Model CFS již předpovídá na Vánoce

()

Předpověď počasí na Vánoce je jednou z nejsledovanějších za celý rok. A přichází hodně brzy. I když je nyní období Vánoc obecně dosti vzdálené, u předpovědi počasí to platí dvojnásob. Přesto některé numerické modely už předpovídají na toto období. Konkrétně model CFS již předpovídá na Vánoce. Tento model je známý tvorbou skutečně dlouhodobých prognóz. Model předpovídá jako jediný na 768 hodin dopředu, tedy přibližně na měsíc a dva dny. Už několik dnů jsou od něj tedy k dispozici výstupy na období Vánoc. Nyní předpovídá až do 30. prosince. Aby toho nebylo málo, sezónní výhledy očekávaných odchylek tento model připravuje na dalších 6 měsíců. Jak bylo zde již několikrát řečeno, věřit tomu určitě nelze. Pro zajímavost a aktuální stav prognózy není od věci se na odhady podívat. Jak tedy model CFS vidí aktuálně počasí na Vánoce?

Předpověď modelu a statistická předpověď ČHMÚ

Maxima teploty na 24.12.2020

Obr. 1 Předpokládaná maxima teploty vzduchu ve střední Evropě na 24.12.2020 dle modelu CFS (výstup 28.11.), zdroj: pivotalweather.com

Model CFS již předpovídá na Vánoce. Pro zajímavost se podíváme, jak to vypadá zejména s teplotou vzduchu na svátky. Tato prognóza prezentovaná v tomto článku je spíše zajímavostí. Určitě nevyzýváme k tomu upínat se k současným předpokladům a věřit jim. Nemá ani cenu uvádět na takto dlouho dopředu konkrétní hodnoty teploty. Aktuální slibuje model CFS na Vánoce teplé počasí, půjde o typické západní proudění (obr. 1). Během období mírné ochlazování. Tak nízké hodnoty teploty jako nyní, mino hory, ovšem nepředpokládá.

Typicky proměnlivá předpověď

Výstupy tohoto modelu před několika dny (např. 26.11.) ukazovaly ale poněkud jiné hodnoty (obr. 2). Ve výstupech před 26.11. ukazoval model opět teplejší počasí. Dříve pak zas studené až mrazivé. Takže poslední výstupy modelu vykazují typické střídání očekávaného rázu počasí ve střední Evropě v tuto dobu. V chladnějších předpokladech to byla teplota nejčastěji kolem 0°C či slabě pod ní v denních maximech. Srážky model na období svátků téměř nepředpokládá, maximálně slabé.

Maxima teploty na 24.12.2020, studené počasí

Obr. 2 Předpokládaná maxima teploty vzduchu ve střední Evropě na 24.12.2020 dle modelu CFS (výstup 26.11.), zdroj: pivotalweather.com

Včera také vyšla pravidelná statistická předpověď ČHMÚ. Ta očekává průměrné hodnoty teploty v období týdne, kdy budou svátky. Ale také velký rozptyl, jak minimálních nočních, tak maximálních denních hodnot teploty. Tam je právě vyjádřena velká míra nejistoty, neboť se jedná o konec předpovědního období. Věřit této prognóze také nemůžeme. A přesvědčuje nás o tom často. Například poslední z minulého pátku slibovala hodnoty teploty stále v horní hranici průměru až v nadprůměrných hodnotách. Aktuální již reaguje na nakonec chladnější počasí a pro následující týden ukazuje hodnoty teploty v dolní hranici průměrných hodnot až v podprůměrných hodnotách. Proto nelze věřit dnes očekávanému vývoji počasí na nějakých 25-30 dnů. Je doslova sázkou do loterie, jaký typ cirkulace a synoptické situace se v uvedeném období uplatní. A totéž, často dvojnásobně, platí u srážek. Zvlášť na to upozorňuje ČHMÚ i ve svém výhledu.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Model CFS již předpovídá na Vánoce
Název
Model CFS již předpovídá na Vánoce
Popis
Model CFS již předpovídá na Vánoce. Pohled na první předpovědi zejména teploty na vánoční svátky pro zajímavost. Úspěšnost předpovědi.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.