní předpovědi. Ve smyslu, že nás čekají zimní projevy počasí a velké komplikace v běžném chodu. Předpovědi zejména srážek hodnotíte nyní velmi negativně. Ano, nevykazují jistotu a spolehlivost. Tak tomu ale při podobných situacích vždy bývá. Počasí ovlivní tlaková níže postupující ze Středomoří přes východní Evropu k severu. Konkrétní projevy počasí v dané lokalitě závisí na přesném postupu této tlakové níže. Odhadnout tento postup, tedy opět složitě spočítat matematickými modely, není snadné. Ani dnešní modely to na více dní dopředu a u srážek ani na dva dny dopředu bohužel neumí.

Pravé zimní počasí s přívaly sněhu? Akumulace sněhu do 12.12.2022 7h.

Obr. 1 Akumulace spadu nového sněhu do 12.12.2022 7h podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Pravé zimní počasí: Kolik by tedy mělo skutečně napadnout sněhu a kde?

Modely se shodují na tom, že nejvíce samozřejmě od vyšších poloh a poté obecně co do území ČR v jihovýchodní a východní části republiky. S tím, že v nížinách na jihovýchodě se zpočátku očekávají i smíšené srážky. čistě sněhové srážky za záporní teploty čekáme převážně v neděli a určitě v pondělí. Poté se cyklona odsune k severu a ztratí vliv na počasí u nás. Zesílí ovšem příliv mrazivého vzduchu ze severních oblastí.

  • Shoda modelů na vyšších srážkách ve východní části území, SV/V/JV Moravy/Slezsko a následně SV Čech
  • Nejvíce sněhu napadne v Beskydech a Jeseníkách, místy 20-30cm nového
  • Od vyšších poloh se očekávají vlivem čerstvého větru sněhové jazyky, v Jeseníkách a Beskydech právě i závěje
  • V polohách středních a nižších můžeme očekávat nový sníh do 5cm, místy až 10-12cm a to hlavně na SV/V území